Uwielbiamy zielone, liściaste krzewy. Pomimo tego, że są to najpopularniejsze rośliny, to mają w sobie coś wyjątkowego. Na szczególną uwagę zasługuje laurowiśnia. Chcesz mieć ją w swoim ogrodzie? Zapoznaj się z zasadami jej pielęgnacji.
Miejsce dla laurowiśni
Laurowiśnia jest zwolenniczką dużej wilgotności powietrza. Co więcej uwielbia stanowiska zaciszne oraz osłonięta. Nie ma za to żadnych wymagań specjalnych odnośnie warunków glebowych. Można śmiało powiedzieć, że rośnie przepięknie na każdej glebie, gdzie mamy uregulowane wodne stosunki.
Laurowiśnia rośnie najlepiej w półcieniu bądź w ogóle w cieniu. Nie lubi stanowisk, w których jest narażona na mocne nasłonecznienie. Krzewy świetnie się czują pod koronami drzew. Mrozowe uszkodzenia świetnie się same regulują. Gdy jednak nie ma śniegu, to bezpieczniej będzie swoje krzewy osłonić. Gdy trafią nam się uszkodzone pędy, to powinniśmy je przyciąć do miejsca zdrowego.
Piękna ozdoba
Jeśli chodzi o zastosowanie laurowiśni w ozdobnym ogrodnictwie to jest ono dosyć wszechstronne. Z uwagi na niewielkie wymiary roślina ta świetnie się nadaje do sadzenia w przydomowych ogrodach. Wygląda pięknie w grupach jednorodnych, ale także świetnie się prezentuje z innymi krzewami. Gdy sadzimy krzewy laurowiśni bezpośrednio pod koronami drzew, to bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, aby się nie znajdowały w bliskim zasięgu korzeni, które konkurować mogą z krzewami o sole mineralne oraz wodę. Krzewy służyć mogą także w umacnianiu skarp w postaci szpalerów nieciętych.
Krzewy laurowiśni również lubią przycinanie. Może je zatem wykorzystać na żywopłoty oraz także inne figury roślinne. Krzewy się przycina najlepiej w maju lub też w czerwcu od razu po kwitnieniu. Podczas takiego zabiegu starajmy się jednak nie uszkodzić liści. W innym wypadku będą zasychać oraz brązowieć.
Warto połączyć krzewy laurowiśni z bylinami o większych liściach. Świetnie prezentuje się z paprociami. Dodamy ogrodowi patyny bądź kolorytu. Laurowiśnia również może być sadzona w pojemnikach oraz może być dekoracją na przykład wnętrz biurowców.
Jak rozmnażać laurowiśnię?
Laurowiśnię głównie rozmnaża się poprzez sadzonki pędowe sporządzone od sierpnia do marca. Umieszczamy je w podłożu jałowym w tunelach foliowych czy też w szklarni. Tam właśnie dosyć szybko się ukorzeniają. Jeśli chodzi o rozmnażanie amatorskie laurowiśnie, to przeprowadza się je z odkładów oraz także odrostów korzeniowych. Na pewno sobie z tym poradzimy. Co do tego nie mamy żadnych wątpliwości.