Jodła koreańska jest drzewem iglastym niezwykle malowniczym. Charakteryzuje się ono bardzo powolnym wzrostem oraz pokrojem stożkowatym. Mają ponadto nieziemsko dekoracyjne szyszki. Początkowo są one w kolorze fioletowo-niebieskim. Piękno to kontrastuje z igłami ciemnozielonymi. Masz ochotę na ogród orientalny? Jodła koreańska obowiązkowo musi się w nim znaleźć.

Jakie warunki musimy zapewnić jodle koreańskiej?

Jodła koreańska jest dosyć wymagająca w uprawie. Rosnąć powinna na słonecznych bądź półcienistych stanowiskach. Muszą to być miejsca zaciszne oraz osłonięte od mroźnych i wysuszających wiatrów. Musimy także pamiętać, że odmiany jodeł koreańskich o zabarwieniu żółtym nigdy nie powinny być sadzone w słońcu pełnych. Wówczas igły mogłyby być poparzone.

Jeśli chodzi o preferencje glebowe, to jodły koreańskie przepadają za glebami próchniczymi oraz żyznymi, które są zasobne w pokarmowe składniki oraz mają odczyn obojętny bądź lekko kwaśny. Podłoże jednak musi być wilgotne dostatecznie, ale także bardzo dobrze zdrenowane. Jodły koreańskie lubią bardzo wysoką wilgotność powietrza. Świetnie sprawdzają się miejsca w pobliżu oczek wodnych oraz stawów.

A czego nie lubią jodły koreańskie? Nie lubią suszy, upałów oraz mroźnych i silnych wiatrów. Przyrosty młode uszkadzane mogą być przez wiosenne już przymrozki. Poza tym drzewa te bardzo źle znoszą suche, jak i także zanieczyszczone powietrze.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać?

Jodły koreańskie na pewno nie wymagają cięcia. Mają one bardzo ładny oraz także regularny pokrój. Na wiosnę jednak można wyciąć uszkodzone, połamane, jak i także uschnięte pędy. Jodły koreańskie jako gatunek można śmiało rozmnażać bezpośrednio z nasion. Z kolei poszczególne odmiany można rozmnażać poprzez szczepienia.

Drzewa te narażone mogą być na takie składniki jak na przykład choroby o podłożu grzybowym, które powodują brązowienie igieł, jak i także gnicie tkanek. Bardzo często mamy także do czynienia z chorobą zamierania pędów. Do szkodników koreańskiej jodły należy chociaż ochojnik jodłowy. Jest to tak naprawdę mszyca, która powoduje uszkadzanie oraz także opadanie igieł, a nawet całych gałęzi. Dużo szkód może narobić obiałka pędowa. Także jest to mszyca. Jednak jej larwy uszkadzają igły oraz pędy, czego w konsekwencji mogą obumierać wierzchołki drzew oraz całe gałęzie. Musimy być czujni. Jeśli tylko zauważymy na naszej jodle koreańskiej coś niepokojącego, to powinniśmy reagować. Na rynku znajdziemy mnóstwo środków pielęgnujących.