W ubiegłym stuleciu, tradycje szklarskie w Karkonoszach dynamicznie się rozwijały, czyniąc z tego regionu główne centrum produkcji szkła kryształowego w Polsce. Niestety, z biegiem czasu te tradycje zaczęły zanikać, pozostawiając jedynie jedno miejsce, które jest strażnikiem rzemieślniczej historii tego regionu: Huta Julia. Ostatnia huta szkła kryształowego w kraju przez kilka ostatnich miesięcy stała się miejscem pracy Anny Orskiej, projektantki biżuterii, która eksploruje warsztaty rzemieślnicze na całym świecie w poszukiwaniu rzadkich i wymierających sztuk.

Dziedzictwo projektantów z Piechowic zainspirowało dialog ORSKA z hutniczą tradycją. Przy pracy nad najnowszą kolekcją biżuterii JULIA, pojawiły się wyzwania już na samym początku – drewniane formy okazały się zbyt duże, aby przygotować z nich biżuteryjne elementy. W związku z tym, w pracowni ORSKA stworzono specjalne, niewielkie obręcze wykonane z metalu. Hutnicy wlewały do nich pojedyncze krople płynnego szkła o temperaturze 1200 stopni Celsjusza, co stanowiło dla nich prawdziwe wyzwanie ze względu na rozmiar tych obiektów. Po ostygnięciu krążki trafiały do odprężarki, a następnie były ozdabiane szlifem. Anna Orska dostosowała poszczególne fragmenty popularnych wzorów i połączyła je ze sobą, tworząc zupełnie nowe motywy. W przeciwności do tradycyjnego podejścia, gdzie zdobniczki z Huty Julia dopasowują szlif do formy, niwelując drobne niedoskonałości i pęcherzyki powietrza, które przypadkiem zastygnęły w szkle, ORSKA odwróciła ten proces. W kolekcji biżuterii JULIA to szlif nadaje formę i nadaje jej sens.

Kryształowe elementy w pracowni ORSKA zostały ozdobione pozłacanymi formami z 23,5-karatowego złota. W efekcie powstały imponujące wzory długich naszyjników z efektownymi wisiorami, duże pierścionki i sztywna bransoletka, których głównym elementem ozdobnym są komponenty wykonane z fasetowanego lub szlifowanego szkła kryształowego. Kolekcję uzupełnia biżuteria wykonana w całości z metalu, która stanowi nowatorską interpretację tradycyjnych zdobień naczyń kryształowych opartych na wielu drobnych cięciach. ORSKA usystematyzowała te małe fasetki w rzędy i uczyniła je głównym motywem zdobniczym.

Kryształ kryształowy jest cięższy i trwalszy od szkła tradycyjnego, a po oszlifowaniu, dzięki zawartości tlenku ołowiu, przepięknie rozprasza światło. Głębokie szlify, grawerowanie i cięcie sprawiają, że kryształ wyróżnia się bogatymi zdobieniami, spektakularnym połyskiem oraz mieni się wieloma barwami. Kolekcja Julia przekształca klasycznie kojarzony kryształ, który często jest utożsamiany z wystawną zastawą stołową i rodzinymi pamiątkami. ORSKA przenosi go z kredensu do szafy, nadając mu zupełnie nowy kontekst. Motyw ucztowania jest nadal obecny, ale dostosowany do nowych okoliczności. Biżuteria ORSKA skupia się na celebracji ulotnych chwil radości i zachęca do wyzwolenia kryształu spod szklanych witryn, aby cieszyć się nim każdego dnia.

Kolekcję towarzyszy dokument „Rzemiosła świata według Orskiej: szkło kryształowe”, którego premiera jest zaplanowana na 17 marca o godzinie 20:00 na Zoom TV. Jest to pierwszy film z serii dokumentów podróżniczych, w których Anna Orska odwiedza warsztaty rzemieślnicze z różnych, często odległych miejsc i poznaje charakterystyczne techniki rzemiosła.

ORSKA to marka, która tworzy biżuterię o wyrazistym charakterze, często kontrowersyjną. Jej projekty wyróżniają się surowością form, szorstkością faktur i wyjątkowymi koncepcjami, które kryją się za każdą kolekcją. Biżuteria ORSKA nie jest jedynie dodatkiem, stanowi ona samodzielny element kreacji. Twórczość Anny Orskiej jest przeznaczona dla osób odważnych, które poszukują oryginalnego stylu. Każdy egzemplarz jest unikatowy, co wynika z ręcznego wykonania i wykorzystywania nietuzinkowych materiałów z różnych części świata i różnych epok. Projekty ORSKA zdobyły uznanie w międzynarodowej prasie modowej, w tym włoskim Vogue Accessory i niemieckim Vogue. ORSKA to marka nieprzewidywalna, różnorodna i nieustraszona, gotowa do eksperymentów i poszukiwań. Pozostaje wierna swojej naturze poszukującej, zawsze otwartej na nowe pomysły.

Huta Julia jest wyjątkowym producentem szkła szlifowanego w Polsce, stanowiącym unikalną instytucję na europejską skalę. Jej historia sięga 1842 roku i jest ściśle związana z dwoma niemieckimi producentami szkła i kryształu: hutą Josephine ze Szklarskiej Poręby oraz hutą Fritza Heckerta z Piechowic. Przez ponad sto pięćdziesiąt lat Huta Julia nieprzerwanie produkuje niezwykle wysokiej jakości szkło kryształowe, łącząc tradycyjne rzemiosło z nowoczesnymi technologiami. Współczesna działalność Julii to nie tylko kontynuacja tradycji, ale także eksperymenty z nowoczesnymi rozwiązaniami, tworzenie czasem zadziwiających kolekcji, łączących kryształ z innymi materiałami.

Prezes Huty Julia, Agnieszka Browarny, podkreśla, że współpraca z Anną Orską przynosi przewrotne podejście do tworzenia form z kryształu. W procesie tym odwraca się tradycyjne metody pracy, skupiając się na bardzo małych formach, z którymi wcześniej się nie pracowało. To także otwiera pole do myślenia o przyszłości i nowych definicjach form kryształowych, a także eksperymentach z nowoczesnymi technologiami. Współpraca ta stanowi twórczą redefinicję tradycyjnego rzemiosła, która wprowadza nową energię i kreatywność do tworzenia form kryształowych.