Drewniana boazeria kojarzy się z ubiegłą epoką, kiedy drewniane ściany, sufity oraz podłogi były na porządku dziennym, pomniejszając i tak niewielkie wnętrza w blokach mieszkalnych oraz domach wielorodzinnych. Po latach panowania boazeria ustąpiła miejsca minimalistycznym rozwiązaniom i żywym kolorom ścian. Dziś do łask powraca boazerie sufitowe, choć w nieco odmienionej formie. Drewniany sufit to oryginalny pomysł na zaaranżowanie ciepłego i klimatycznego wnętrza w stylu rustykalnym.

Drewniany sufit – aranżacje i inspiracje

Drewniany sufit to przede wszystkim opcja dla miłośników wyrobów drewnianych. Na rynku dostępne są różne gatunki drewna, poczynając od sosny i świerku, poprzez brzozę, jesion czy dąb. Dokonując wyboru, należy pamiętać, że każdy gatunek drewna cechuje się konkretnymi właściwościami.

Dla przykładu: drewno sosnowe jest bardzo podatne na wybarwianie, dlatego sufit będzie się zmieniał wraz z upływem lat. Niektórym się to oczywiście podoba. Starzejące się drewno nabiera bowiem indywidualnych cech i staje się unikatowe. Jest także ciekawym tłem dla sentymentalnych dodatków, zdjęć oprawionych w bogato zdobione ramy, czy też roślin.

Drewniany sufit w salonie

Drewniany sufit podwieszany - sufit z drewna - opinie i ceny 2020 | Opinie  i Ceny | TuPolecam.pl
Drewniany sufit w salonie

Wybierając drewno na boazerię należy pamiętać, że nie powinno się ono kłócić z aranżacją pomieszczenia. Jeśli chodzi o salon, to szczególnym uznaniem cieszy się boazeria w kolorze białym, która prezentuje się niezwykle efektownie szczególnie we wnętrzach w stylu prowansalskim. Taki drewniany sufit jest pięknym tłem dla zielonych roślin oraz elementów dekoracyjnych w kolorach ziemi czy fioletu (kolory typowe dla stylu prowansalskiego).

Drewniany sufit w łazience

Sufit drewniany sprawdza się w każdym domowym pomieszczeniu, nawet w łazience. Do tego pomieszczenia należy oczywiście wybierać deski z tłustych gatunków drewna, np. tekowego. Warto zadbać o zabezpieczenie drewna — olej sprawi, że deski nie wybarwią się ani nie wypaczą w tych specyficznych warunkach.

Drewniany sufit w kuchni

Drewniany sufit podwieszany: jak go zrobić. Oryginalne wykończenie wnętrza  - murator.pl
Drewniany sufit w kuchni

Drewniany sufit w kuchni to wybór nie tylko estetyczny, ale i praktyczny. Usunięcie zabrudzeń z elementów drewnianych jest zdecydowanie prostsze niż czyszczenie pomalowanej ściany. Boazeria w kuchni, podobnie jak w łazience, również wymaga dodatkowej impregnacji w postaci oleju, bejcy lub lakierobejcy. Preparat powinien być dopasowany do gatunku drewna i bardzo dokładnie nałożony. W przypadku narażenia na dużą wilgotność warto zabezpieczyć obie warstwy deski.

Drewniany sufit – montaż i dodatkowe uwagi

Drewniany sufit montuje się najczęściej za pomocą wkrętów. Odpowiednia technika sprawia, że są one zupełnie niewidoczne, a sufit sprawia wrażenie zwartej kompozycyjnie całości. Aby zwiększyć walory wizualne i nadać aranżacji indywidualny charakter, drewnianą boazerię można pomalować na wybrany kolor.