Wkrótce jeden z najbardziej znanych architektów-aktywistów na świecie, Alejandro Aravena, wygłosi dwa wykłady na zaproszenie firmy Geberit. Pierwszy z nich odbędzie się w Warszawie 19 września, a drugi w Krakowie 20 września. Wykład laureata Nagrody Pritzkera w stolicy poprzedzi konferencję, w której udział wezmą polscy i zagraniczni architekci. Poniżej przedstawiamy krótkie sylwetki tych prelegentów.

Specjalny Gość Wydarzenia: Alejandro Aravena ukończył studia na Universidad Católica de Chile w 1992 roku. W latach 2000-2005 był profesorem na Uniwersytecie Harvarda, gdzie powstała organizacja ELEMENTAL, zajmująca się projektami o charakterze społecznym, założona w 2001 roku. Wspólnie z partnerami Gonzalo Arteagą, Juanem Cerdą, Victorem Oddó i Diego Torresem, Aravena kieruje tą organizacją. W swoim dorobku ma liczne nagrody i wyróżnienia, takie jak tytuł Honorary International Fellow of the Royal Institute of Architects (2010), tytuł finalisty Nagrody Miesa Van der Rohe (2000), wyróżnienie Srebrnym Lwem na Biennale w Wenecji (2008) oraz nagrodę Gothenburg Award for Sustainability (2017). W 2016 roku Aravena otrzymał prestiżową nagrodę Pritzker Architecture Prize i pełni funkcję przewodniczącego jury tej nagrody od 2020 roku.

Dzięki inicjatywie firmy Geberit, Alejandro Aravena wygłosi dwa wykłady – pierwszy w Warszawie, a drugi w Krakowie. Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek 19 września 2023 roku o godzinie 14:15 w Pawilonie wystawowo-konferencyjnym Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP przy ul. Foksal 2 w Warszawie.

Sesja Prezentacji: Po inspirującym wykładzie gościa specjalnego, temat zostanie przedstawiony również poprzez krótkie wystąpienia pozostałych prelegentów z Polski, Ukrainy i Słowacji. Oto sylwetki niektórych z nich:

  • Fundacja Brda zajmuje się działaniami społecznymi mającymi na celu poprawę warunków mieszkaniowych i architektonicznych dla potrzebujących.
  • Program CO-HATY zapewnia mieszkania dla osób, które utraciły swoje w czasie wojny na Ukrainie.
  • Habitat for Humanity Poland od lat zajmuje się problemem mieszkalnictwa zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
  • Pracownia PORT Architekci kieruje się otwartością na potrzeby innych i tworzy projekty, które są dla nich ważne i w które wierzą.
  • Spółka MAK zrzesza ekspertów z dziedziny architektury i socjologii oraz angażuje społeczność w tworzenie zrównoważonych miast.
  • Marlena Wolnik prowadzi biuro architektoniczne MWArchitekci od 2009 roku i cieszy się uznaniem w środowisku architektonicznym.
  • Kuba Snopek jest architektem i urbanistą, prowadzi badania nad dziedzictwem i przestrzenią postkomunistycznych miast.
  • Pracownia Xystudio projektuje głównie przestrzenie publiczne i łączy architekturę z psychologią.
  • Anton Kolomieitsev, główny architekt Lwowa, poruszy problem odbudowy ukraińskich miast po wojnie.

Szczegóły agendy spotkania w Warszawie:

(konferencja będzie prowadzona w języku angielskim)

– 14.15-14.30 – powitanie i wprowadzenie

– 14.30-16.15 – interaktywny wykład Alejandro Araveny

– 16.30-17.45 –  sesja krótkich prezentacji

– Zofia Jaworowska, Petro Vladimirov (Fundacja Brda – Polska) ,,Drugi obieg materiałów budowlanych w oddolnej odbudowie”

– Anastasiya Ponomaryova (CO-HATY – Ukraina, ETH Zürich, Szwajcaria) ,,Od szybkiego zapewniania miejsc zamieszkania dla przesiedleńców do prototypowania mieszkalnictwa socjalnego”

– Mateusz Piegza (Habitat for Humanity Poland, Politechnika Śląska) „Adaptacje pustostanów w Polsce na mieszkania dostępne cenowo”

– Józef Franczok. Marcin Kolanus (Port Architekci, Polska) ,,Dom Pomocy Społecznej dla osób starszych i Klasztor Sióstr Franciszkanek Szpitalnych w Dobrzeniu Wielkim.”

– Adam Wlazel (MAK/ mobilní architektonická kancelář, Czechy) „MAK – mobilna pracownia architektoniczna”

– Katarína Onderková (Spolka, Słowacja) „Spolka: Troskliwa działalność przestrzenna”

– Marlena Wolnik (Polska) „Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku”

– Kuba Snopek (Polska) “Scena w Dnieprze – od oddolnej przestrzeni publicznej do silnej instytucji lokalnej”

– 18.00-18.45 – dwie prezentacje

– Dorota Sibińska, Marta Nowosielska, Filip Domaszczyński (xystudio, Polska) „Dlaczego?”

– Anton Kolomieitsev (Urząd Miasta Lwów, Naczelny Architekt Miasta) i osoby z jego zespołu – Oleksandr Fenchuk, Maryna Peleshchak, Mariia Shkolnyk, Olena Tribusian, Roman Krushelnytskyy (Ukraina) „Miasto Lwów po 24 lutego 2022 roku”

– 18.45-20.30 – pytania, odpowiedzi i dyskusja z udziałem Alejandro Araveny, innych prelegentek i prelegentów oraz publiczności

Autorem programu jest Hubert Trammer.

Drugi wykład mistrza odbędzie się w środę 20 września 2023 o godzinie 18:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.

Partnerem wydarzeń zostało Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP.

Obowiązuje bezpłatna rejestracja na spotkania.

Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie: https://www.geberit.pl/aravena

#SocialArchitecture #Aravena #GeberitPolska

www.geberit.pl


Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).