W domu każdego majsterkowicza lub warsztacie profesjonalisty powinny znaleźć się wkrętarki. Urządzenia te umożliwiają szybkie wkręcanie i wykręcanie śrub oraz robienie otworów w różnych materiałach. Dzięki nim znacznie szybciej i z mniejszym nakładem sił uporasz się ze swoimi zadaniami. Dowiedz się, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać odpowiednią wkrętarkę akumulatorową.

Jak napięcie wpływa na funkcjonalność wkrętarki? 

W sklepach dostępne są wkrętarki wielu firm. Różnią się wielkością, zastosowaniem i przede wszystkim kluczowymi parametrami. Jak wybrać spośród nich tę najlepszą? Wybierając produkty od sprawdzonych i uznanych producentów, takich jak Worcraft, masz pewność, że decydujesz się na narzędzia najwyższej jakości. Aby jednak były one funkcjonalne dla Ciebie, zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów, m.in. na napięcie urządzenia. 

Jeśli zależy Ci na wkrętarce do prostych zadań np. składania mebli i drobnych napraw sprzętu domowego – model o napięciu do 10 V w zupełności Ci wystarczy. Przy trudniejszych pracach lepiej skorzystać ze sprzętu o napięciu powyżej 10 V, a nawet powyżej 14 V. Dzięki temu będziesz mógł za pomocą wkrętarki wiercić otwory czy wkręcać śruby w twardszych materiałach. 

Siła i prędkość – dwa najważniejsze parametry wkrętarki

Jednym z ważniejszych parametrów wkrętarek jest szybkość, z jaką urządzenie obraca zamontowanym bitem. Wkrętarki marki Worcraft dostępne na stronie https://worcraft.pl/wiertarki-i-wkretarki najczęściej mają dwustopniową regulację prędkości obrotu. Możesz dzięki temu ustawić prędkość (w zależności od wybranego modelu) w zakresie od 0 do 400 obr./min lub od 0 do 1300 obr./min i zachować większą precyzję np. przy składaniu mebli z płyt wiórowych. 

O sile wkrętarki z kolei świadczy moment obrotowy. Im jest on większy, tym bardziej przystosowane jest dane urządzenie do pracy z twardymi materiałami. Dobrze, gdy masz możliwość samodzielnego ustawienia tego parametru. Wkrętarki do domu przeznaczone do prostych zadań mogą mieć moment obrotowy 27 NM, jednak znacznie szersze zastosowanie będą miały modele o maksymalnym momencie obrotowym 44 NM. 

Dodatkowe funkcje wkrętarek akumulatorowych – modele do zadań specjalnych

Niektóre modele wkrętarek akumulatorowych mają dodatkowe funkcje, np. udar, znany przede wszystkim z mocnych młotowiertarek czy wiertarek udarowych. Co daje ta funkcja we wkrętarce? Przede wszystkim możliwość pracy z twardymi materiałami takimi jak cegła. Udar rozszerza możliwości zastosowania sprzętu, ale także podnosi jego cenę. Zastanów się zatem, czy na pewno jest Ci on potrzebny, czy nie wystarczy Ci wkrętarka z wysokim momentem obrotowym. 

Bardzo przydatną funkcją jest także oświetlenie. Diody LED we wkrętarkach do domu najczęściej wbudowane są przy głowicy, dzięki czemu jednocześnie oświetlasz sobie miejsce pracy. Jest to szczególnie przydatne podczas wiercenia w miejscach trudnodostępnych czy słabo oświetlonych. 

Zestaw akcesoriów do wkrętarki – poszerz możliwości sprzętu!

Choć zestaw dołączonych akcesoriów nie jest najważniejszym parametrem sprzętu, to przy wyborze odpowiedniego modelu warto także na niego zwrócić uwagę. Bogate zestawy wkrętarek stanowią gratkę dla każdego majsterkowicza. Powinny znaleźć się w nim komplety bitów, ładowarka i dodatkowe akumulatory, które znacznie wydłużają czas pracy.  Najlepiej, gdy wszystko zamknięte jest w wygodnej walizce, która ułatwia przechowywanie wkrętarki w domu czy garażu. 

Wkrętarki dla domowego użytku czy profesjonalnego powinny cechować się odpowiednimi parametrami. Wśród najważniejszych jest napięcie akumulatora, moment obrotowy, prędkość obracania głowicą, a także dodatkowe funkcje, np. udar czy wbudowane oświetlenie. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem pomiędzy kilkoma modelami – zwróć uwagę na zestaw dołączonych akcesoriów i wybierz wkrętarkę dopasowaną do swoich wymagań oraz zaplanowanych prac.