Moda na sztukaterię we wnętrzach powraca! Jeśli zastanawiasz się, czy ten element dekoracyjny sprawdzi się w Twoim mieszkaniu — w bloku lub kamienicy — czytaj dalej!

Trendy dotyczące wystroju wnętrz wciąż się zmieniają. Wszyscy poszukujemy nowości i chcemy mieszkać w pięknych mieszkaniach. Nawet gdy do dyspozycji mamy tylko niewielki metraż, przy użyciu odpowiednich sztuczek wciąż możemy nadać mieszkaniu przytulny klimat. Wszystko zależy od chęci i pomysłowości.

Wszelkie potrzebne materiały, np. elementy dekoracyjne, łatwo i szybko zamówimy przez internet, a małe zmiany nie wymagają dużego nakładu pracy. Możemy odmienić mieszkanie nawet w jedno popołudnie czy weekend. Czy do zmian w mieszkaniu warto wykorzystać sztukaterię?

Sztukateria w małych pomieszczeniach? Tak, ale…

Sztukaterię zwykle poleca się właścicielom dużych mieszkań. Jest ona idealnym wyborem do wysokich wnętrz w kamienicach. Jednak umiejętnie ułożona sprawdzi się w każdym pomieszczeniu — bez względu na metraż. Ważne, by osoby, które dysponują niewielkim mieszkaniem, pamiętały, by nie przesadzić z ilością sztukaterii. Zachowanie umiaru pozwoli uniknąć efektu przeładowania i optycznego zmniejszenia wnętrza.

Szukając pomysłów na sztukaterię (https://www.tapety-sklep.com/pl/c/Sztukateria/2681) do małych mieszkań, warto skupić się na delikatnych elementach (np. listwach ściennych) bez zbyt wielu ozdobników. Będą dobrze wyglądać pomalowane na ten sam kolor, co reszta ściany (lub lekko kontrastujący odcień). Portale nad drzwiami, rozety na sufitach czy bogato zdobione kolumienki w bloku mogą niestety wyglądać pretensjonalnie. Jednak subtelne listwy ścienne, z których ułożymy pionowe prostokąty na ścianach salonu lub przedpokoju to już zupełnie co innego.Takie rozwiązania dodadzą wnętrzu przytulności oraz klasycznego charakteru, a także wprowadzą do naszego mieszkania modny obecnie eklektyzm.

Sztukateria — sposób na ukrycie nieestetycznych detali

Funkcja dekoracyjna to tylko jeden z powodów wykorzystania sztukaterii. Drugim jest ukrycie nieestetycznych elementów wystroju i sprawienie, by wnętrze prezentowało się schludnie i gustownie.Listwy przypodłogowe, sufitowe lub zakrywające karnisz sprawdzą się nawet w kawalerce. Jeśli wybierzemy minimalistyczną sztukaterię w kolorze ścian lub sufitu, będzie stanowiła tło dla reszty wystroju i nie przytłoczy wnętrza. Ukryje za to te elementy, które niekoniecznie chcielibyśmy oglądać na co dzień — np. kable biegnące wzdłuż ścian.

Jakie zalety ma sztukateria wewnętrzna?

Dobrze dobrana sztukateria potrafi dodać wnętrzu elegancji i klasycznego klimatu, a także wprowadzić do niego domową atmosferę.Różnorodność elementów sztukateryjnych dostępnych w sklepach sprawia, że możemy wykorzystać je w aranżacji na wiele różnych sposobów, dopasowując projekt do własnych potrzeb.

Sztukateria jest prosta w montażu (wystarczy odpowiedni klej) i pielęgnacji, a także trwała. Raz zamontowana może pozostać w tym samym miejscu przez lata. Co ciekawe, wnętrza wykończone sztukaterią osiągają wyższe ceny na rynku wtórnym!

Jeśli dysponujesz małym mieszkaniem i marzy Ci się sztukateria — warto ją zamontować. Przemyśl ułożenie dekoracji, zamów potrzebne elementy i… do dzieła!