Rynek projektowania i wykończenia wnętrz w 2024 roku stanie przed różnorodnymi wyzwaniami i szansami. Po intensywnym roku 2023, który obejmował dołujący popyt i ożywienie rynku dzięki programowi Bezpieczny Kredyt 2%, eksperci z branży analizują perspektywy na nadchodzące miesiące.

Jakub Bartos, dyrektor zarządzający w pracowni architektury wnętrz Decoroom, zauważa kilka kluczowych czynników wpływających na branżę w 2024 roku – zakończenie programu Bezpieczny kredyt 2%, rosnące ceny mieszkań, mniejsza liczba mieszkań oferowanych przez deweloperów to czynniki, które na pewno wpłyną na branżę projektowania i wykończenia wnętrz, jednak zainteresowanie usługami w tym sektorze nie zmaleje, ponieważ klienci coraz bardziej cenią swój czas i doceniają kompleksowość, czyli przekazanie całego procesu wykończenia jednemu podmiotowi.  Widoczne może być jednak zwolnienie inwestycyjne w sektorze PRS. To co możemy zaobserwować w 2024 roku to coraz więcej innowacyjnych projektów na rynku nieruchomości spełniających wymogi ESG, który stał się już nie tylko trendem, ale również wymogiem. 

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie deweloperskiej Home Invest, przewiduje, że w 2024 roku usługa wykończenia pod klucz będzie coraz bardziej popularna wśród inwestorów, którzy zakupili mieszkanie w stanie deweloperskim – wielu naszych klientów docenia możliwość zakupu mieszkania, które tuż po odbiorze przechodzi w ręce profesjonalnej firmy, więc nie muszą osobiście angażować się w cały proces jego wykończenia. Ponadto, klienci są zainteresowani elastycznością usługi wykończenia pod klucz. Oczekują nawet jej dostosowania do swoich indywidualnych preferencji i potrzeb. Doceniają możliwość wyboru różnych opcji, takich jak rodzaj podłogi, kolor ścian czy wyposażenie kuchni i łazienki. Klienci zwracają także uwagę na profesjonalizm i doświadczenie firmy oferującej usługę wykończenia pod klucz. Szukają renomowanych i zaufanych wykonawców, którzy mają udokumentowane sukcesy w branży. Doceniają transparentność i jasność oferty, a także profesjonalne doradztwo i wsparcie w procesie wyboru odpowiednich rozwiązań.

Ceny i dostępność materiałów

Pod koniec 2023 roku zanotowano pewną stabilizację cen materiałów wykończeniowych. Niemniej jednak, w 2024 roku prognozowane są podwyżki, wynikające z rosnącej płacy minimalnej i zwiększonego popytu na materiały budowlane.

Hanna Wrzodak, właścicielka firmy Insbud, specjalizującej się w sprzedaży ceramiki sanitarnej, budowlanej i chemii budowlanej, prognozuje, że – w nowym roku wzrost cen materiałów budowlanych będzie nieunikniony za sprawą podwyżki wynagrodzeń oraz rosnących cen surowców. Rynek zmierza raczej w kierunku stabilnych wzrostów, podobnie jak przed pandemią, kiedy mieliśmy do czynienia z dwiema podwyżkami uwarunkowanymi inflacją.

Zmiany demograficzne a dostępność specjalistów

Starzenie się społeczeństwa polskiego może wpłynąć na jakość zatrudnienia w branży projektowania i wykończenia, szczególnie jeśli chodzi o specjalistów w dziedzinach, takich jak układanie glazury czy montaż drzwi.

Wpływ sztucznej inteligencji

Wprowadzenie sztucznej inteligencji do branży projektowania i wykończenia wnętrz to kolejny krok, który może zmienić dynamikę pracy. Moc obliczeniowa i rozwijające się algorytmy umożliwiają sztucznej inteligencji wspieranie ludzkich umiejętności, ale również zmieniają proces tworzenia. Pomimo potencjalnych korzyści, takich jak zwiększenie efektywności i jakości pracy, sztuczna inteligencja nie zastąpi jednak ludzkiej kreatywności, zrozumienia kontekstu i wielowymiarowego myślenia, które są kluczowe w procesie projektowania od koncepcji do wykończenia.

