półkotapczan

Półkotapczan kojarzy się zwykle z czasami PRL-u, kiedy to w maleńkich mieszkaniach królowały łóżka chowane w szafie. Od jakiegoś czasu mebel próbuje wrócić do łask mieszkańców kawalerek oraz pokoi dziecięcych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie półkotapczanu? Poznaj wady i zalety łóżka w szafie.

Półkotapczan — co to za mebel

Półkotapczan to rodzaj łóżka w szafie, które idealnie sprawdza się w małych mieszkaniach, kawalerkach oraz pokojach dziecięcych. W zależności od ułożenia materaca wyróżniamy: półkotapczan pionowy (mebel przypomina wysoką szafę) oraz półkotapczan poziomy (mebel przypomina szeroką komodę). Takie rozwiązanie królowało za czasów PRL-u, kiedy mieszkań było mało i zazwyczaj miały niewielki metraż. Aby nie ograniczać przestrzeni łóżkiem, w mieszkaniu stawiano półkotapczan, który można było schować w ciągu dnia i rozłożyć na noc.

Obecne półkotapczany to wysokiej jakości meble z silnymi mechanizmami i estetycznymi frontami, które bez problemu można wkomponować w każde wnętrze. Sam mebel składa się z 3 części: szafy/komody, w której mieści się łóżko, ramy łóżka przytwierdzonej do drzwi oraz mechanizmu pozwalającego na swobodne rozkładanie i składanie. Materac zazwyczaj jest dołączony do półkotapczanu, chociaż w niektórych przypadkach trzeba go dokupić oddzielnie.

Półkotapczan salon
Półkotapczan salon

Na co zwrócić uwagę przy zakupie półkotapczanu?

Przy zakupie półkotapczanu kluczową sprawą są wymiary przed i po złożeniu. Tradycyjne jednoosobowe łóżko ma wymiary 90×200 cm, a dwuosobowe zwykle 140-180×200 cm. Wysokość szafy będzie musiała mieć zatem przynajmniej 2 metry. Jeżeli chcemy wstawić półkotapczan na poddasze, najlepszą opcją będzie półkotapczan poziomy.

W sklepach dostępne są następujące rodzaje półkotapczanów:

  • Półkotapczan z kanapą – złożony wygląda jak sofa, często ma dodatkowe półki oraz funkcjonalny schowek pod kanapą. To dobra opcja dla salonów, które pełnią jednocześnie rolę sypialni.
  • Półkotapczan podwójny – składa się z dwóch osobnych łóżek, zazwyczaj mieszczących się na różnych wysokościach. Świetna alternatywa dla piętrowych łóżek.
  • Półkotapczan dla dzieci – to zwykle ozdobna meblościanka z szafą, regałami i biurkiem. Niektóre modele mają łóżka rozkładane do podłogi, inne – znajdujące się na górze.
  • Półkotapczan elektryczny – to łóżko w szafie bądź komodzie sterowane pilotem, które zazwyczaj przybiera formę meblościanki z biurkiem. W momencie uruchomienia napędu elektrycznego biurko przesuwa się do góry, a z dolnej części wysuwa się łóżko.
  • Meblościanki półkotapczany – to idealna opcja do małej przestrzeni. Poza łóżkiem znajdują się takie meble jak regał, komoda, szafa, a czasem także biurko.
Półkotapczan gabinet
Półkotapczan gabinet

Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego mechanizmu, ponieważ od niego zależy komfort, bezpieczeństwo i długość użytkowania półkotapczanu. Do wyboru mamy następujące mechanizmy:

  • Bez mechanizmu równoważącego – opcja najczęściej występuje w poziomych półkotapczanach. Łóżko wystarczy wysunąć, nie trzeba go podnosić ani składać. Niestety, brak mechanizmu równoważącego nie jest do końca bezpieczny, a użytkowanie takiego półkotapczanu może być bardzo uciążliwe.
  • Mechanizm elektryczny – rzadkie i bardzo kosztowne rozwiązanie. Do zalet półkotapczanów elektrycznych należą m.in. wygoda w rozkładaniu i składaniu, a także większa dowolność w doborze wagi i rozmiarów materaca (mechanizm udźwignie nawet dwuosobowy materac), wadą jest problem z serwisowaniem, częste usterki, wolna praca mechanizmu i dość duży hałas podczas pracy.
  • Mechanizm ze sprężynami gazowymi – jest montowany przede wszystkim w tańszych półkotapczanach. Taki mechanizm jest prosty, ale ma stosunkowo małą wytrzymałość. Ponadto nie ma możliwości regulacji sprężyn, a wymiana materaca może być problematyczna i uciążliwa, ponieważ musi mieć dokładnie taką samą wagę co oryginalny.
  • Mechanizm ze sprężynami stalowymi – to najlepszy mechanizm dostępny na rynku. Jego największą zaletą, oprócz wytrzymałości jest możliwość dokładania sprężyn, dzięki czemu możemy regulować, z jaką siłą podnosimy i opuszczamy łóżko. A im więcej sprężyn, tym łatwiej podnosić i składać półkotapczan

Półkotapczan — zalety oraz wady

Półkotapczan rozkładanie mebla
Półkotapczan rozkładanie mebla

Zdecydowanie do największych zalet półkotapczanów należy jego funkcjonalność. Dzisiejsze półkotapczany mają designerski wygląd i potrafią wkomponować się w każdą przestrzeń, dzięki czemu nie przytłaczają i nie dominują we wnętrzu. Dzięki mechanizmowi wspomagającemu łatwo jest je rozłożyć i złożyć. Głównym materiałem, z którego produkuje się półkotapczany, jest drewno lub płyta meblowa, dzięki czemu mebel jest wytrzymały, solidny i estetyczny. Cena pólkotapczanów waha się między 400 a 1500 zł.

Jeśli chodzi o wady, to niektórzy narzekają na komfort spania. I nie chodzi tu raczej o materac, lecz o zabudowę, która może utrudniać swobodną cyrkulację powietrza (w łóżkach wolno stojących rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu). Problemem w półkotapczanach okazać się również mechanizm, który dość szybko się zużywa. O ile w pojedynczych łóżkach chowanych w szafie mechanizm nie jest narażony na tak dużą eksploatację, o tyle w łóżkach dużych, podwójnych mechanizm musi udźwignąć ciężki materac. Dlatego decydując się na półkotapczan lepiej wybierać modele z mechanizmem stalowym, który jest bardziej wytrzymały. Takie meble są droższe, ale z pewnością zapewnią dłuższy komfort użytkowania.