Targi Salone del Mobile 2024, które zakończyły się 20 kwietnia, są niezaprzeczalnie jednym z najważniejszych wydarzeń w branży designu i architektury wnętrz. Według informacji przekazanych przez organizatorów, tegoroczna edycja była rekordowa pod względem liczby uczestników i globalnej reprezentacji rynków z różnych regionów świata. A co wynika z oferty prezentowanej podczas targów? Jakie trendy w urządzaniu wnętrz możemy się spodziewać?

Targi Salone del Mobile 2024, odbywające się w Mediolanie, są corocznym wydarzeniem, które przyciąga uwagę miłośników designu z całego świata. Tegoroczna, 62. edycja odbyła się w dniach 16-21 kwietnia w imponującej przestrzeni wystawienniczej Rho Fiera Milano. Była to rekordowa edycja pod wieloma względami. Ponad 1950 wystawców z 35 krajów, w tym Polski, zaprezentowało swoje kolekcje, a przez cały tydzień targi odwiedziło ponad 360 tysięcy osób, reprezentujących różne gałęzie branży: od projektantów i architektów wnętrz, po producentów, sprzedawców, dziennikarzy i specjalistów od marketingu i komunikacji. To o ponad 100 tysięcy więcej osób niż w jubileuszowej edycji z 2022 roku. Według oficjalnego komunikatu organizatorów, Polska znalazła się w gronie 15 największych rynków targów Salone del Mobile 2024, obok takich potentatów jak Niemcy, Francja, USA czy Chiny.

62. edycja Salone del Mobile przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. (…) Z liczbą 361 417 odwiedzających, targi ponownie potwierdziły swoją pozycję jako międzynarodowego lidera, a także stworzyły pomost dla rynków z najróżniejszych regionów geograficznych – stając się globalnym miastem otwartym na innowacje, w którym konkurencja przyspiesza konkurencyjność rozwiązań tego kluczowego sektora gospodarki” – oświadczyła Maria Porro, prezeska Salone del Mobile Milano.

Głównymi punktami programu tegorocznej edycji wydarzenia były prezentacje „EuroCucina / FTK, Technology for the Kitchen” oraz „International Bathroom Exhibition”. Oprócz części wystawienniczej, która zawsze przyciąga uwagę, na targach pojawiły się także fascynujące propozycje kulturalne, takie jak instalacje „Interiors by David Lynch. A thinking room” oraz „Under the surface”. Pierwsza z nich to surrealistyczna przestrzeń stworzona przez znanego reżysera, wyposażona w motywy stylistyczne charakterystyczne dla jego twórczości, z projekcją rozmowy Davida Lyncha z kuratorem Antonio Mondą. Natomiast „Under the surface” (autorstwa Accurat, Design Group Italia, Emiliano Ponzi) to immersyjna instalacja w formie wyspy, której tematem był problem wody jako jednego z najcenniejszych zasobów naturalnych. W trakcie targów odbywały się także liczne wydarzenia edukacyjne, w tym szkolenia i panele dyskusyjne. Niektóre z nich miały miejsce poza terenem Rho Fiera Milano, również w różnych miejscach w mieście, takich jak showroomy designerskich marek. Dzięki temu cały Mediolan na kilka dni stał się jeszcze bardziej inspirującym, wielokulturowym i międzynarodowym centrum designu.

Tak prezentowała się tegoroczna edycja Salone del Mobile 2024 pod względem liczbowym. Natomiast pod względem merytorycznym, jakie propozycje designerskie zrobiły największe wrażenie i jakie rozwiązania warto przybliżyć polskiej publiczności? Na te pytania odpowiadają uznani architektci i styliści wnętrz.

Tegoroczne targi Salone del Mobile utwierdziły mnie w przekonaniu, że nadchodzącym trendem, który będzie cieszył się popularnością we wnętrzach, będą obłości – relacjonuje Katarzyna Sosińska, architektka wnętrz. Zdaniem ekspertki wnętrza w nadchodzącym czasie wyraźnie będą skłaniać się w stronę miękkich form, które wprowadzają do nowoczesnego stylu nieco więcej lekkości. – Miałam okazję zobaczyć wiele wnętrz – bardzo klasycznych, stonowanych – które jednak wyraźnie odchodziły od typowo modernistycznych, zgeometryzowanych form. Prostokątne, ostre krawędzie sof, stołów czy lamp zastąpiły linie i formy bardziej organiczne i obłe, które przełamują rygorystyczne podziały proporcji. Nazwałabym to nowoczesną klasyką, która wprowadza do wnętrza wrażenie miękkości. Charakterystyczne dla tej stylistyki są też naturalne kolory, beże, brązy, zielone akcenty – na przykład w postaci roślin – albo złamana żółć. Jeśli zaś chodzi o materiały, tutaj nie mam wątpliwości, że największym fenomenem Salone del Mobile 2024 było szkło.

