Wśród wielu sposobów na rozgrzanie się, szczególnie podczas zimnych wieczorów, jednym z najciekawszych i zarazem wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie jest poduszka elektryczna. Pierwsze poduszki tego typu powstały dość dawno temu, ale dopiero wraz ze wzrostem technologicznych możliwości, które pozwoliły je dopracować, stały się domowym hitem. Jak działają na nasze ciało?
Poduszka elektryczna na co pomaga?
Przede wszystkim, zanim jeszcze zachwycimy się efektami, jakie może nam przynieść poduszka elektryczna, pamiętajmy, że nie jest ona lekiem, a jedynie wsparciem naszego zdrowia, kręgosłupa i mięśni! Mimo że ma wiele walorów zdrowotnych, rozluźniających i relaksujących nie należy jej traktować jako „wynalazek na wszelkie boleści”. Na co pomaga? Jej rolą jest dogrzewanie wychłodzonych miejsc: można ją wsunąć pod plecy, w bolesny zwykle odcinek lędźwiowy, pod kolana, głowę i wszędzie tam, gdzie czujemy mięśniowe spięcia. Systematycznie rosnące ciepło ze znajdującego się w niej wkładu grzewczego rozgrzeje mięśni, rozluźni je i sprawi, że zmniejszone będą ewentualne bóle.
Czy poduszka elektryczna jest zdrowa?
Tak, jak najbardziej! Jej specjalna budowa sprawia, że po podłączeniu poduszki do prądu, ciepło rozprowadzane jest równo, po całej jej powierzchni, docierając jednocześnie przez odpowiednio zabezpieczony materiał do ludzkiego ciała. Odpowiadając na pytanie, czy poduszka elektryczna jest zdrowa, nie możemy nie wspomnieć o jej poszczególnych walorach:
Rozluźnia mięśnie, wpływając na zmniejszenie bólu, relaksując i uspokajając
Ułatwia sen, szczególnie w okresach dużych napięć nerwowych i mięśniowych. Koi ciepłem i przyspiesza odprężenie
Doskonale sprawdza się zamiast termoforu
Wspomaga łagodzenie bólu stawów, kości i mięśni – oczywiście zakładając, że nie ma w nich stanów zapalnych.
Poprawia krążenie krwi, szybciej ją rozgrzewając i sprawiając, że płynie ona łatwiej, co jest zasługą rozszerzonych naczyń krwionośnych. Przy niektórych chorobach układu krążenia lekarze wręcz zalecają skorzystanie z dobrodziejstwa, jakim jest poduszka elektryczna.
Przynosi ukojenie podczas bolesnej menstruacji, zmniejsza bóle podbrzusza
Ciepłem zwiększa w nas poczucie bezpieczeństwa, co łagodzi stresy, poprawia nastrój
Poduszka elektryczna na kręgosłup – jak pomaga?
Dużym wsparciem jest poduszka elektryczna na kręgosłup i jego bóle w odcinku lędźwiowym oraz szyjnym. Podkładana regularnie pomoże szybciej rozbijać napięte mięśnie, kojąc ciało. Wiele osób kupuje ją właśnie dla tego jednego celu: wsparcia przy obniżaniu bólu w plecach i dochodzeniu do siebie przy problemach z kręgosłupem.
Poduszka elektryczna na kark i plecy – sprawdzi się?
Tak – jak najbardziej. W tym przypadku aby podłożona poduszka elektryczna na kark i plecy działała najlepiej, dobrze jest zaopatrzyć się w taki model, który ma automatyczne wyłączanie. Bardzo często, podkładając poduszkę pod kark czuje się na tyle duże odprężenie, że szybko się zasypia, dlatego żeby nie przegrzewać się – model poduszki z wyłączeniem automatycznym np. po 90 minutach będzie optymalny.
Ciekawostka: Dziś większość dobrych poduszek sprzedawanych w sklepach ma taką funkcję, ale poduszki produkowane np. piętnaście lat temu (wciąż są w obiegu), nie posiadają takiej opcji.
Poduszka elektryczna na rwę kulszową
Czy poduszka elektryczna pomoże na rwę kulszową? Bezpośrednio nie! To znaczy nie wyleczy rwy kulszowej, ale wybitnie ułatwi nam przejście przez bólowe dolegliwości, jakie się z rwą wiążą. Tu jeszcze raz podkreślmy, że elektryczne urządzenia typu poduszka, wałek itp. są jedynie wsparciem terapii i leczenia, a nie gwarancją, że z ich pomocą uda się całkowicie zażegnać chorobę.
Jaką poduszkę elektryczną kupić?
Optymalne, często polecane przez specjalistów modele to te, które zawierają automatyczne wyłączenie po ok 90 minutach, moc 100 W, system szybkiego ogrzewania i regulację temperatury. Niektóre poduszki posiadają też timery – warto na nie zwrócić uwagę. Ile kosztują? Od 100 zł.
Poduszka elektryczna przeciwwskazania
Istnieje tylko kilka przeciwwskazań do używania poduszki elektrycznej. Są to: padaczka, cukrzyca, gruźlica, choroby nowotworowe, niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze 3 stopnia, półroczny okres po zawale serca i owrzodzenia oraz wykwity skórne.