Sztuka jest formą dialogu między artystą a odbiorcą, mającą wzbudzać emocje i zachęcać do wymiany myśli. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Olga Kisiel-Konopka, inicjatorka warszawskich spotkań „Kolacja Architektów”, która architekturę, literaturę i sztuki plastyczne, serwuje swoim gościom w wolnych chwilach „na talerzu”. Tym razem gośćmi specjalnymi wieczoru byli Malwina Konopacka, ilustratorka i projektantka, która zdobyła uznanie miłośników designu m.in. serią wazonów OKO, a także architekt Jakub Szczęsny.
1 grudnia 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Kolacja Architektów”. Tradycyjnie już miało ono miejsce w restauracji Opasły Tom, słynącej nie tylko ze znakomitej kuchni, ale także wysmakowanych wnętrz autorstwa pracowni BUCK.STUDIO. Wydarzenie miało na celu stworzenie płaszczyzny do otwartych rozmów, współpracy i inspiracji pomiędzy projektantami wnętrz, architektami a markami, które kształtują otaczającą nas przestrzeń. Tym razem zaproszenie Olgi Kisiel-Konopki przyjęli przedstawiciele znanych w branży firm Domoteka, Dyson Airblade, Leo i Rockfon.
Pretekstem do rozmów stały się wystąpienia gwiazd wieczoru, które uświetniają każdą edycję „Kolacji Architektów”. Zaproszeni goście mieli okazję poznać bliżej twórczość Malwiny Konopackiej – projektantki i ilustratorki, oraz Jakuba Szczęsnego – architekta, artysty i autora książek, m.in. „Witaj w świecie bez architektów” oraz „Azyle, nisze i enklawy, czyli katalog małych utopii’’.
Malwina Konopacka przedstawiła swoją serię wazonów OKO, która powstała z jej pasji do ilustracji. Artystka eksperymentowała z trójwymiarowym przedmiotem, co zaowocowało powstaniem pierwszego obiektu z rodziny OKO w 2014 roku. Rodzina ta stale się powiększała, obejmując wazony OKO/2014, Teresa/2018, Nana/2018, Krystal/2018, Irena/2019, Miki/2020 oraz patery Aniela/2018. OKO stało się punktem wyjścia dla kolejnych kolekcji i działań artystycznych. Modułowe totemy Mama/2019, Tuląca Mama/2020, Totem Formy/2020 oraz instalacja Fontanna/2019 to obiekty na granicy sztuk wizualnych i designu. Malwina Konopacka podzieliła się z zgromadzonymi gośćmi tajnikami swojej pracy artystycznej, opowiadając o inspiracjach, przeżyciach i emocjach towarzyszących procesowi twórczemu. Goście mieli również szansę wygrać dzieła sztuki w konkursie przygotowanym przez OKK! PR.
Z kolei architekt i artysta Jakub Szczęsny zdobył popularność w 2012 roku, kiedy postawił Dom Kereta w wąskiej szczelinie między blokiem a kamienicą na rogu ulic Chłodnej i Żelaznej w Warszawie. Dorobek Jakuba Szczęsnego to nie tylko zmuszające do myślenia instalacje i tymczasowe obiekty mające ulepszyć otaczającą rzeczywistość. Autor dwóch książek, z których ostatnia – „Azyle, nisze i enklawy, czyli katalog małych utopii’’ miała premierę w październiku tego roku, opowiadał na spotkaniu o swoim subiektywnym katalogu „małych utopii, projektów i przykładów tego, jak ludzie w różnych miejscach i epokach, w różnej skali i na wiele sposobów, budowali wokół ważnych dla nich tematów wciąż nowe wizje przyszłości”. Każdy z zaproszonych gości otrzymał także w prezencie tę unikalną książkę.
W ramach wydarzenia zorganizowano również wystawę fotografii, ukazujących dziedzictwo Krzysztofa Pendereckiego. Bartek Barczyk, znakomity fotograf, zaprezentował lapidarne opowieści o mistrzu, zatrzymane w specjalnej technice, ukazując fragmenty rozmów z artystą przeprowadzonych przez Aleksandra Laskowskiego. Architekt Tomasz Konior został zaproszony do współpracy przy projektowaniu przestrzeni ekspozycyjnej wystawy, która miała swoją premierę w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR).
„Kolacja Architektów” to cykl spotkań zainicjowany przez Olgę Kisiel-Konopkę, właścicielkę agencji OKK! PR, cenioną w branży wnętrzarskiej. Seria kameralnych spotkań przedstawicieli marek z architektami zdobyła uznanie zarówno wśród specjalistów, jak i przedstawicieli marek, pokazując, jak ważne są tego typu inicjatywy. Spotkania mają na celu wymianę myśli, dyskusję o roli architekta we współczesnym świecie, a także stworzenie platformy do networkingu.
Fot. Bartek Barczyk
Materiały prasowe OKK! PR