Nadejście wiosny sprawia, że z niezwykłą chęcią otwieramy okna, aby wpuścić do środka świeże, jeszcze nieco chłodne, lecz bardzo przyjemne powietrze. Niestety wraz z nim do wnętrz naszych domów dostają się również muchy, które są ogromnym utrapieniem. Ich obecność jest w stanie nas rozdrażnić, popsuć nam nastrój, ale też mogą one być źródłem nieprzyjemnych chorób. Nic więc dziwnego, że tak często szuka się informacji, jak szybko i skutecznie pozbyć się ich z domu.

Dlaczego muchy stanowią tak duży problem?

Wiele osób często zastanawia się, z jakiego powodu muchy stanowią tak wielki problem. Co dokładnie sprawia, że ich pojawienie się w domu nastręcza nam tyle kłopotów i staramy się za wszelką cenę pozbyć tych nieproszonych gości? Pomimo tego że żyją one stosunkowo krótko, bo zaledwie 4 tygodnie, są w stanie niezwykle dynamicznie się rozmnażać. Samica może każdego dnia swojej obecności w domu złożyć nawet do 100 jaj. Oprócz tego, że obecność muchy jest niezwykle irytująca, może ona dodatkowo przenosić bardzo niebezpieczne dla ludzi choroby. Mucha będzie za wszelką cenę starała się złożyć jaja w najlepszym dla siebie miejscu, czyli często w żywności, po której spożyciu zarazić się można bakterią E. coli lub Salmonellą.

Co wabi muchy?

Zanim przejdzie się do poszukiwań metod pozwalających pozbyć się much z domu i oceniania, który spray na muchy będzie najlepszym wyborem, warto najpierw zastanowić się, czy jakimiś działaniami przypadkiem nie sprawiamy, że mimowolnie zachęcamy je i zwabiamy do naszych domów. Odpowiadać za to mogą oczywiście pewne zapachy. Jeśli pozbędziemy się z domu rzeczy, które wabią muchy, problem w pewnym stopniu zniknie samoistnie.
Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, że muchy pojawiają się niemal od razu w miejscach, w których obecne są resztki jedzenia. Zepsute owoce i warzywa to idealne miejsca do składania jaj, więc pozostawienie np. na stole o jeden dzień za długo jabłka może bardzo skutecznie przyciągnąć te owady. Muchy wprost uwielbiają zapach odchodów oraz amoniaku, dlatego jest ich bardzo dużo w pobliżu zwierząt, lecz także koszy na śmieci. Zalecane jest więc, aby przechowywane w domu odpadki odpowiednio zabezpieczać.

Jakich zapachów nie znoszą muchy?

Skoro wiemy już, co przyciąga muchy, należy się teraz dowiedzieć, jakich zapachów one nie znoszą i co może nam pomóc walczyć z tymi intruzami. Jednym z najskuteczniejszych w walce z muchami zapachem jest wanilia. Wystarczy tylko pozostawić na stole otwarty olejek waniliowy, aby bardzo skutecznie odstraszyć te owady. Innym niezwykle skutecznym zapachem jest lawendowy. To właśnie dlatego bardzo często poleca się, aby w oknach lub na balkonach hodować lawendę. Stanowić ona będzie naturalną barierę przed tymi owadami, dzięki której zminimalizuje się ryzyko, że w ogóle dostaną się one do wnętrza domu. Na tym oczywiście nie kończą się nielubiane przez muchy zapachy. Jeśli mamy z nimi problem warto wypróbować również ocet jabłkowy lub olejek cytrynowy i eukaliptusowy. Dobrym pomysłem jest rozpylanie ich w domu z dozownika.

Czy są gotowe środki odstraszające muchy?

Na rynku znaleźć można wiele gotowych produktów, które zaprojektowane są do walki z muchami. Przodują tu oczywiście specjalne lepy na muchy, które jednak nie prezentują się zbyt estetycznie, a dodatkowo mogą odbarwiać ściany. O wiele lepszym pomysłem jest specjalny spray na muchy, czyli środek chemiczny w aerozolu, który służy do natychmiastowego zabijania much. Jest to tani, szybki, a przede wszystkim pewny sposób na pozbycie się ich z domu.