Wierzba wiciowa (wierzba energetyczna) to wierzba, którą można wykorzystać swobodnie jako biopaliwo. Poznajmy jej zalety. Dowiedzmy się, jak założyć oraz jak prowadzić plantację energetycznej wierzby oraz też jak przeprowadzić zbiory.

Sporo gatunków wierzby

Wierzby wpisały się już na stałe w nasz polski krajobraz. Ich kilka gatunków spotkać można na naturalnych stanowiskach, natomiast odmiany liczne w ogrodach, jako stricte ozdobne rośliny. Jeden z gatunków wierzby jednak ma bardzo szczególne znaczenie. Wierzba wiciowa (wierzba energetyczna) nazywana jest także wierzbą krzaczastą. Jest to duży oraz naprawdę szybko rosnący krzew. Roślina w uprawie jest bardzo łatwa oraz wykazuje się niesamowicie wysoką produkcją biomasy. Dlatego też ma masę zastosowań praktycznych. Jeszcze do niedawna wierzba energetyczna traktowana była głównie jako roślina wartościowa koszykarska. Była wykorzystywana do produkcji plecionek, takich jak meble, kosze, a także mała architektura ogrodowa. W latach ostatnich jednak doceniono jej zdolność do oczyszczania podłoża z toksyn oraz ją zaczęto wykorzystywać do rekultywacji terenów zanieczyszczonych wokół wysypisk śmieci, fabryk czy też miejsc składowania komunalnych odpadów. Korzenie rośliny nawet wyłapują do osiemdziesięciu procent zanieczyszczeń. Dzięki temu pomagają oczyszczać pościekowe osady oraz także zabezpieczać przed skażeniem wody gruntowe.

Roślin energetyczna

Ostatnimi czasy również doceniono bardzo szczególne właściwości wiciowej wierzby jako energetycznej roślina. Przez nią wytwarzana biomasa, po wysuszeniu oraz także rozdrobnieniu jest doskonałym oraz także odnawialnym i niedrogim biopaliwem, które jest przydatne między innymi do ogrzewania domów. Bardzo dużą wartością tego biopaliwa jest także fakt, że podczas spalania, wierzbowe drewno prawie nie emituje do atmosfery związków szkodliwych azotu oraz siarki, a przez nie wydzielany dwutlenek węgla jest pochłaniany w dużej części przez rośliny, które rosną w okolicy.

Jak widzimy na powyższym obrazku wierzba wiciowa (wierzba energetyczna) jest niesamowicie popularnym krzewem. Nie tylko może cieszyć nasze oko w ogrodzie, ale także ma masę zastosowań. Jest to krzew czy też jak kto woli drzewo niesamowicie potrzebne oraz niewymagające. Dodatkowo to nas zachęca do sadzenia tego drzewa w naszych ogrodach czy też na działkach rekreacyjnych. Naprawdę warto. Co do tego nie mamy żadnych, nawet najmniejszych wątpliwości. Pokochamy to drzewo i to od pierwszego drzewa. Nie ma zatem na co czekać.