Aż cztery tysiące kopii książki „Gdańsk dla młodych podróżników” zostanie rozdanych wśród czwartoklasistów uczących się w gdańskich szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Gdańsk. Przewodnik ten stanowi doskonałe źródło informacji na temat historii miasta oraz jego najważniejszych atrakcji. Oficjalna premiera książki odbyła się w Szkole Podstawowej nr 59 przy ul. Modrej 2, w wyjątkowym towarzystwie gości. Książkę można już zakupić poprzez sklep internetowy Muzeum Gdańska oraz w wybranych placówkach instytucji.

W dniu premiery, 23 października, fragmenty książki „Gdańsk dla młodych podróżników” zostały odczytane przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Barbarę Frydrych, dyrektorkę Biura Kultury UMG, oraz twórców przewodnika: prof. Jacek Friedrich i ilustratora Adama Pękalskiego.

Jestem bardzo zadowolona, że taka książka została stworzona, a każdy czwartoklasista w Gdańsku otrzyma ją w prezencie. Mam nadzieję, że będzie ona inspiracją do odkrywania swojego miasta – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W trakcie spotkania dzieci opowiadały o swoich przygodach związanych z zwiedzaniem Gdańska i o miejscach, które już miały okazję odwiedzić. Na ich liście znalazły się takie atrakcje jak Bursztynowy Stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, Góra Gradowa, Park Oliwski, Teatr Miniatura oraz CSW Łaźnia. Zarówno prezydent Gdańska, jak i autorzy książki, opowiadali o swoich ulubionych miejscach w mieście.

„Zostań turystą we własnym mieście”

Książka „Gdańsk dla młodych podróżników” skierowana jest do młodszych czytelników w wieku od 7 do 12 lat. Stanowi swoisty przewodnik turystyczny po Gdańsku, mieście o tysiącletniej historii, pełnym zabytkowych budynków i miejsc wartych odwiedzenia. Książka dostarcza informacji o historii Gdańska oraz najciekawszych atrakcjach, które można zobaczyć w mieście. Przewodnik wyposażony jest w mapy i notatnik, które czynią go wygodnym narzędziem do planowania wycieczek po Gdańsku, zarówno w towarzystwie rodziny, jak i przyjaciół.

Książka zawiera piękne ilustracje i opisy takich miejsc jak Brama Wyżynna, mury obronne, Zespół Przedbramia na ulicy Długiej, znane jako Katownia, Dwór Bractwa Świętego Jerzego, Złota Brama, Ulica Długa, Dom Uphagena, Długi Targ, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Złota Kamienica, Brama Zielona, Brama Mariacka, Stągwie Mleczne oraz mosty i kładki na Motławie na Wyspie Spichrzów. Książka „Gdańsk dla młodych podróżników” zachęca również do odwiedzenia gdańskich muzeów, w tym Domu Przyrodników i Błękitnego Baranka (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku), SS Sołdek (Narodowe Muzeum Morskie) oraz oddziałów Muzeum Gdańska.

Książka to zaktualizowane wydanie przewodnika stworzonego przez Jacka Friedricha i Adama Pękalskiego, zrealizowane w ramach programu „Edukacja do Kultury. Gdańsk”. Wydawcą książki jest Muzeum Gdańska.

Gdzie można nabyć książkę?

Cztery tysiące egzemplarzy zostaną rozdane czwartoklasistom z gdańskich szkół objętych programem miasta. Książkę można również nabyć w cenie 49 złotych w sklepie internetowym Muzeum Gdańska. W wybranych lokalizacjach, takich jak Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, Dom Uphagena, Dwór Artusa i Muzeum Poczty Polskiej, książka będzie dostępna stacjonarnie w tej samej cenie w godzinach otwarcia tych instytucji. W okresie jesienno-zimowym punkt sprzedaży w Muzeum Bursztynu będzie otwarty do godziny 18.00.

O autorach

Jacek Friedrich – polski historyk sztuki, muzealnik i wykładowca, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2013–2020 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Miasta Gdyni, a od 2020 roku jest dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jacek Friedrich jest autorem i redaktorem wielu publikacji naukowych oraz książek, a także kuratorem wystaw sztuki. Jest członkiem wielu stowarzyszeń i rad związanych z kulturą i sztuką.

Adam Pękalski – artysta pochodzący z Trójmiasta, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Specjalizuje się w ilustracji książkowej oraz projektowaniu książek, plakatów i gier planszowych. Jego prace zdobią wiele książek dla dzieci i młodzieży. Pękalski współpracował z różnymi czasopismami i muzeami, tworząc ilustracje i oprawy graficzne.