W naszym kraju jest wielu fanów brzóz. Jest to drzewo, które kojarzy nam się z chudymi i białymi pniami. Jednak okazuje się, że jest to tylko jedna z odmian. Na rynku dostępna jest także brzoza karłowata, na którą możemy sobie pozwolić nawet w przypadku małego ogródka. Co powinniśmy wiedzieć o uprawie brzozy karłowatej?

Roślina pod ochroną

Musimy mieć na uwadze, że brzoza karłowata jest krzewem, który jest pod ochroną. Jak się okazuje jest to roślina zagrożona, która jest narażona na wyginięcie. Gdy decydujemy się na brzozę karłowatą w naszym ogrodzie to musimy mieć świadomość, że jest to krzew wolno rosnący. Dorasta on bardzo rzadko do stu centymetrów wysokości oraz stu dwudziestu centymetrów szerokości. Forma rośliny jest raczej zwarta. Składa się z drobnych, cienkich oraz czarnych pędów.

Rośliny jednopienne

Musimy także wiedzieć, że brzozy karłowate są roślinami jednopiennymi. Kwiaty są rozdzielnopłciowe, wiatropylne oraz zebrane w kotkowate kwiatostany. Z całą charakterystyką tej rośliny możemy się zapoznać w sieci. W sieci znajdziemy wiele cenny porad dotyczących samej uprawy, pielęgnacji, jak i także inspiracji. Inspiracji powinniśmy poszukać na blogach ogrodniczych. Są one niezmiernie popularne. Poza powyższymi możemy zapoznać się w sieci z wieloma zdjęciami brzóz karłowatych. Możemy dzięki temu zobaczyć jakie świetne ogrodowe kompozycje można przy pomocy tych roślin stworzyć. Pomimo, że nie jest to specjalnie ozdobna roślina, to możemy przy użyciu innych bardzo brzozę wyeksponować.

Gdy nie mamy doświadczenia w pracach ogrodniczych możemy poprosić o pomoc doświadczonego ogrodnika, dla którego nie ma tajemnic brzoza karłowata, ani także inne rośliny. Pomoże nam zorganizować ogród w każdym calu. Przyglądajmy się pracy i pytajmy o wszystko, co budzi nasze wątpliwości. Musimy wychodzić z założenia, że następne prace pielęgnacyjne i ochronne będziemy wykonywać sami i będziemy skazani wyłącznie na siebie.

Czy brzoza karłowata jest dostępna we wszystkich sklepach ogrodniczych? Bywa z tym różnie. W większych zakładach ogrodniczych, hurtowniach czy też szkółkach drzew ozdobnych nie będzie z dostępnością brzozy karłowatej żadnego problemu. W sieci także jesteśmy w stanie zakupić ten gatunek brzozy. Jednak nie poleca się kupować roślin w sieci. Są różnie zabezpieczane. Czasami niestety niedostatecznie. Można w ten sposób „wtopić” niemałe kwoty pieniędzy.