Projekt mieszkania stworzony dla Karoliny i Damiena – Portugalczyka od lat mieszkającego w Polsce, charakteryzuje się stylem minimalistycznym, skandynawskim. Przeważają białe wnętrza, z dodatkiem kontrastujących elementów czarnych oraz drewnianych akcentów. Aby uniknąć efektu nudy, wprowadzono też subtelne akcenty kolorystyczne w postaci mięty i granatu.

Materiały wykończeniowe zostały starannie wyselekcjonowane: użyto jodełki francuskiej na podłodze, jasnoszarych i grafitowych płytek z motywem terazzo oraz „rzemieślniczych” płytek w odcieniach błękitno-miętowych w strefie kąpielowej. W kuchni inwestorzy zdecydowali się na biały blat z konglomeratu kwarcowego oraz fornir dębowy na frontach szafek.

Kuchnia była kluczowym punktem projektu, ze względu na potrzeby Karoliny i Damiena. Musiała być przestronna, z wygodnym blatem roboczym i odpowiednią ilością schowków. Pomimo braku okna w części kuchennej, udało się stworzyć jasną i widną przestrzeń. Rozwiązaniem było ułożenie kuchni w kształcie litery U, z blatem roboczym z widokiem na okno i połączonym stołem. Krzesła w szałwiowym odcieniu przełamały monochromatyczną kolorystykę.

Karolina i Damien pracują często zdalnie, dlatego ważne było umieszczenie dwóch wygodnych miejsc do pracy w osobnych pomieszczeniach. Przesunięcie ściany oddzielającej łazienkę od sypialni o 25 cm pozwoliło na stworzenie miejsca do pracy w sypialni. Zmieniono również lokalizację grzejnika w łazience, co pozwoliło na lepsze zagospodarowanie przestrzeni.

W przedpokoju na podłodze zastosowano płytki tylko w strefie bezpośrednio za drzwiami wejściowymi, a dalej położona została jodełka francuska. To rozwiązanie pozwoliło na uzyskanie jednolitej, przytulnej podłogi w całym mieszkaniu, z wyjątkiem strefy wejściowej, która pokryta została grafitowymi płytkami w stylu terazzo. Przesunięcie drzwi do gabinetu oraz uwzględnienie rodzaju i grubości ościeżnicy pozwoliło na estetyczne połączenie dwóch rodzajów podłogi.

Również w tej kwestii niezbędna była staranna koordynacja z ekipami pracowników zajmującymi się układaniem płytek, parkietem oraz montażem drzwi. Wynik końcowy jest jednak niezwykle satysfakcjonujący, a mieszkanie prezentuje się wyjątkowo.

Zdjęcia: Ula Mróz

Zastosowane materiały:

  • Parkiet w jodełkę francuską, do którego został dopasowany odcień forniru na frontach kuchennych – Kaczkan (KACZKAN CHEVRON 45 CHEV45 pure forest  Lakier UV Super Mat), Świat Podłóg
  • Blat z konglomeratu – Technistone
  • Płytki: Arcana, Equipe Ceramicas, Raw Decor
  • Armatura: Omnires, ceramika – Roca, akcesoria- Dabstory, Excellent
  • Meble: na wymiar / Ikea / Iker Cheri – krzesła / Dutchhouse – stoliki kawowe, Optisofa – sofa i podnóżek
  • Oświetlenie: Nordlux / ardant.pl / Housedoctor / Paulmann /  Lampy Light Prestige / Lampy Nowodvorski / Ummo