Największym problem aranżacyjnym, jak wskazują statystyki, jest urządzenie kuchni w bloku, w którym pomieszczenia są wyjątkowo wąskie. Brak możliwości wygospodarowania kwadratowej lub po prostu dużej kuchni, to spore wyzwanie, ale i z tym można sobie poradzić! Z pomocą przychodzą bowiem architekci i projektanci wnętrz, dla których mała i wąska kuchnia stanowi ciekawy przypadek i pole do wykończeniowego popisu!

Praktyczna aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku

Od czego zacząć? Przede wszystkim od zdania sobie sprawy z tego, że aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku może być dobrą zabawą i arcyciekawym wyzwaniem, które pozwoli nam sprawdzić swoją pomysłowość i umiejętność praktycznego zagospodarowania takiego miejsca. Nie ma rzeczy niemożliwych, a już na pewno nie w czasach, kiedy do dyspozycji mamy pomoc internetu, opcję zamówienia mebli na wymiar, czy pomysły praktyków od lat urządzających innym małe kuchnie.

Ważne zasady na plan:

Projekt przed zakupami! Ten element jest często pomijany, a to duży błąd! Sprawne zaprojektowanie rozstawienia mebli w kuchni jeszcze zanim je kupimy, to podstawa, która pozwoli zaoszczędzić i czas i pieniądze.

Odpowiednie meble: tu ważna jest ich mniejsza głębokość i maksymalne wykorzystanie ścian. Im płytsze będą szafki, tym więcej wolnej przestrzeni zostanie na poruszanie się po kuchni. Jednocześnie, żeby zmieścić w niej wszystko, przy płytkich szafkach, wykorzystujemy ścian maksymalnie: moduły podwieszane lub całościowe sprawdzą się w tej sytuacji idealnie. Każde wolne miejsce można dodatkowo uzupełnić listwami z haczykami np. do wieszania chochelek, ściereczek czy innych kuchennych akcesoriów.

Kolory optycznie powiększające przestrzeń. W małej kuchni powinno się unikać ciemnych i przytłaczających barw, gdyż zmniejszą one wizualnie całe pomieszczenie, a powinno być wręcz przeciwnie. Barwy optycznie powiększające to biel, beże, jasne błękity i zieleń, również z dodatkami drewna. Spotęgowanie przestrzeni można też uzyskać przez błyszczące, polerowane fronty szafek oraz boczne listwy rozświetlające.

Sprzęt AGD w zabudowie – zdecydowanie ograniczy powierzchnię, którą trzeba byłoby wygospodarować na osobną stojącą zmywarkę, piekarnik czy lodówkę.

Uwaga na nadmiar stojących na blatach przedmiotów! Zbytnie zagracenie blatów może skutecznie przytłumić przestrzeń i sprawić wrażenie bałaganu. Wszelkie garnki, naczynia, ozdoby lepiej jest w przypadku małej i wąskiej kuchni dosunąć do ściany lub usunąć z pola widzenia, o ile jest to możliwe.