Użyteczne i jednocześnie designerskie wykończenie przestrzeni między dolnymi szafkami kuchennymi, a szafkami wiszącymi, zawsze jest pewnego rodzaju wyzwaniem. Z jednej strony chcemy, żeby miejsce to wyglądało atrakcyjnie, a z drugiej zależy nam na jego walorach czysto funkcjonalnych. Ma się łatwo czyścić, nie przesiąkać brudem, parą ani tłuszczem i stanowić przyjemne dla oka wykończenie kuchni.

Co między szafkami w kuchni? Od czego zacząć?

Przed podjęciem decyzji o tym, co umieścimy na ścianie między szafkami, warto poznać kilka podstawowych możliwości, jakie podsuwają nam dzisiaj projektanci wnętrz. Wśród nich znajdują się zarówno te klasyczne, dobrze kojarzone przez nas z kuchni mamy czy babci, ale i projekty mocno nowoczesne, czerpiące garściami ze stylistyk aranżacyjnych z całego świata.

Co między szafkami w kuchni?

  • Kamień w różnych wariacjach
  • Szkło
  • Płyta laminowana
  • Blacha stalowa lub aluminiowa
  • Blacha miedziana
  • Cegła
  • Tradycyjne kafelki kuchenne
  • Wykończenie farbą dekoracyjną
  • Drewno w kontrastującym z szafkami kolorze

Powyższe rozwiązania należą do tych, które po pierwsze sprawdzono już w boju kuchennej użyteczności, a po drugie, mogą one sprawić, że kuchnia nabierze z nimi zupełnie nowego wyrazu. Przed wyborem którejkolwiek z powyższych opcji, warto obejrzeć na zdjęciach jak wyglądają one w praktyce i zastanowić się nad ich plusami i minusami.

Dla przykładu modną opcją jest wykańczanie przestrzeni między szafkami farbami dekoracyjnymi: strukturalną, metalizującą czy matową. Efekt wizualny jest w tym przypadku doskonały, ale minusem może być fakt łatwiejszego osiadania kurzu na trójwymiarowych wypustkach powstałych podczas malowania ściany taką farbą. Podobnie mycie takiej powierzchni może być trudniejsze z racji na efekt struktury, więc może warto zrezygnować z tej pięknej co prawda postaci farby, na rzecz tradycyjnych farb łatwo zmywalnych, odpornych na szorowanie, czyszczenie i mycie?

Innym przykładem mogą byś szklane płytki z efektem idealnego lustra – optycznie powiększą one kuchnię i sprawią, że będzie można się w nich przeglądać, ale z drugiej strony, każda kropka z krojonego przy nich, soczystego pomidora będzie na tej powierzchni osiadać. Takie plamki na szkle widać doskonale, więc niezbędne będzie przynajmniej kilkukrotne czyszczenie szybek w ciągu dnia. Jeśli nie zamierzamy codziennie sprzątać i szorować takich luster na błysk, może łatwiej będzie rozważyć coś innego?

Porównanie zalet i minusów poszczególnych rodzajów wykończeń, zdecydowanie ułatwi nam dokonanie decyzji.