Soczyście pomarańczowa bylina, jaką jest trojeść bulwiasta to jeden z bardziej spektakularnych i wciąż jeszcze mało znanych sposobów na upiększenie ogrodu. Mało wymagająca w uprawie, a odwdzięczająca się wspaniałymi kolorami, stanowi idealne dopełnienie kwiatowej części ogrodu. Jak ją uprawiać i o czym pamiętać już na etapie sadzenia?

Jak wygląda trojeść bulwiasta?

Ta wprost stworzona na skalniaki i słoneczne stanowiska ogrodowe roślina, przykuwa uwagę szczególnie w miesiącach swojego kwitnienia: czerwcu, lipcu i sierpniu. To właśnie wtedy jej kwiatostan w formie wielkiego baldachu obsypuje się gęstymi kępami pomarańczowych kwiatów, które z jednej strony są niewielkie i delikatne, a z drugiej tworzą zwarte skupiska.

Wysokość maksymalna w uprawie ogrodowej dochodzi do około 60 cm, przy pokroju wzniesionym. Do tego roślina posiada wąskie, lancetowate, bardzo ładne liście, które odrastają od sztywnych pędów pokrytych delikatnymi włoskami. Dodatkowo, po kwitnięciu na tej wieloletniej bylinie pojawiają się owoce w charakterystycznych torebkach, co sprawia, że kwiat również prezentuje się wyjątkowo. To, jak wygląda trojeść bulwiasta trzeba zobaczyć na własne oczy. Robi wrażenie!

Kiedy sadzić trojeść bulwiasta?

W naturze bylina rozmnaża się przez samosiew, ale ponieważ w uprawie ogrodowej rzadko do tego dochodzi, to sadzi się ją z nasionek lub sadzonek. Wysiew z nasion robi się prosto do gruntu w kwietniu, najlepiej w okolicach połowy miesiąca. Na wzrost trzeba będzie trochę dłużej poczekać, ale będzie on tańszy niż z sadzonek.

Trojeść bulwiasta sadzonki

Kiedy sadzić trojeść bulwiastą przez sadzonki? Tu trzeba poczekać na dni cieplejsze, albo gotowe rozsady umieścić pod inspektem w marcu, tak, żeby roślinie było ciepło i nie zmarzła w przypadku ewentualnych, marcowych przymrozków. Bylina ta nie lubi mrozów ani gleby mocno namokniętej, z którą mogą sobie nie poradzić jej korzenie, dlatego to również trzeba wziąć pod uwagę. Cena sadzonek, w zależności od ich wielkości i wybranej odmiany to koszt od około 3 do 15 zł za sztukę. W sklepach ogrodniczych można kupić m.in. takie odmiany sadzonkowe jak Cinderella (lekko różowa), Śniedek Wątpliwy (pomarańczowa), Orange Shodes, Red King, Bicolored Red (pomarańczowo-czerwona) czy klasyczna.

Kiedy siać trojeść?

Podsumowując, kiedy siać trojeść, żeby uzyskac optymalne efekty?

  • Z nasion – w kwietniu
  • Z sadzonek – w marcu, ale tylko pod inspektem lub końcem kwietnia, początkiem maja – bez inspektu.

Trojeść bulwiasta uprawa – zasady

Podstawowe zasady uprawy tej byliny:

  • Ciepłe i słoneczne stanowisko, dobrze gdy jest  osłonięte od wiatru, ale nie w cieniu!
  • Gleba piaszczysto gliniasta, typowo ogrodowa i raczej sucha – kwiat dobrze znosi krótkie susze, a w czasie długich należy go podlać
  • Zimowanie pod osłoną – może nie przetrwać bardzo mocnych mrozów
  • Unikanie częstego podlewania, żeby nie doprowadzić do gnicia korzeni. Podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne, nie mylić z wiecznie mokre!
  • W czasie silnych wiatrów – przydadzą się podpórki, tak by sięgająca do 60 cm roślina nie położyła się na ziemi, ani nie połamała
  • Brak konieczności nawożenia. Można od czasu do czasu wykorzystać naturalny kompost z mokrych liści czy ściółki, ale dodatkowe wzmacniacze czy specjalistyczne nawozy, nie są potrzebne.

Uwaga: nie wszyscy wiedzą, że roślina ta wytwarza mleczny, lekko trujący sok, dlatego przy jej pielęgnacji dobrze jest mieć na dłoniach rękawiczki, co zapobiegnie ewentualnemu kontaktowi soku ze skórą.