Rozwój sztucznej inteligencji postępuje w zawrotnym tempie jednak, gdy spojrzymy na dostępne na rynku rozwiązania to okazuje się, że jest jeszcze dużo do zrobienia w tym obszarze. W codziennej pracy architekta pomocnym narzędziem mogą być programy do generowania obrazów, które posłużą jako inspiracja stylistyczna dla klienta. Największym problemem tej technologii są halucynacje oraz ograniczona kontrola, co jest dowodem na to, że AI ma jeszcze wiele do nauczenia w zakresie kompleksowego rozumienia i tworzenia. Pomimo umiejętności generowania pięknych wizualizacji, AI wykazuje znaczne braki w adaptacyjności i zrozumieniu kontekstu. Gdy poprosimy AI o wprowadzenie zmian do projektu lub o przedstawienie go z innej perspektywy, często okazuje się to dla niej problemem. Projektowanie, od koncepcji po wykończenie, wciąż wymaga wielowymiarowego myślenia oraz ludzkiej kreatywności i wiedzy, które, póki co są poza zasięgiem sztucznej inteligencji. Warto jednak zwrócić uwagę na rozwój technologii graficznych, które przyspieszają możliwości projektowania i prezentacji, tworząc nowe perspektywy dla osób pracujących w tej branży – przyznaje Damian Podwiązka, prezes 3D Estate, dostawcy interaktywnych makiet i wirtualnych spacerów 3D dla inwestycji deweloperskich.

Trendy w projektowaniu

Według ekspertów Instytutu Pantone, kolor roku 2024 to 13-1023 Peach Fuzz, mający wpływać kojąco na umysł, ciało i duszę. Czy zyska on popularność we wnętrzach? Jakie trendy będą dominować w projektowaniu, według architektki Joanny Węgłowskiej?

W przyszłym roku we wnętrzach królować będą inspiracje naturą – od ziemistej palety kolorów, przez organiczne kształty, aż po szlachetne materiały. Na popularności zyskają ciepłe tony barw naturalnych, takie jak beże, stłumione zielenie, pastelowe oblicza różu czy błękitu, a także ponadczasowa biel – mówi architektka.

Joanna Węgłowska

W tym roku obserwujemy zharmonizowane połączenie ekspresji artystycznej z praktycznym podejściem do projektowania wnętrz. Trendy prowadzą w stronę naturalnych materiałów i powrotu do tradycji.

W 2024 imitacje szlachetnych materiałów odejdą do lamusa, a zastąpią je te prawdziwe, czyli naturalne drewno, kamień, len, rattan, bambus, miedź i wiele innych. We wnętrzach coraz bardziej będzie przebijał się, kiedyś mocno widoczny w modzie, styl quiet luxury, czyli dyskretna elegancja oparta na luksusowych, ale nie krzykliwych elementach. Powróci umiłowanie do tradycji – klasyczne meble, wzory, lampy i dodatki kojarzące się z brytyjskim lub amerykańskim domem w stylu old money. Wnętrza mają kojarzyć się z wygodą, bezpieczeństwem i stabilnością. Pośród nowych trendów zdecydowanie wybije się również dopamine decor, który swego czasu zyskał na popularności za sprawą TikToka. Ma on pomóc w odnalezieniu szczęścia w codziennej domowej rutynie za sprawą wnętrz, w których kolory, wzory, kształty i faktury budują eklektyczne przestrzenie poprawiające nastrój – dodaje Joanna Węgłowska.

Potrzeby klientów

Adam Budzyński

Adam Budzyński, prezes pracowni architektury wnętrz Decoroom, zaznacza, że firmy, które zdołają elastycznie reagować na zmieniające się warunki rynkowe, oferując wysokiej jakości usługi dostosowane do potrzeb klientów, będą miały szansę na stabilny rozwój również w przyszłym roku. Kluczowe jest przede wszystkim regularne monitorowanie trendów w branży oraz zmieniających się potrzeb rynku. Na pewno dużą grupą klientów w przyszłych latach będą osoby korzystające z programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Dla tej grupy bardzo istotna przy wyborze usług projektowo-remontowych może być cena, a jakość materiałów i sprzętów zejdzie na drugi plan. Tutaj bardzo ważne stanie się podejście architekta do oczekiwań inwestorów, jego elastyczność i kreatywność projektowa. Tworząc kosztorys dla klienta, architekt powinien przede wszystkim pełnić rolę doradcy i wskazać elementy, w które warto zainwestować od razu oraz te, które można wykonać taniej. Analiza wykonywanych projektów, wyciąganie wniosków z sukcesów i porażek oraz dostosowywanie metod i procesów do zmieniających się warunków to klucz do utrzymania konkurencyjności.

O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozy-cjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy autor-skiej stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej. Dowiedz się więcej o nas na stronie www.decoroom.eu