Perfekcyjne urządzenie mieszkania na styl industrialny to nie tylko świetna zabawa, ale i duże wyzwanie! Jak zaplanować przestrzeń, żeby rzeczywiście odpowiadała industrialnym klimatom? Jak dobrać do niej kolory i poszczególne meble? Od czego zacząć i dlaczego jeden źle wybrany element może zniweczyć cały plan?

Nowoczesne komody industrialne i ich podstawowe cechy

Zanim rozpoczniemy planowanie mieszkania na modny dziś styl poprzemysłowy, zwany też industrialnym, warto przypomnieć sobie jego podstawowe zasady. Dopiero dobrze je rozumiejąc i potrafiąc poruszać się w ich cechach, będziemy umieli nie tylko dobrać do niego właściwy klimat, kolory i meble, ale i tchnąć w dane wnętrze autentycznego ducha!

Industrialna stylistyka aranżacji wnętrz sięga swoją historią do wielkiej recesji w Stanach Zjednoczonych. To właśnie wtedy, masowo plajtujące zakłady przemysłowe, pustoszały z dnia na dzień, zamykając swoje fabryki, zwalniając ludzi i zostawiając po sobie puste, przestronne hale, które stały się inspiracją dla architektów wnętrz. To właśnie oni zauważyli, że dużo wolnej przestrzeni, stalowe regały otwarte na świat i pozbawione zabudowań czy przeszkleń, drewniane, masywne komody i długie stoły wzmacniane elementami stali, mogą być doskonałym sposobem na urządzenie wnętrza. I to nie tylko tego firmowego, ale i domowego! Pasja, z jaką projektanci zaczęli wytyczać w tym kierunku nowe trendy, podsuwając konkretne wzory wykończenia wnętrz inspirowanego industrialnym chłodem fabrycznych hal, szybko zyskała wielu fanów i do dziś jej popularność nie maleje.

Kultowe komody industrialne to:

  • Masywne, porządne wykonanie, które już na sam jego widok sprawia wrażenie niezniszczalnego
  • Połączenie drewna i stalowych dodatków
  • Prostota formy i minimalizm wzorniczy. Taka komoda ma wyglądać jakby wyjęto ją rodem z fabryki, więc nie może być lśniąca i bez najmniejszego zadrapania
  • Efekt postarzania mebli: blaty z wyraźnymi sękami lub mocnym usłojeniem, przetarcia powodujące wrażenie, że mebel jest starszy niż jest
  • Stalowe lub pomalowane na czarno uchwyty – masywne, duże, ale i nie przeszkadzające w przechodzeniu obok mebla. Celem industrialnego wykonania komody jest jej użyteczność, a nie siłowe wywołanie wrażenia na innych
  • Proste, mocne nóżki lub metalowa rama trzymająca całość 
  • Długie blaty – warunek niemal obowiązkowy. To na takich blatach w dawnych fabrykach wykonywało się wiele czynności produkcyjnych, więc i tu muszą być one szerokie i praktyczne.

Warto wiedzieć, że z racji na popularność komód industrialnych, można je dzisiaj kupić w wielu sklepach meblowych, ale przy specyficznych oczekiwaniach, dobrze jest też rozważyć ich zamówienie pod konkretne wnętrze. Mogą być wówczas lepiej dopasowane do tego, co już znajduje się w mieszkaniu.