Wraz z nadejściem wiosny, gdy temperatura na zewnątrz staje się coraz przyjemniejsza, przychodzi pora na odświeżenie tarasu po zimowej przerwie. To właśnie tam toczy się życie rodzinne, pozwalając cieszyć się słońcem i jadać kolacje w gronie najbliższych. Aby jednak ucztowanie mogło trwać do późnych godzin, należy zadbać o oświetlenie. Co sprawdzi się najlepiej?

Praktycznie i ozdobnie

Współczesna oferta oświetlenia zewnętrznego pełni teraz nie tylko praktyczną funkcję, ale również ozdobną. Lampki w formie ciekawych figur i kształtów wprowadzają przyjemny klimat, rzucając przytulne strumienie światła i pozwalając zrelaksować się po ciężkim tygodniu pełnym obowiązków. Warto wziąć po lupę girlandy na taras z żarówkami LED, które są efektowną dekoracją i występują w wielu temperaturach barwowych. Oświetlenie LED jest energooszczędne i wyróżnia je długa żywotność, co jest przyjazne dla środowiska.

Girlandy powieszone na tarasie stworzą przyjemny nastrój, który z pewnością będzie sprzyjał długim rozmowom przy stole. Gdzie warto umieścić świetlne łańcuchy? Efektownie wyglądają przytwierdzone do barierki, oplecione wokół donicy lub pnia drzewa. Girlandę można także zawiesić na elewacji domu lub ozdobić nią zadaszenie – wszystko zależy od kreatywności. Kupując lampki LED, warto zwrócić uwagę na ich długość. Najlepiej zainwestować w przynajmniej 10-metrowy łańcuch, który da spore pole do dekoracyjnego popisu.

Użyteczna przestrzeń

Taras o dużej powierzchni wymaga solidnego oświetlenia, aby strumień docierał w każdy skrawek przestrzeni. Duża ilość światła ułatwia wykonywanie wielu czynności i zapewnia bezpieczeństwo po zmroku. Warto postawić zarówno na oświetlenie punktowe, jak i na wspomniane wyżej łańcuchy, które pięknie rozpraszają światło, wyglądając przy tym bardzo efektownie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oświetlenia? Lampy zewnętrzne muszą być przede wszystkim trwałe i odporne na działanie czynników pogodowych. Wiosna i lato przynoszą falę upałów, ale także i ulewne deszcze oraz niespodziewane burze. Oświetlenie musi być odporne na silne podmuchy wiatru i szkodliwe działanie wody, która – jak wiadomo – wyrządza wiele szkód przy kontakcie z urządzeniami elektrycznymi.

Rodzaje lamp na taras

Grupa lamp zewnętrznych podłączonych do domowej instalacji elektrycznej jest najliczniejszą, jeśli chodzi o wybór. Nowoczesne tarasy są najczęściej wyposażone w kinkiety o minimalistycznej bryle czy oczka wpustowe. Tego typu oświetlenie ułatwia poruszanie się po tarasie i zwiększa bezpieczeństwo. Światło zainstalowane w tej formie ma szereg walorów dekoracyjnych, a pomimo niewielkich rozmiarów skutecznie oświetlają całą przestrzeń.

Równie ciekawa oferta dostępna jest dla tych, którzy preferują klasyczne rozwiązania. Na tarasie idealnie sprawdzają się kule ogrodowe, rozkloszowane lampy dekoracyjne na długich, ozdobnych nóżkach czy zestawy sterowane pilotem lub smartfonem. Aktualna oferta oświetleniowa jest tak rozległa, że bez problemu każdy znajdzie swój typ, który wkomponuje się w tarasową aranżację.