Wężownica słynie z niezmiernej łatwości uprawy oraz bardzo dekoracyjnych liści. Na dodatek jest wytrzymała oraz długowieczna. Jej posiadanie w mieszkaniu wpływa w sposób pozytywny na nasz sen. Roślina oczyszcza pomieszczenie ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz toksyn.

Wężownica kwiat i jego charakterystyka

Wężownica kwiat nazywana jest również językiem teściowej. Jest to rodzaj roślin botanicznych z szparagowatej rośliny. Jest spokrewniona z popularną draceną. Kiedyś z uwagi na jej zewnętrzny wygląd, można było dopatrywać się podobieństwa do agawowych podrodzin. Większość z siedemdziesięciu gatunków roślin rośnie w tropikalnym oraz gorącym klimacie Afryki.

Nie dość, że odmiany wężownicy w uprawie są niezmiernie łatwe, to poza tym jest to roślina mało wymagająca i oczyszcza nasze nam powietrze. Zaleca się uprawę wężownicy w pokoju dziecięcym czy też w sypialni, gdzie filtruje powietrze ze wszelkich substancji szkodliwych oraz wzbogaca je o tlen.

Jak wygląda wężownica?

Dla wężownicy bardzo typowe są mniej czy też bardziej szerokie liście, które są długie, ostro zakończone oraz bardzo mięsiste. Rosną wyprostowane bądź też tworzą rozetę. Poza odmianami o jednobarwnych oraz ciemnozielonych liściach, mamy także do czynienia z formami z paskami żółtymi czy też ciemnozielonymi. Znajdą się także odmiany z cętkowaniem rozmaitym.

Kwiaty oraz owoce wężownicy

Przy odpowiedniej pielęgnacji starsze wężownice rozwijają czasami małe, słodkawo pachnące oraz zielonawobiałe kwiatki. Tworzą one grono na łodydze krótkie i wyłącznie się otwierają w nocy. W warunkach normalnych są zapylane przez ćmy. Oczywiście u nas ćmy nie występują, a więc nie mamy co liczyć na powstawanie jagód sansewierii w kolorze czerwonym czy też pomarańczowym. Bezpośrednio po przekwitnieniu pęd kwiatowy zamiera, ale absolutnie nie cała roślina. W domowych warunkach kwitnienie wężownicy jest niesamowicie rzadki oraz stanowi zawsze pewnego rodzaju osobliwość.

Wężownica to mocna roślina oraz rośnie w warunkach nawet zbliżonych mało do warunków optymalnych. Temperatura idealna wynosi pomiędzy 21 a 24 stopnie Celsjusza. Roślina jednak zniesie także temperatury do 30 stopni Celsjusza. Gdyby temperatura wysoka oraz pełne nasłonecznienie utrzymywać się miały przez długi czas, to należy wężownicę ustawić troszkę w cieniu. Zimą temperatury powinny być niższe. Jednak nie powinny spadać poniżej 15 stopni Celsjusza. W miarę możliwości powinniśmy zapewnić zimą roślinie stanowisko jaśniejsze niż w porze letniej i unikać większych przeciągów.