Robert Konieczny, słynny architekt z Katowic, zaprojektował m.in. czarne Unikato, chodzący za słońcem Dom Kwadrantowy oraz dom — Arkę w górach. W 2008 roku właściciel pracowni Unikato został zaliczony do prestiżowego grona wschodzących gwiazd europejskiej architektury przed czterdziestką „40 under 40” przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies.

Robert Konieczny — nagrody za projekty

Robert Konieczny w trakcie swojej architektonicznej kariery zdobył mnóstwo nagród. W roku 2016 podczas Światowego Festiwalu Architektury zaprojektowane przez niego Przełomy, część Muzeum Narodowego w Szczecinie, zostały uznane za najlepszy budynek na świecie – World Building of the Year 2016. Rok później własny dom architekta w Brennej magazyn Wallpaper uznał za najlepszy dom świata. W 2019 „chodzący” za słońcem Dom Kwadrantowy został nagrodzony w konkursie ArchitizerA+ Awards. Architekt w sumie kilkanaście razy był nominowany do nagrody Miesa van der Rohe. W Katowicach wciąż wielkie emocje budzi oddany na koniec 2018 roku czarny blok Unikato, w którym architekt ma swoje biuro KWK Promes oraz pracownię.

World Building of the Year 2016 – Robert Konieczny i jego zwycięski projekt  Centrum Dialogu Przełomy - Artykuły - HomeSquare
Robert Konieczny – Przełomy, część Muzeum Narodowego w Szczecinie zdobywca nagrody World Building of the Year 2016

Robert Konieczny — życiorys

Robert Konieczny urodził się w 1969 roku w Katowicach. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1999 roku założył biuro KWK Promes. W 2012 roku został niezależnym ekspertem Fundacji Miesa van der Rohe. Był dwunastokrotnie nominowany do Nagrody im. Miesa van der Rohe.

Robert Konieczny — ulubione własne projekty

Które swoje projekty architekt lubi najbardziej? Oto pięć wybranych projektów, które są mu bliskie.

Dom z Kapsułą w Rudzie Śląskiej (2004), który zdobył Grand Prix konkursu Śląska Architektura Roku w 2006. Dom ten architekt zaprojektował dla swoich bliskich – babci i dziadka. Kapsuła to „opakowanie” dla pomieszczeń technicznych: łazienki, spiżarni oraz kuchni. Dom jest jedyny i niepowtarzalny, nigdzie go nie odtworzono.

Przełomy, część Muzeum Narodowego w Szczecinie, który uznano na za Najlepszy Budynek Świata roku 2016 na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie. Krytycy mówią, że to nowatorskie połączenie kwartału i placu, coś, czego nikt wcześniej nie zrobił. Przełomy zdobyły też tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Europy.

Dom Autorodzinny (2007), który w Polsce nie znalazł zrozumienia, za to trafił na okładki zagranicznych magazynów o architekturze. Powód? W tym domu samochód, na ogół chowany w garażu lub pod wiatą, znalazł miejsce… w środku budynku.

Dom po Drodze, jeden z nowszych projektów. Przepiękna działka nad rzeką i wymagający inwestor, który chciał, by plan domu był dokładnie taki sam jak mieszkanie, w którym mieszkał. Bo tam było mu wygodnie. I to na środku działki. Efekt: dom niejako zbudowany ze wstęgi-drogi.

Dom po drodze, czyli śmiała koncepcja Roberta Koniecznego
Robert Konieczny – Dom po Drodze

Unikato, gdzie inwestor nałożył na architekta ograniczenia: budżet. Na dodatek budynek powstał w centrum miasta. Kolor elewacji i rytm okien (są białe i plastikowe, bo najtańsze) zostały „zaczerpnięte” z sąsiedniego budynku. Kiedy mieszkania sprzedawano, cena metra nie przekraczała 5 tys. złotych. Obecnie w sprzedaży na wtórnym rynku pojawiają się mieszkania za 10 tys. za metr.

UNIKATO by Robert Konieczny KWK Promes | Apartment blocks
Robert Konieczny – Unikato