Oszczędzanie pieniędzy to umiejętność, którą nie każdy się może poszczycić. Z pewnością dzięki niej można pozbyć się wiecznie pustego portfela, a wymarzone wakacje na Zanzibarze okażą się możliwe do zrealizowania. Jak nauczyć się wydawać mniej? Co zrobić? Na co zwrócić uwagę? Na przeszkodzie ku temu stoi wiele czynników, które przy odrobinie uporu i determinacji można pokonać.

Nie marnuj jedzenia

Ludzie bardzo dużo pieniędzy wydają na zakupy spożywcze. Niestety z reguły niewykorzystane i zepsute jedzenie ląduje w koszu. Wybierając się do marketu, stwórz listę wyłącznie potrzebnych produktów i się jej trzymaj. Możesz zrobić ją na bazie przygotowanego wcześniej planu posiłków na kilka dni do przodu. Dzięki temu oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i czas. Decyduj się na odwiedzenie większych sklepów, gdyż w niewielkich sklepikach osiedlowych ceny mogą być nawet dwa razy wyższe. Ważne jest, abyś nie kupował na zapas – produkty w promocji mogą mieć krótką datę przydatności do spożycia – Ty nie zdążysz ich zjeść, a pieniędzy już nie odzyskasz.

Przyjrzyj się domowym rachunkom

Zmniejszenie domowych rachunków to najprostszy sposób na podreperowanie domowego budżetu. Poza obowiązkiem gaszenia światła w pokoju i zakręcania wody przy myciu zębów, zwróć uwagę również na:

  • taryfę nocną za prąd (np. pranie w tym czasie znacznie obniży koszty); 
  • energooszczędne urządzenia z oznaczeniem klasy energetycznej;
  • oszczędny sposób ogrzewania domu/mieszkaniu (np. kocioł kondensacyjny gazowy daje oszczędności w zużyciu gazu), ogrzewanie zwykle pochłania większą część budżetu domowego, dlatego warto zadbać o to, aby system grzewczy zapewniał komfort cieplny bez zatrważających rachunków;
  • oświetlenie ograniczające pobór energii elektrycznej (np. żarówki LED).

W skali roku w ten sposób można zaoszczędzić kilkaset złotych, dlatego warto zainwestować w takie rozwiązania i wyrobić w sobie pewne nawyki.  

Z rozwagą dokonuj zakupów nowych ubrań

Podobnie jak w kwestii lodówki, powinieneś przyjrzeć się również swojej szafie. Wiele osób kupuje ubrania nowe i często drogie, które potem zostają upchnięte na dnie szuflady. Potem rozmiar może się zmienić, a moda przeminie i ciuch z metką stanie się bezużyteczny… Jest na to sposób. Zapoznaj się z działaniem platform sprzedażowych, gdzie użytkownicy oferują używaną odzież w niskich cenach. Bardzo często można znaleźć tam także nowe i nigdy nienoszone stroje. Sam możesz także sprzedać tam swoje ubrania i akcesoria. Jeśli nie chcesz angażować się w tego typu inicjatywy, to poszukaj promocji w sklepach. Zdarza się, że sezonowe obniżki wynoszą nawet -70% od ceny pierwotnej. 

Niepotrzebne wydatki

Bardzo dużo pieniędzy traci się na niepotrzebnych wydatkach. Spotkanie z  koleżanką i kawa z ciastem na mieście już 3 raz w tym miesiącu? Lepiej zaprosić ją do domu, a ciasto upiec samodzielnie. Kolejny dzień z rzędu kupujesz kanapki i obiad na wynos? Taniej będzie, gdy sam coś ugotujesz, a to, co zostanie, dojesz jutro lub zamrozisz na potem. Kino w weekend? Może warto skorzystać z promocji, taka jak tzw. tanie wtorki czy 2 bilety w cenie 1? Albo zamiast tego wybrać się na rowerową wycieczkę? Można stwierdzić, że jedna taka zachcianka to tylko niewielki koszt kilkunastu złotych. Należy jednak pamiętać, że już kilka takich wydatków generuje znacznie większą sumę. Warto więc szukać alternatyw, które przecież również mogą się wiązać z miło spędzonym czasem bez konieczności wydawania pieniędzy.

Określ swój cel

Ustalenie celów, na które przeznaczy się oszczędzone pieniądze, jest bardzo ważne. Da to główną motywację do tego typu działań. Zmiana starych nawyków na nowe nie będzie prosta, lecz wizja realizacji Twoich celów,  z pewnością ułatwi ten proces. Bez względu na to, czy chcesz zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo finansowe, przeznaczyć pieniądze na zakup nowego sprzętu narciarskiego, wyjechać na długi urlop za granicę, czy odkładać na tzw. czarną godzinę powinieneś spisać swoje cele i regularnie do nich zaglądać. Szczególnie istotne jest to w chwili, gdy stracisz poczucie sensu poczętych starań lub będziesz chciał wydać nagle większą kwotę pod wpływem impulsu.