Jak zasadzić awokado – instrukcja krok po kroku

Awokado to bardzo smaczne warzywo, które posiada wiele cennych właściwości odżywczych. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ przeciwdziała nowotworom piersi i prostaty, obniża poziom złego cholesterolu i spowalnia starzenie się skóry. Zastanawiasz się, czy awokado można wyhodować samemu? Jak najbardziej! I jest to banalnie proste! Poniżej znajdziesz krótki poradnik jak zasadzić awokado.

Jak zasadzić awokado?

Awokado sadzimy z pestki. Będziesz do tego potrzebować owoc dobrej jakości, zdrowy i pozbawiony plam. Takie awokado jest gwarancją, że pestka zakiełkuje. Do zasadzenia awokado przygotuj: pestkę awokado, wodę filtrowaną, 4 wykałaczki, dużą donicę, żwir/ keramzyt, ziemię kompostową oraz nawóz naturalny.

Jak zasadzić awokado — instrukcja krok po kroku

Krok 1. Miękkie awokado przekrój delikatnie nożem na pół, połówki przekręć w przeciwnych kierunkach i oderwij. Pestkę, która została w jednej z połówek, podważa nożem.

Krok 2. Pestkę awokado oczyść z miąższu i pozostaw do lekkiego przeschnięcia. Dodatkowo przez dobę możesz namaczać ją w letniej wodzie – spowoduje to delikatne pęknięcie łupiny i ułatwi roślinie wykiełkowanie.

Krok 2. W połowie pestki wbij wykałaczki pod kątem prostym tak, aby utworzyły krzyżak. Włóż pestkę do słoika w taki sposób, aby wykałaczki opierały się o jego krawędzie, a pestka była lekko zanurzona w wodzie. Wodę zmieniaj co kilka dni, gdy zauważysz, że traci przejrzystość.

Krok 3. Od tego momentu cierpliwie obserwuj sadzonkę. Niektóre pestki wypuszczają pierwsze korzenie w wodzie już po miesiącu, zwykle jednak pędy pojawiają się dopiero po upływie 6-8 tygodni.

Krok 4. Gdy w wodzie zaczną pojawiać się pierwsze korzenie, skórka pestki zacznie się złuszczać i odchodzić. Po pewnym czasie jej wierzch pęknie, a w szczelinie pojawi się młody pęd. Pamiętaj o regularnym wymienianiu wody w naczyniu, ponieważ pleśń, bakterie lub inne grzyby mogą doprowadzić do gnicia pestki.

Krok 5. Po pewnym czasie pęd zamieni się w łodygę, która zacznie wypuszczać odnogi z zielonymi listkami. Pielęgnuj w ten sam sposób roślinę i czekaj, aż łodyga osiągnie ok. 15 cm.

Krok 6. Przy tej wysokości możesz skrócić łodygę o połowę. Taki zabieg pobudzi roślinę do dalszego wzrostu, która po krótkim czasie powinna wypuścić dużą ilość bocznych pędów i listków. Przycinanie łodygi można pominąć, pozwalając roślinie na dalszy rozwój.

Krok 7. Mierząca 15 cm łodyga to sygnał, że roślinę możesz umieścić w ziemi.

Jak sadzić awokado? W obszernej donicy ułóż warstwę drenującą złożoną ze żwiru lub keramzytu, a na nią nasyp ziemię kompostową wymieszaną z kilkoma łyżkami nawozu. Na samej górze usyp warstwę czystej gleby i umieść w niej pestkę. Wierzch pestki powinien znajdować się lekko poza ziemią. Na koniec sadzonkę dokładnie podlej

Dodaj komentarz