Wśród nas jest z pewnością wielu zwolenników kwiatów i pojętego szeroko ogrodnictwa. Niektóre osoby posiadają własne ogródki, a inne muszą się zadowolić uprawą kwiatów we własnym domu czy też mieszkaniu. Bez względu, do której grupy należymy, odpowiednią dla nas rośliną będzie krzewinka Hebe. Cóż to za roślina? O tym już za chwilę.

Czym jest krzewinka Hebe?

Krzewinka Hebe jest rośliną wieloletnią o liściach zimozielonych. W związku z tym sprawdza się idealnie zarówno w domu, jak i także w ogrodzie. Możemy po roślinę tę sięgnąć, gdy marzymy o skalniaku w doniczce. Dobrą informacją jest fakt, że jest naprawdę łatwa w uprawie, ale pod warunkiem, że zapewnimy jej warunki optymalne do wzrostu oraz rozwoju. Będzie nie tylko ozdobą oryginalną naszych rabat, ale także mieszkań. Hebe preferuje jasne stanowiska, podłoże stale wilgotne oraz glebę próchniczą o odczynie kwaśnym.

Przepięknie wygląda na okiennym parapecie oraz na wrzosowiskach, ale można wykorzystywać ją także do tworzenia obwódek rabatowych, w ogrodach skalnych oraz kompozycjach z trawami i gatunkami kwitnącymi, takimi jak różaneczniki i azalie. Niewielkie rozmiary hebe sprawiają, że roślina nadaje się także do uprawy w pojemnikach na tarasach i balkonach. Gatunki bardziej wrażliwe na niską temperaturę należy uprawiać w mieszkaniach.

Uprawa Hebe w domu

Musimy postawić ją na parapecie w jasnym miejscu, ale na pewno nie w miejscu, które jest narażone na kontakt bezpośredni ze słońcem. W takiej sytuacji liście mogłyby być poparzone. Z kolei w pomieszczeniu za ciemnym liście rośliny zaczynają żółknąć i niestety opadać. Skalniak Hebe powinien znajdować się w miejscu, które nie jest za bardzo narażone na przeciągi. Latem spokojnie możemy ją wystawić na balkon czy też do ogródka. Nie należy rośliny zbyt często przesadzać. Dopiero przesadzamy ją, gdy doniczka staje się już za ciasna.

Krzewinka Hebe — podlewanie

Krzewinka Hebe powinna mieć stale wilgotne podłoże, jednak nie należy dopuścić do zalegania wody w doniczce. Najlepiej podlewać ją na podstawkę miękką, odstałą wodą o temperaturze pokojowej. Nadmiar wody należy usuwać. W okresie zimowym podlewanie należy ograniczyć, przy czym nie można dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża.

Krzewinka Hebe — nawożenie

Hebe w doniczce można nawozić w okresie intensywnego wzrostu – wiosną i latem. Najlepiej użyć nawozu do roślin kwitnących. Najlepszy jest nawóz o kwaśnym odczynie np. do azalii.

Krzewinka Hebe — rozmnażanie

Rozmnażanie Hebe najlepiej przeprowadzać wiosną. Nasadę pędów wystarczy przysypać kopczykiem ziemi, a szybko się ukorzenią. Ważne jest, aby podłoże było stale wilgotne.

Na przełomie lipca i sierpnia ukorzenione sadzonki można oddzielić od rośliny matecznej i umieścić w osobnych doniczkach. Jesienią młode rośliny należy przenieść do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura nie spada zimą poniżej 5 stopni C. Wiosną sadzonki można wysadzić na miejsca stałe.

Drugim sposobem rozmnażania krzewinki Hebe jest pozyskanie sadzonek z niezdrewniałych pędów wierzchołkowych. W tym celu należy odciąć fragmenty pędów długości około 10-15 cm i usunąć liście powyżej miejsca cięcia, a oczyszczony fragment zanurzyć w ukorzeniaczu i umieścić w wilgotnym podłożu.

