Dach każdego dnia narażony jest na niesprzyjające warunki pogodowe. Intensywny deszcz, grad czy silne słońce mogą sprawić, że dach przestanie być szczelny i zacznie przeciekać. Dlatego w dzisiejszym artykule podpowiemy, jak przygotować się do samodzielnej hydroizolacji dachu. Wyjaśnimy, jakie akcje muszą zostać wykonane przed położeniem membrany na dach.
Co jest potrzebne do wykonania hydroizolacji dachu?
Do hydroizolacji dachu należy użyć przeznaczonych do tego produktów, które są odporne na wilgoć. Najczęściej wykorzystuje się do tego papę, to dobre rozwiązanie w przypadku skośnych dachów. Przy dachach płaskich wykorzystuje się płynne membrany, które skutecznie chronią powierzchnię przed deszczem, śniegiem. Hydroizolacja dachu z pomocą systemów DuroDACH będzie łatwa i skuteczna, producent oferuje funkcjonalne rozwiązania hydroizolacyjne dla każdego rodzaju zadaszenia. Jakikolwiek dach (asfaltowy, PCV, EPDM, betonowy, stalowy) będzie wymagał innego sposobu hydroizolacji, warto zatem wiedzieć, gdzie jaki system można wykorzystać.
Jak przygotować się do hydroizolacji dachu?
Powierzchnia dachu przed wykonaniem hydroizolacji musi być sucha. Jeśli zatem dach jest nowy, warto odczekać przynajmniej miesiąc, by mieć pewność, że jego powierzchnia nie jest wilgotna. Procedurę renowacji dachu należy także wykonywać w odpowiedniej temperaturze. Nie powinno się tego robić w dni deszczowe, z kolei temperatura powietrza nie może być wyższa niż 35 stopni i niższa niż 5 stopni Celsjusza.
Zanim przejdziemy do nakładania płynnej membrany na dach, powierzchnię należy oczyścić i zagruntować. Następnie należy pozbyć się wszystkich szczelin, do których mogłaby dostać się woda. Dopiero wtedy można przejść do faktycznej hydroizolacji dachu – nakładania płynnej membrany.
Czy trzeba usunąć stare pokrycie dachowe przed hydroizolacją?
To, czy stare pokrycie dachowe trzeba ściągnąć, zależy w stu procentach od wybranej metody hydroizolacji. Jeśli zdecydujemy się na płynną membranę, którą można nałożyć w sposób natryskowy, to ściągnięcie poprzedniego podłoża nie jest potrzebne. Membrana w płynie pozwala na uszczelnienie dachu, bez jego kosztownej naprawy. Żeby jednak hydroizolacja dachu przebiegła pomyślnie, warto to zadanie zlecić specjalistom, dzięki temu będziemy mieć pewność, że produkt zostanie dobrze nałożony.
Jak zabezpieczyć dach przed wodą opadową?
Popularnym sposobem na izolację dachu jest wykorzystanie papy termozgrzewalnej. Niestety jest to sposób zbyt trwały, materiały bitumiczne mogą ulec uszkodzeniu, np. przy odśnieżaniu. Z tego powodu coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania. Hydroizolację dachów z papy również można przeprowadzić przy użyciu płynnych membran PVC lub EPDM.
Przy nakładaniu produktu do hydroizolacji, warto pamiętać, że trzeba go rozprowadzić po całej powierzchni. Płynna membrana musi dotrzeć do wszystkich szczelin i rynien. Niezwykle ważne jest także uszczelnienie kominów, w przeciwnym razie cały proces hydroizolacji będzie trzeba powtórzyć.