Domy kanadyjskie to bardzo ciekawa technologia. Jednak wzbudzają wciąż bardzo sprzeczne opinie. Wiele osób w związku z tym ma wątpliwości. Przekonajmy się jak to wszystko wygląda w rzeczywistości.

Co to są domy kanadyjskie?

Domy kanadyjskie, popularnie zwane szkieletowymi, charakteryzują się tym, że prace mokre, takie jak betonowanie czy murowanie, wykonywane są tylko na etapie przygotowywania fundamentów. Dzięki temu budowę „kanadyjczyka” można rozpocząć bez względu na porę roku i pogodę. Wyspecjalizowane firmy, na złożenie szkieletu budynku, ocieplenie go i wykończenie pod klucz potrzebują najczęściej zaledwie 3-4 miesięcy.

Zalety domów kanadyjskich

  • wysokie parametry izolacyjne, co przekłada się na oszczędności podczas późniejszej eksploatacji, wynikające z niższych kosztów ogrzewania (w zimie wnętrze szybko się nagrzewa, a latem panuje w nim chłód);
  • niższy koszt inwestycji (budowa domu szkieletowego jest o 25-30% niższa od budowy domu tradycyjnego);
  • łatwość modernizacji (dom kanadyjski można łatwo rozbudować, zmodernizować i wyposażyć w nowe instalacje);
  • trwałość (gwarancja od producenta wynosi kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat);
  • mała grubość ścian, dzięki czemu dom kanadyjski ma większą powierzchnię użytkową w stosunku do tradycyjnego (przykładowo dla domu 100 metrów kwadratowych różnica wynosi ok. 10 metrów kwadratowych).

Wady domów kanadyjskich

Przeciwnicy domów kanadyjskich za wadę uważają brak bezwładności cieplej. Tego typu budynki szybko się nagrzewają, ale jednocześnie wyziębia się szybciej niż budynek tradycyjny. Jednak wiele osób traktuje to jako zaletę – wymagany komfort cieplny można uzyskać bardzo szybko, nie marnując przy tym energii na ogrzewanie murów, a jedynie powietrza.

Nie występują też problemy z wieszaniem szafek, oczywiście pod warunkiem, że ich rozkład zostanie zaplanowany wcześniej. W tym celu na etapie budowy montuje się w określonych miejscach specjalne wzmocnienia.

Czy to tylko mity?

Domy kanadyjskie stały się źródłem wielu mitów, szczególnie na początku lat dziewięćdziesiątych. Wówczas właśnie technologia drewnianego szkieletu wdarła się wręcz szturmem na nasz rynek. Drewno było wtedy bardzo tanie, a więc budynki miały cenę bardzo konkurencyjną w porównaniu z innymi. Brakowało jednak wiedzy, która dotyczyła takowego budownictwa oraz produktów, które spełniały wymagania stawiane bezpośrednio domom kanadyjskim. Idea domu kanadyjskiego polega na niczym innym jak na tym, że jest całkiem możliwy do zbudowania przez indywidualnego inwestora, pod warunkiem, że on wie dokładnie, jak to zrobić. Bardzo ważny jest projekt poprawny, który jest pewnego rodzaju drogowskazem dla osób budujących.

Dom kanadyjski możemy zbudować w zasadzie pięć razy szybciej od budynku z betonu, cegły czy też pustaków. W razie pomyłki błąd możemy bardzo łatwo naprawić i to w momencie dowolnym. Jest to niezmiernie proste, ponieważ wszelkie elementy dostosowane są do modularnego systemu.

Drewno na kanadyjskie domy

Niestety u nas faktycznie nie ma zbyt wiele drewna o wysokiej jakości. Jednak na pewno wystarczy go w zupełności na zaspokojenie potrzeb budownictwa rodzinnego szkieletowego.

Drewno na szkielet właściwie należy przygotowywać oraz także następnie wytwarzać z niego konstrukcyjne elementy w sposób sprawdzony już w Stanach Zjednoczonych, oraz w Kanadzie. Drewno dobre musi mieć bardzo gęste słoje. Ważne jest to, aby było wysuszone czterostronnie oraz komorowo. Każda belka musi mieć stempel, który potwierdza tylko klasę jej sporej wytrzymałości.

Polscy fachowcy, a budowa kanadyjskich domów

Gdy bierzemy pod uwagę naprawdę świetne opinie, jakie mają nasi budowlańcy w Stanach Zjednoczonych, to trudno uwierzyć, że nie ma takich samych w Polsce. Problemem są na pewno pseudo fachowcy, którzy uważają, że jak nikt znają tę szkieletową technologię, ponieważ pracowali kilka tygodni na budowie za granicą.

Możliwie najlepszym sposobem na poznanie danego fachowca jest na pewno obejrzenie jego osiągnięć poprzednich oraz także zapoznanie się szczegółowe z opiniami osób, które mieszkają w domach szkieletowych zbudowanych przez niego. Deweloper lub architekt może być również świetnym źródłem wiedzy na temat samych wykonawców. Warto zamówić dom kanadyjskie w firmie, która od lat działa na naszym rynku oraz właśnie specjalizuje się w szkieletowej technologii.

Ile kosztują domy kanadyjskie?

Cena domu kanadyjskiego uzależniona jest od jego powierzchni, ilości pomieszczeń, ilości okien oraz sposobu wykończenia. Nie bez znaczenia jest także ilość kondygnacji oraz kształt dachu. Zakłada się, że koszt budowy domu do 100 metrów kwadratowych wyniesie minimum 150 000 zł, a za realizacja pod klucz trzeba zapłacić minimum 250 000 zł. Zdecydowanie są to atrakcyjniejsze kwoty w porównaniu do budowy domów metodą tradycyjną.