Perukowiec to fantastyczny krzew. Nie sposób go pomylić z innymi dostępnymi na rynku krzewami. Każdego lata jest pokryty mgiełką. Trudno jest ją zdefiniować. Jedni mówią, że są to kwiaty, a inni, że owoce. Przyjrzymy się temu krzewu nieco bliżej.

Jakie wymagania mają perukowce?

Rośliny te świetnie się odnajdują nawet w miejscach niesamowicie suchych oraz na glebie niezbyt żyznej. Właściwości te zawdzięczają swojemu rozległemu oraz głębokiego systemowi korzeniowemu. Jest on zdolny do pobierania wody bezpośrednio z warstw gleby nawet w głębokości kilkumetrowej. Musimy jednak pamiętać, że takie właśnie korzenie znaczenie utrudniają, a czasem nawet uniemożliwiają przesadzanie starszych oraz także świetnie ukorzenionych egzemplarzy.

Perukowiec najlepiej się czuje w glebie o wapiennym odczynie. Jednak nie musimy się tym zbyt przejmować, ponieważ roślina ta jest naprawdę tolerancyjna. Perukowiec rośnie doskonale w miejscu, gdzie zostały zakopane resztki gruzu, które glebie nadają odczyn zasadowy. Odpowiada mu to.

Perukowce również można sadzić w najchłodniejszych miejscach w naszym kraju. Podczas zim bardzo mroźnych gałązki mogą znacznie przerznąć. Co w takiej sytuacji? Musimy po prostu przy użyciu sekatora obciąć wiosną wszelkie gałązki przemarznięte i to aż do żywej tkanki. Zróbmy to nawet gdy przemarzły one do samej ziemi. One bardzo szybko odbijają i krzew rozrośnie się w następnym sezonie jeszcze przepiękniej.

Jak przycinać perukowca?

Czym powinniśmy ciąć perukowce? Jest to zależne od tego czy możemy pozwolić sobie na to, aby nasz perukowiec był nieregularnych rozmiarów i rósł swobodnie czy też miejsce mamy raczej ograniczone. Musimy wiedzieć, że perukowce są okazałymi krzewami. Najczęściej dorastają do trzech bądź też do czterech metrów. W mniejszych ogrodach cięcie jest obowiązkowe. Bez żadnych obaw możemy wtedy przyciąć gałęzie. Musimy jednak mieć świadomość, aby najpóźniej to robić w kwietniu. Roślina wtedy już zdążyła zawiązać kwiatostany. Inaczej w nadchodzącym sezonie pozbawiona by była kwitnienia. Nie chcemy przecież pozbawić naszej rośliny piękna. Kwiaty są jej największą ozdobą. Co do tego nie mamy nawet najmniejszej wątpliwości.

Perukowce kupujemy zawsze w sprawdzonych miejscach. Najlepiej gdyby były to sklepy ogrodnicze czy też hurtownie ogrodnicze. Wówczas mamy pewność, że rośliny są wysokiej jakości oraz są zadbane. Jeśli roślina jest wysokiej jakości, to łatwiej zaaklimatyzuje się w naszym ogrodzie. Tego możemy być pewni. Na tym zależy nam najbardziej.