Dzbanecznik oraz inne rośliny owadożerne są roślinami bardzo popularnymi w naszym kraju. Ładnie się prezentują, a do tego ich hodowla nie jest zbyt trudna. Rośliny te są przystosowane do życia w dosyć trudnych warunkach. Pamiętać musimy tylko o tym, że okazy egzotyczne nie wytrzymają na balkonie zimy. Lepiej będzie trzymać je na parapecie.

Różnego rodzaju rośliny owadożerne

Jeśli chodzi o rośliny owadożerne, to musimy zauważyć, że mamy dostępnych ich naprawdę wiele rodzajów. Dzbanecznik jest jedną z najpopularniejszych roślin owadożernych. Dzbaneczniki bardzo lubią światło. Jednak przy upałach największych oraz silnym słońcu bezpośrednim nieco należy rośliny osłonić. Tak jak w przypadku rosiczek (innych roślin owadożernych), temperatura nie może spadać poniżej piętnastu stopniu Celsjusza. Podlewać powinniśmy je tak jak większość doniczkowych roślin, a więc od góry. Starajmy  się, aby podłoże zawsze było lekko wilgotne. Zależnie od pogody, będziemy je musieli podlewać do kilku bądź kilkunastu dni.

Wymagania oraz uprawa owadożernych roślin

Tak jak już powiedzieliśmy rośliny owadożerne nie są za trudne w uprawie, jednak powinniśmy się zapoznać z poniższym, aby nie mieć żadnych wątpliwości i nie popełnić jakiegoś znaczącego błędu. Jeśli chodzi o stanowisko to musi być ono jasne, ale nie do końca słoneczne. Powinno jednak być o większej wilgotności powietrza. Podłoże dla roślin owadożernych możliwie najlepsze to gleba o kwaśnym odczynie. Poleca się mieszaninę torfu oraz ziemię do storczyków.

A jak z przesadzaniem? Niestety wielokrotnie naszych roślin nie przesadzamy w ogóle. W rzeczywistości jest to zabieg, który powinien być wykonywany raz na dwa lub trzy lata. Zawsze przesadzamy na wiosnę. Wówczas korzenie rośliny zaczną się przedostawać na zewnątrz doniczki. Zaś torf, w którym rosną, będzie bardziej zbity.

Jeśli chodzi o podlewanie, to powiedzieliśmy już sobie co nieco. Podłoże musi być cały czas wilgotne, ale nie może być mokre. Woda, którą podlewamy nasze roślinki powinna być miękka. Niestety twarda woda, która zawiera kamień, powoduje powstawanie plam białych. Bardzo prostym sposobem na zmiękczenie wody jest przegotowanie jej oraz pozostawienie, aż do wystygnięcia i jednocześnie wytrącenia na dnie soli. Bardzo dobrze w tym wypadku sprawdza się destylowana woda.

A jak z wilgotnością powietrza? Zaleca się, aby rośliny stały bezpośrednio na podstawkach z wodą, która jak najbardziej podwyższa także wilgotność powietrza. Gdy będziemy się stosować do tych zaleceń, to nasze rośliny będą przepiękne.