Z kolei architekt Alina Badora podkreśla perfekcyjną jakość prezentowanych na targach produktów designerskich marek. – Osobiście zachwyciły mnie prezentowane na targach fronty kuchenne z litego kamienia i szczotkowanej blachy mosiężnej. Dla mnie to jeszcze jeden dowód, że meble wykonane z naturalnych materiałów wysokiej jakości, takich jak prawdziwy kamień, lite drewno czy naturalne forniry, zawsze będą produktem ponadczasowym – nawet kiedy się starzeją, to starzeją się w sposób szlachetny, pozostają piękne. Ta kuchnia tworzyła wnętrze, które choć proste i minimalistyczne, było bardzo eleganckie i ponadczasowe. To tylko potwierdza, że ekskluzywny minimalizm wciąż jest niesłabnącym międzynarodowym trendem: cicha elegancja, której siłą jest jakość.

Jak dodaje architekt i stylista Łukasz Siwiec, ponadczasowa klasyka wciąż jest niewyczerpalnym źródłem inspiracji, a w jej aktualnych wydaniach coraz częściej zaobserwować można wpływ nowoczesnych technologii: – Zauważyłem kontynuację trendu, który opiera się na subtelnych, naturalnych odcieniach kolorów i wyrazistych fakturach – jak różnorodne interpretacje klasycznej tkaniny boucle czy fronty mebli z mocną teksturą. Podczas tegorocznej edycji Salone del Mobile dostrzegłem rozwój ogólnej tendencji – wnętrza naszych domów stają się coraz bardziej proste i minimalistyczne, a równocześnie coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Niektóre prezentowane na targach aranżacje przestrzenne przypominały mi futurystyczne scenografie, co estetycznie przybliża nas do wizji science fiction, która staje się stopniowo rzeczywistością.

Na corocznym święcie designu w Mediolanie nie mogło zabraknąć reprezentantów Domoteki oraz ekskluzywnych marek, które wchodzą w skład jej oferty. Specjaliści z Centrum Designu Domoteka regularnie uczestniczą w targach, uważnie śledząc nadchodzące trendy wnętrzarskie i propozycje topowych projektantów, które następnie prezentują polskim klientom. W tym roku również międzynarodowej publiczności Salone del Mobile zaprezentowano nowości takich luksusowych producentów jak Artemide, Calligaris, Cattelani, de Sede, Dienne czy Fiam, które są dostępne w salonach Domoteki. Tradycyjnie, we współpracy z ekspertami, zostanie opracowany raport wzorniczy Domoteki, który podsumuje wnioski z wydarzenia. Podczas najbliższego Domodesign (10-11 maja w Domotece) eksperci, w składzie: Olga Kisiel-Konopka, Łukasz Siwiec, Anna Koszela, Anna Grużewska oraz Szczepan Zalewski, omówią treść raportu. Następnie cały dokument zostanie udostępniony bezpłatnie na stronie internetowej www.domoteka.pl. Dzięki temu raportowi wszyscy zainteresowani designem będą mieli niepowtarzalną szansę poznać najnowsze propozycje designerskich marek oraz inspirujące trendy stylizacji wnętrz.

Tak jak w poprzednich latach, także i w czasie ostatnich targów w Mediolanie Domoteka podjęła się zadania opracowania raportu wzorniczego wieńczącego Salone del Mobile. W tegorocznej publikacji czytelnicy będą mogli znaleźć zarówno informacje o najbardziej innowacyjnych propozycjach w światowym designie, jak i zapoznać się z opiniami cenionych ekspertów, których zaprosiliśmy do współpracy przy projekcie – architektów wnętrz, dziennikarzy oraz influencerów – którzy merytorycznym okiem osobiście przyglądali się najnowszym trendom”– mówi Olga Kisiel-Konopka, właścicielka OKK PR.