Muszki owocówki pojawiają się w kuchni najczęściej latem i każdy, kto chociaż raz je miał, wie, jak trudno się z tymi owadami walczy. Na szczęście istnieje kilka sposobów na pozbycie się z domu tych nieproszonych gości.

Skąd biorą się muszki owocówki?

Muszki owocówki, nazywane również meszkami to maleńkie owady, których wielkość nie przekracza 3 mm. Żywią się octem owocowym, dlatego wystarczy, że na blacie zostawimy dojrzałe owoce, otwarty słoik z dżemem czy też szklankę soku, a na pewno pojawią się w naszym domu. I chociaż nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, to potrafią poważnie uprzykrzyć funkcjonowanie w kuchni. Rozmnażają się bowiem w zawrotnym tempie — samica muszki owocówki dziennie składa około 60 jaj, z których po 4 dniach wyrastają nowe pokolenie meszek. Z tego powodu nawet kilka insektów może w krótki czas skolonizować całą kuchnię. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja na owady.

Pułapka na owocówki — domowe sposoby

Zanim sięgniemy po sklepowe, chemiczne preparaty, warto wypróbować domowe sposoby, oparte na składnikach, które zwykle każdy posiada w swoim domu.

Pułapka na muszki owocówki — ocet

Ostra woń to jedna z najskuteczniejszych pułapek na muszki owocówki, a ocet to idealny produkt do tego typu zadań specjalnych.

Niewielki pojemnik napełniamy i zakrywamy go szczelnie folią. Następnie robimy w niej małe otworki, przez które przedostanie się woń octu oraz wlecą muszki owocówki. Tak przygotowaną pułapkę pozostawiamy na całą noc, a rano usuwamy roztwór wraz z zatopionymi owadami.

Pułapka na muszki owocówki — ocet i płyn do naczyń

Do miski wlewamy ocet oraz płyn do mycia naczyń i bez uprzedniego mieszania, i stawiamy ją na parapecie. Ważne jest, aby nie blokować muszkom dostępu do naczynia, dlatego też nie przykrywamy go folią. Meszki dostaną się do pułapki, ale nie będą z niej mogły wyjść. Dzieje się tak za sprawą powstałej na powierzchni tafli płynu, która blokuje muszki przed wypłynięciem.

Pułapka na muszki owocówki bez octu

Zapachowa pułapka

Do niedużej miseczki lub słoika wkładamy pokrojone kawałki owoców, lub nalewamy odrobinę wina. Następnie zakrywamy naczynie folią i robimy w niej bardzo małe otwory. Będą one pełniły funkcję wejść dla muszek, ale wydostanie się z tak przygotowanego zbiorniczka, nie będzie możliwe.

Drugi sposób to rozprowadzenie w kuchni zapachu mięty lub bazylii (muszki owocówki nie znoszą woni tych roślin). Mogą to być spraye o takim zapachu, świece bądź zwyczajnie posadzone w doniczkach żywe rośliny.

Odkurzacz

Muszek owocówek można pozbyć się także za pomocą odkurzacza. Podczas odkurzania podłóg należy podnieść wąż od urządzenia i wciągnąć muszki do środka. Wcześniej należy jednak upewnić się, że meszki nie zgromadziły się na zepsutej części owoców, a tylko nieliczne z nich latają pod sufitem lub przy ścianach.

Siatka ochronna

Kolejny sposób to zamontowanie przy oknach siatki ochronnej, które skutecznie zablokują drogę wszystkim owadom, a ich montaż nie zajmie Ci dłużej niż kilkanaście minut.

Pułapka na muszki owocówki Rossmann

W przypadku, kiedy domowe sposoby zawiodą, warto sięgnąć po chemiczne środki do zwalczania muszek owocówek. Na sklepowych półkach znajdziemy:

  • Profesjonalne pułapki, które zwierają w sobie wabiący insekty płyn. Cena takiego płynu to około 15 zł za szt.
  • Lepy, które można zawiesić lub położyć w pomieszczeniu (owady przyklejają się do lepkiego paska i nie są w stanie do niego odkleić. Lepy na meszki kosztują około 2 złote.
  • Aerozole ze środkami owadobójczymi, które są najskuteczniejsze, ale niestety nieobojętne dla zdrowia. Przed ich użyciem z kuchennego blatu należy pochować żywność, a ze zlewozmywaka wyjąć naczynia kuchenne. Ceny aerozoli owadobójczych zaczynają się od 12 złotych za sztukę.