Drzwi przesuwne już od dawna stanowią jedną z ciekawszych alternatyw dla tych otwieranych tradycyjnie, ale to ostatnie lata i wzrost wyboru w kategorii takich drzwi sprawił, że kupujemy je coraz chętniej. Jakie mają zalety, a jakie wady? O czym trzeba pamiętać zanim sięgniemy do portfela?

Czy drzwi przesuwne wyciszają?

Pierwszym i chyba najczęściej padającym pytaniem jest to, czy drzwi przesuwne wyciszają? Tu odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tego, z jakiego materiału są zrobione, jak dużą szparę zawierają między znajdującym się za nim pomieszczeniem (a taka szpara jest zawsze  to miejsce na prowadnice do przesuwania płyt) i na jak mocnym wyciszeniu nam zależy.

  • Drzwi przesuwne wykonane w pełni poprawnie i zgodnie ze sztuką zawsze będą przestrzeń wyciszały, ale nigdy nie będzie to tłumienie hałasów na 100%
  • Im mniejsza szpara za drzwiami – tym lepsze wyciszenie
  • Im precyzyjne profilowanie drzwi, mimo szpary – tym większa szansa na uzyskanie lepszej, dźwiękowej izolacji

Co do zasady pamiętajmy, że drzwi przesuwne między pomieszczeniami np. naścienne nigdy nie stłumią hałasów tak dobrze, jak drzwi tradycyjne. Nie znaczy to jednak, że całkowicie będą każdy mały dźwięk przepuszczać.

Jakie drzwi przesuwne do pokoju?

W pokojach najczęściej montuje się drzwi przesuwne po to, by zyskać więcej miejsca na ich umeblowanie i jednocześnie zminimalizować zajmowaną przez nie przestrzeń. Funkcjonalność takich drzwi jest bardzo wysoka, i to jedna z zalet, o których mówi się najczęściej. Jakie drzwi przesuwne do pokoju? Opcje są różne: od drzwi klasycznie przesuwanych, harmonijkowych, drewnianych, wykonanych z płyt, aż po drzwi szklane, chociaż z tymi trzeba uważać. Zamontowanie ich np. między sypialnią a kuchnią, bez wykończenia matowego – może odebrać nam prywatność!

Drzwi przesuwne do szafy

Bardzo popularnym rozwiązaniem są drzwi przesuwne do szaf. Najczęściej montuje się je w ciągach mebli przedpokojowych, sypialnianych, w salonie, ale i w biurach. Taki sposób otwierania nie zabiera miejsca, daje łatwy dostęp do tego, co znajduje się w szafie i chroni ubrania przed nadmiernym gromadzeniem się kurzu.

  • Szklane – przejrzyste lub matowe. Mat wybieramy częściej, bo ukrywa np. panujący w szafie nieporządek
  • Drewniane – całkowicie kryte
  • Drewniane z szybą ze szkła (lustro)
  • Stalowe – te ostatnie zwykle dotycząc drzwi do szaf biurowych.

Drzwi przesuwne szklane – modnie i nowocześnie

Wariacja, jaką są drzwi przesuwne szklane to idealna inspiracja dla tych, którzy urządzając swój dom lub biuro, chcą by dobrze wpisywało się ono w nowoczesne trendy. Szkło, od transparentnego przez matowe, półmatowe, po hartowane jest wdzięcznym materiałem do takich wykończeń, a wykorzystane jako okładzina drzwi przesuwnych, optycznie powiększa pomieszczenie. Do tego może stanowić lustro, zyskując tym samym jeszcze większą funkcjonalność.

Drzwi przesuwne do łazienki

Oryginalne drzwi przesuwne do łazienki stosuje się we wnętrzach, w których najczęściej łazienka jest wydzielona z pomieszczenia głównego np. salonu czy sypialni. Zamiast montażu drzwi otwieranych tradycyjnie można się wtedy pokusić o estetyczne drzwi przesuwne, nie zaburzając przestrzeni, oszczędzając miejsce i utrzymując eleganckie oddzielenie tych dwóch pomieszczeń. Do tego, przy wyborze matowych czy drewnianych drzwi przesuwnych, zachowuje się poczucie intymności i komfort pozwalający na swobodną kąpiel.

Praktyczne drzwi przesuwne do garderoby

W poszukiwaniu praktycznych drzwi przesuwnych do garderoby warto postawić na:

  • Drzwi drewniane pełne – szczelnie odgradzające garderobę od przedpokoju czy salonu
  • Półprzejrzyste – zyskamy dzięki nim więcej światła, które do garderoby będzie wpadać w dzień z sąsiednich pomieszczeń
  • Częściowo lustrzane – efekt optycznego powiększenia pomieszczeń i zyskanie dodatkowego lustra do przeglądania się w garderobie
  • Popularne opcje to drzwi z systemem przesuwnym znajdującym się w tzw. kasecie oraz drzwi naścienne.

A może drzwi przesuwne naścienne?

Pojawienie się w aranżacji wnętrz drzwi przesuwnych naściennych, było dla wielu osób prawdziwym hitem i natychmiast zwróciło uwagę. W tej opcji drzwi cały czas umieszczone są na zewnątrz, a ich skrzydła (lub skrzydło, bo swobodnie może być tylko jedno) – poruszają się wzdłuż ściany. Specjalna prowadnica montowana jest tu u góry i u dołu, tworząc dodatkowy efekt dekoracyjny. Minusy? Cóż, przesuwne drzwi naścienne muszą sunąć wzdłuż ściany, więc nie postawimy przy niej dodatkowego mebla. Ta przestrzeń musi zostać pusta.

Drzwi przesuwne drewniane – nieśmiertelna klasyka

Wykonane z drewna, kuszące klimatem i niezliczonymi możliwościami koloru. Zdecydowanie drzwi przesuwne drewniane należą dziś do tych, na które decydujemy się najczęściej. Ciekawostką jest to, że ten typ drzwi może być wykonany na wiele różnych sposobów, dzięki którym można je idealnie dopasować do posiadanej w mieszkaniu aranżacji. Industrialne, skandynawskie, z nuta sielskiego folku, modernistyczne i klasyczne – żaden problem!

Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe

Po drzwi przesuwne dwuskrzydłowe warto sięgać wtedy, gdy do dyspozycji mamy więcej miejsca oraz gdy stosujemy je w szafach. W przypadku drzwi naściennych – stanowią pewne ryzyko, zabierając przestrzeń aż dwóch sąsiadujących z nimi ścian. To właśnie dlatego przyjęło się, że ich funkcjonalność jest o wiele wyższa, gdy stosowane są do mebli lub osobnych pomieszczeń wydzielanych w domach np. na garderoby.

Jaki jest koszt drzwi przesuwnych?

Standardowo koszt drzwi przesuwnych sięga od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Tańsze są gotowce dostępne w sklepach od ręki, droższe natomiast drzwi projektowane na indywidualne zamówienie. Do tego należy doliczyć koszt ich montażu.

Jak przerobić drzwi na drzwi przesuwne?

Ten sprytny efekt uzyskuje się wprowadzając odpowiedniego rodzaju prowadnice i system montowania do nich starych drzwi. Uwaga: w tej sytuacji mówimy wyłącznie o drzwiach jednoskrzydłowych. Cięcie dużych drzwi na pół po to, by uzyskać dwuskrzydłówkę, zdecydowanie mija się z celem i jest drogie.

Co zamiast drzwi przesuwnych?

Alternatywą dla tradycyjnych drzwi przesuwnych mogą być: kotary, zasłony, drzwi harmonijkowe z cięższych tkanin lub materiałów sztucznych oraz drzwi koralikowe.