Szafy trzydrzwiowe cieszą się na rynku bardzo dużą popularnością. Są bardzo pojemne, a przy tym mogą być również stylowe. Z oczywistych względów przeznaczone są do nieco większych pomieszczeń. Jak wybrać odpowiedni dla siebie model? Czym trzeba się w tym przypadku kierować?

Szafy trzydrzwiowe – czym trzeba kierować się przy ich zakupie?

Okazuje się, że kupując szafę trzydrzwiową, trzeba wziąć pod uwagę szereg różnych elementów:

  1. Metraż pomieszczeniaszafy trzydrzwiowe zajmują sporo miejsca, a więc przeznaczone są do większych wnętrz. W małych pokojach raczej się nie sprawdzają. 
  2. Stylistykę wnętrza – szafę trzydrzwiową trzeba oczywiście dobrać odpowiednio do aranżacji danego pomieszczenia. Na rynku znaleźć można szafy utrzymane w stylistyce loftowej, skandynawskiej czy nowoczesnej. 
  3. Kolorystykę – to w dużej mierze kwestia gustu. Cały czas modne są meble w kolorze naturalnego drewna, które również może mieć sporo odcieni. Wiele osób wybiera też meble białe, które prezentują się lekko i optycznie powiększają pomieszczenie. Do wyboru są poza tym szafy trzydrzwiowe w mniej oczywistych barwach. 
  4. Funkcjonalność – warto sprawdzić, jak wysoka jest szafa i co znajduje się w środku. Mowa tutaj np. o półkach, szufladach czy wieszakach. Od tego w dużej mierze zależy komfort użytkowania mebla. Ciekawą propozycją są szafy trzydrzwiowe wyposażone w lustro, w którym można się przejrzeć po skompletowaniu stroju. 
  5. Materiał wykonania – ma wpływ nie tylko na estetykę mebla, ale i na jego solidność czy wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. 
  6. Sposób otwierania – ma naprawdę duże znaczenie. Klasycznie otwierane szafy są funkcjonalne i estetyczne, ale wymagają nieco więcej przestrzeni niż szafy przesuwne. Dlatego w ostatni czasie to właśnie te drugie zyskują na popularności. 

W jakich pomieszczeniach sprawdzają się szafy trzydrzwiowe?

Szafy trzydrzwiowe to świetny wybór do sypialni, gdy nie ma osobnego pomieszczenia pełniącego funkcji garderoby. W tym przypadku warto postawić na mebel pojemny z dużą ilością szuflad, wieszaków i półek. Oczywiście należy go dopasować stylistycznie do aranżacji całego pomieszczenia. Bardzo modne od lat są szafy przesuwne – najlepiej wyposażone w lustro. 

Szafy trzydrzwiowe są raczej kiepskim wyborem do przedpokoju, bo jest to na ogół pomieszczenie niewielkie, ciasne. Czasem spotkać się z nimi można w salonie, o ile jest on naprawdę duży i przestronny. Szafy tego typu są często wykorzystywane w kawalerkach, w których każdy centymetr jest na wagę złota.