Kwiaty cebulowe sadzone na wiosnę to jedne z najpiękniejszych ogrodowych roślin ozdobnych, które dekorują letni ogród. Im wcześniej sadzone są poszczególne cebulki kwiatowe, tym wcześniej zakwitną. Warto jednak sadzić rośliny ozdobne w przemyślany sposób, zachowując odpowiedni odstęp czasowy – i jeśli sytuacja pozwala robiąc to nie tylko w maju, ale już w marcu i kwietniu. Dzięki temu będziemy cieszyć się kolorowymi rabatami przez cały sezon, ponieważ przekwitające rośliny, będą zastępowane przez nowe. Które cebulki kwiatowe można sadzić w marcu i kwietniu? Już podpowiadamy!

Cebulki kwiatowe sadzone wiosną

Wiosenne cebulki kwiatowe to z reguły rośliny, które nie zimują w gruncie. Z tego też powodu wykopuje się je na jesień i przechowuje aż do okresu, kiedy pogoda pozwoli na ich bezpieczne umieszczenie w podłożu. Biorąc pod uwagę polski klimat najczęściej, cebulki kwiatowe wiosenne w większości przypadków są sadzone do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Nie znaczy to jednak, że w określonych przypadkach nie można ich wsadzić do ziemi już pod koniec marca czy w kwietniu.

Wszystko zależy przede wszystkim od miejscowych warunków pogodowych. I jeśli w danym regionie zima mija wcześnie (przykładowo na południu kraju) i przymrozki wiosenne rzadko występują, to można niektóre kwiaty cebulowe zasadzić wcześniej. Przy czym rośliny można sadzić tylko i wyłącznie do w pełni rozmarzniętej ziemi. Warto wtedy zadbać o ich dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnym spadkiem temperatury – najlepiej przez zaściółkowanie.

Jeśli zależy nam na bezpiecznym rozpoczęciu uprawy cebulek kwiatowych w marcu, to można rozważyć również ich posadzenie w pojemnikach czy donicach i przetrzymywanie ich nocą w piwnicy czy garażu. Wtedy zniknie ryzyko zniszczenia rośliny w czasie niespodziewanych przymrozków – które w wielu regionach polski mogą zdarzać się nawet w maju!

Kwiaty cebulowe, które posadzisz w marcu i kwietniu

Do popularnych kwiatów cebulowych, które sadzimy na wiosnę, należą rośliny, które są wrażliwe na niskie temperatury. Z tego też powodu większość z nich to gatunki egzotyczne, a tym samym bardzo często niezwykle efektowne, jeśli chodzi o walory dekoracyjne. Do jednych z najpiękniejszych cebulek kwiatowych sadzonych na wiosnę zaliczyć można:

  • Amarylis
  • Dalię
  • Mieczyki
  • Cyklamen
  • Cynobrówka (kroskosmia)
  • Zawilec
  • Szczawik
  • Lilie

Przy czym warto jednak poczekać z sadzeniem wiosennych cebul kwiatowych przynajmniej do kwietnia, jeśli planujemy zrobić to już bezpośrednio do gruntu. Pomimo wszystko pogoda w naszym klimacie jest dość nieprzewidywalna i szkoda, aby zbytni pośpiech zniszczył roślinę, a tym samym zepsuł naszą letnią aranżację ogrodu. Najbardziej odpornymi na przymrozki cebulkami kwiatowymi są lilie i w sumie to właśnie je można posadzić do gruntu najwcześniej.

W przypadku pozostałych roślin trzeba dobrze przemyśleć sprawę i kierować się przede wszystkim uwarunkowaniami lokalnymi. Jeśli w naszym rejonie wiosenne przymrozki występują często, to lepiej jednak poczekać z sadzeniem cebulek kwiatowych do gruntu aż do końca kwietnia lub nawet do maja.