Siemiany to niewielka miejscowość turystyczno-wypoczynkowa położona w województwie warmińsko-mazurskim nad brzegiem najdłuższego jeziora w Polsce — Jeziorak. Ta prastara wieś rybacka otoczona jest głębokimi lasami i nasycona aerozolami, jakie wiatr przynosi z szerokiego tutaj na 6 km rozlewiska Jezioraka, dzięki czemu słynie z mikroklimatu sprzyjającego leczeniu chorób kobiecych i układu oddechowego.

Siemiany — atrakcje turystyczne

Siemiany to typowa wieś turystyczno-wypoczynkowa, która przyciąga miłośników żeglarstwa, sportów wodnych, a także aktywnego wypoczynku. W lasach otaczających Siemiany znajdują się urokliwe jeziora: Szwalewskie, Perkun, Urowiec, Czerwica, Januszewskie oraz słynące z wielkiej czystości wód Jezioro Jasne. Kryniczna czystość wód Jeziora Jasnego jest spowodowana prawie całkowitym brakiem planktonu, a także wielokrotnie niższym niż przeciętnie w innych jeziorach stężeniem pierwiastków takich jak węgiel, azot, fosfor i potas. To dlatego właśnie przeźroczystość wody w jeziorze jest tak duża, że przy normalnej pogodzie światło swobodnie przenika aż na głębokość 15 metrów. Otoczenia przyrodnicze Jeziora Jasnego jest unikatowym zjawiskiem w skali kraju, a nawet w obrębie Europy środkowej. Zawdzięcza ono swe trwanie w obecnym kształcie splotowi specyficznych układów geologicznych, geomorfologicznych oraz geobotanicznych. Warunki te w dużym stopniu obejmują także pobliskie Siemiany, przyciągające turystów swym specyficznym leczniczym mikroklimatem. W 1988 roku Jezioro Jasne oraz Jezioro Luba wraz z otaczającym je lasem, objęte zostały ochroną poprzez utworzenie rezerwatu przyrody.

W lasach siemiańskich spotkać można wiele osobliwości przyrody, m.in. sosnę olbrzymkę o pniu ponad 2,5 m grubości i 35 m wysokości, która rośnie niedaleko leśniczówki Rożek. Fenomenem jest również występujący tu bielik, największy w Polsce ptak drapieżny, mający skrzydła o rozpiętości 220 – 250 cm, zwany tez łamignatem albo Birkutem. Będąc w Siemianach, warto udać się w okolice starej leśniczówki Tłokowisko. Jej dawna nazwa Brunstplatz, czyli rykowisko, wzięła się stąd, że występujący tu bardzo licznie w dawnych czasach jeleń szlachetny upodobał sobie to właśnie zagubione pośród leśnych ostępów miejsce dla odprawiania swych miłosnych godów.

W Siemianach umiejscowiona jest akcja popularnej powieści Zbigniewa Nienackiego pt. „Pan Samochodzik”, w zwiazku z czym wioska już za czasów PRL-u cieszyła się dużą popularnością.

Siemiany — noclegi, restauracje, inne atrakcje

W Siemianach znajduje się wiele baz noclegowych, głównie są to domy wypoczynkowe, pola namiotowe oraz kwatery prywatne. Nad brzegiem Jezioraka powstało kilka przystani jachtowych: Ekomarina Siemiany, Kurka Wodna, Jachtklub Liwa, Jachtklub Vega oraz bidunga w centrum wieży widokowej. We wsi jest też kilka sklepów spożywczych oraz punktów gastronomicznych. Warto zajrzeć do tawerny Szopa, tawerny Cykada, restauracji Kirka Wodna oraz baru z kuchnią gruzińską Na Skarpie.

Ekomarina nad Jeziorakiem - Gmina Iława
Ekomarina Siemiany

W sezonie wakacyjnym w Siemianach odbywa się wiele imprez plenerowych, koncerty oraz regaty na jeziorze Jeziorak. Siemiany to druga po Iławie największa baza żeglarska na Jezioraku.