Uprawa Hebe w ogrodzie

W przypadku rośliny Hebe w ogrodzie powinniśmy jej zagwarantować miejsce w półcieniu, ze światłem rozproszonym. Hebe rosnąć powinna raczej w zacisznym stanowisku, które jest osłonięte od zbyt silnych wiatrów. Hebe należy do wrzosowatych, przepięknych roślin. Glebę o odczynie obojętnym czy też glebę zasadową można przystosować do wymagań Hebe, ale musimy dodać do niej troszkę torfu kwaśnego. Poza tym podłoże powinno być przepuszczalne, żyzne oraz próchnicze. Można do niego także dodać troszkę gliny.

Te wszelkie rady powinny zamienić się w zasady, do których warto się dostosować. Dzięki temu nasza Hebe będzie nas zachwycała zarówno w ogrodzie, jak i także na naszym parapecie. Można hodować tę roślinę tu i tu. Na pewno nam się nie znudzi. Ma ogromny aspekt dekoracyjny i to nam się podoba. Nasi sąsiedzi będą nam zazdrościć tak przepięknych roślin. Popracujmy nad kompozycjami, a sami będziemy oczarowani i wzruszeni efektem.

Krzewinka Hebe — gatunki i odmiany

Krzewinka Hebe występuje w kilku gatunkach i odmianach, z czego do ogrodów najbardziej polecanych do ogrodu należą:

  • Hebe bukszpanolistne, nazywane też hebe pachnące (Hebe buxifolia, Hebe odora) – roślina o małych ciemnozielonych liściach przypominających liście bukszpanu. To jeden z najwyżej rosnących gatunków hebe w naszym klimacie: dorasta do 100 cm wysokości. Odmiana 'New Zealand Gold’ ma liście z kremową obwódką na krawędzi.
  • Hebe dachówkowate (Hebe imbricata) – ma drobne trójkątne liście luźno ułożone wzdłuż pędów, osiąga 20-30 cm wysokości.
  • Hebe ochrowate (Hebe ochracea, Hebe armstrongii) – tworzy kępy przypominające mech: ma bardzo gęste, rozgałęzione pędy, które są delikatnie płożące. Liście tego gatunku są bardzo drobne, przypominają łuski. Dorasta do 30-40 cm, w cieplejszym klimacie może osiągać nawet 100 cm wysokości. Można ją pomylić z jałowcem.
  • Hebe tłustolistne (Hebe pinguifolia) – ma grube prawie okrągłe i ostro zakończone liście, pokryte szarym woskowym nalotem. Nalot ten sprawia, że liście wydają się tłuste (stąd nazwa rośliny). Dorasta do 50 cm wysokości. Odmiana 'Pagei’ ma efektowne liście z ciemnoczerwoną obwódką.
  • Hebe widłakowate (Hebe lycopodioides) – ma drobne skórzaste ciemnozielone liście, a jego wyprostowane pędy przypominają pędy widłaka. Osiąga 20-30 cm wysokości.
  • Hebe 'Emerald Gem’, inaczej Hebe 'Green Globe’ – ma drobne, zielone i błyszczące liście, które w naturalny sposób przybierają formę kuli o średnicy do 30 cm.

W uprawie domowej najlepiej sprawdzi się hebe Andersona. Jest to gatunek o kiepskiej mrozoodporności i chociaż zdarza mu się przetrwać łagodną zimę na zewnątrz, to o wiele lepiej uprawiać ją w doniczce. Odmiana hebe Andersona ma barwne kwiaty jak ‘Peggy’ czy ‘Margaret’.

Dlaczego krzewinka Hebe usycha?

Przyczyną może być zbyt mała ilość ziemi w doniczce, w której rośnie krzewinka Hebe. Jeśli doniczka jest przerośnięta korzeniami, to należy je delikatnie porozrywać i przesadzić roślinę do większego pojemnik.

Przyczyną zamierania pędów może być także porażenie grzybowe. Zanim zareagujemy chemią, warto poobserwować roślinę. Jeżeli uschnięcie nie przenosi się na inne pędy, a tylko przedłuża się na tym pierwszym, należy przyciąć tę suchą gałązkę wraz z kawałeczkiem żywego pędu.