Architektki Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek z renomowanej pracowni Tissu, znanej z kreowania niezwykle reprezentacyjnych wnętrz o ekskluzywnym charakterze, przedstawiają swoje najnowsze arcydzieło – apartament w stylu art déco na warszawskim Wilanowie.

Zawsze zaskakujące nietuzinkowymi projektami, architektki Tissu, wsłuchując się w potrzeby klientów, interpretują pojęcie luksusu na nowo, sięgając po inspiracje sztuką, architekturą minionych epok oraz naturą.

Elegancja Art Déco

W przypadku tego apartamentu, Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek postawiły na niewymuszoną elegancję stylu art déco, skupiając się na ponadczasowości i siłach detalu. Styl art déco, znany ze swojej dekoracyjności i perfekcji wykończenia, stał się fundamentem dla tego 180-metrowego arcydzieła.

Art déco to jeden z najbardziej reprezentacyjnych stylów w aranżacji wnętrz. Jego urok, jak sama nazwa wskazuje, tkwi w dekoracyjności, ale i perfekcji wykończenia. Tu liczy się każdy detal, który stanowi istotny element wystroju. Doskonałe, prowadzone na kształt koła formy, najwyższej jakości naturalne materiały, charakterystyczne ryflowania czy przypominające mini dzieła sztuki artystyczne dekoracje to kwintesencja art déco – mówi architekt Agnieszka Zaremba, współwłaściciela pracowni Tissu.

Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że ten styl aranżacji wnętrz wyrósł z potrzeby uporządkowania przestrzeni mieszkalnych. Miał dodać przestrzennej dyscypliny, stawiając na użyteczny charakter i funkcjonalność wyposażenia. To pierwszy krok do nowoczesności i współczesnej koncepcji architektury wnętrz – dodaje architekt Magdalena Kostrzewa-Świątek, druga ze współwłaścicielek.

Funkcjonalność ponad skosami oraz kluczowa rola światła

Projektowanie wnętrza tego apartamentu nie było zadaniem łatwym, zwłaszcza z uwagi na liczne skosy dachowe i niestandardową wysokość pomieszczeń. Architektki musiały wykorzystać każdy metr kwadratowy funkcjonalnie, jednocześnie uwzględniając dodatkowe źródła światła naturalnego z okien dachowych.

W projektach Tissu światło, zarówno naturalne, jak i sztuczne, odgrywa kluczową rolę. Aranżując wnętrza pod skosami, architektki zwracają uwagę nie tylko na rozmieszczenie elementów wyposażenia, ale także na rozkład okien dachowych, które wprowadzają zróżnicowane światło do pomieszczeń.

Światło, zarówno naturalne jak i sztuczne, odgrywa bardzo ważną rolę w naszych projektach. Buduje przestrzeń, pełniąc przy tym zróżnicowane funkcje. Urządzając wnętrze pod skosami ważne więc jest nie tylko takie rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia, by można było z nich komfortowo korzystać, ale też uwzględnienie rozkładu okien dachowych, z których, w zależności od pory dnia czy kierunku geograficznego, pada zróżnicowane światło. Powinno być one integralną częścią aranżacji przestrzeni, wpływać na jej odbiór wizualny i komfort użytkowania – wyjaśniają architektki z pracowni Tissu.

Salon w stylu Art Déco

Niezwykle reprezentacyjny salon w stylu art déco to centralny punkt apartamentu. Stąd na stonowanym tle pięknie prezentują się starannie dobrane elementy wyposażenia, dekoracje, a przede wszystkim oświetlenie. Narożna sofa w mlecznym kolorze na smukłych nożkach, kamienne okładziny ścienne, drewniane podłogi, dekoracyjne lampy i złote detale tworzą harmonijną przestrzeń o eleganckim charakterze. Klasyczny kominek kontrastuje z nowoczesną zabudową RTV z charakterystycznym dla art déco ryflowanym szkłem na frontach, dodając aranżacji charakterystycznego uroku.

Kuchnia z wyspą i reprezentacyjna jadalnia

W kuchni architektki utrzymały spójność stylistyczną, wykorzystując biały kamień zarówno w kuchennej wyspie, jak i w okolicy kominka. Kuchenna zabudowa została zaprojektowana z myślą o funkcjonalności, zachowując jednocześnie klasyczny wygląd dzięki tradycyjnym detalom i złotym uchwytom. Obła forma wyspy śmiało nawiązuje do kształtów i form znanych ze stylistyki lat 30. XX wieku, które odnajdziemy w salonie. Usytuowana centralnie stanowi główny element aranżacji tej przestrzeni.

Granica między kuchnią a salonem wyznaczona jest przez reprezentacyjną jadalnię. Lustrzana tafla na głównej ścianie powiększa przestrzeń, podkreślając eleganckie meble jadalniane i charakterystyczne ryflowania. Nowoczesny kredens z przydymionego szkła doskonale współgra z aranżacją kuchenną.

Strefa prywatna

Styl art déco przenika także do strefy prywatnej, obejmującej pokój gier, sypialnię dziecka i sypialnię właścicieli. Delikatne błękity współgrają z elementami stylu art déco, tworząc miejsca intymne o naturalnym charakterze. Do stylistycznej koncepcji aranżacji strefy dziennej nawiązuje także wystrój dwóch łazienek, które znajdują się w apartamencie. Pierwsza z nich została zaprojektowana jako salon kąpielowy dla dwojga. Druga, wyposażona w komfortowy prysznic, służy także jako gościnna toaleta. Obie to przestrzenie o równie reprezentacyjnym charakterze, choć zróżnicowanych funkcjach.

Architektki Tissu, czerpiąc inspiracje ze sztuki i architektury minionych epok, nadają im nowe życie, tworząc przestrzeń, która pozostaje ponadczasowa i uniwersalna. To arcydzieło designu, gdzie luksus łączy się z funkcjonalnością, a detale układają się w harmonijną całość.