28 czerwca, 2021

Oceanarium Gdańsk największym oceanarium w Polsce

Oceanarium Gdańsk ma być największym obiektem edukacyjno-rozrywkowym w Polsce i w tej części Europy. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie ponad 50 tys. m2. Inwestorzy szacują, że miejsce rocznie odwiedzi nawet 2,5 mln turystów. Planowany start budowy oceanarium planowany jest na rok 2020.

Oceanarium Gdańsk największym oceanarium w Polsce

Za projekt oraz budowę gdańskiego oceanarium w całości odpowiada wrocławski inwestor, firma PFI Future, która stworzyła m.in. Afrykarium we Wrocławiu znane ze szklanego tunelu w Oceanarium. Spółka w lipcu złożyła wniosek o pozwolenie na budowę. Zakończenie procesu powstawania zaplanowane jest na 2022 rok. Szacuje się, że całość inwestycji ma kosztować ponad 450 milionów złotych.

Oceanarium Nautilus powstanie w sąsiedztwie stadionu Energa Gdańsk w Letnicy. Budynek wyrośnie na działce po prawej stronie stadionu, wzdłuż Alei Macieja Płażyńskiego.

Tak ma wyglądać oceanarium w Gdańsku
Oceanarium Gdańsk

W kompleksie Nautilus Gdańsk ma znajdować Egzotyczna Plaża, którą obejmować będzie 9 basenów oraz 400 m2 plaży z dostępem do wody, z których korzystać będzie można przez cały rok. Oprócz tego powstaną jaskinie 5D, pingwinarium oraz interaktywne centrum nauki. W kompleksie ma znajdować się także: galeria medyczna, czterogwiazdkowy hotel z zapleczem konferencyjnym oraz restauracje. Nie zabraknie również obiektów gastronomicznych, handlowych oraz tych świadczących drobne usługi.

Cały obiekt będzie liczył 300 metrów długości. Ma zajmować powierzchnie około dziesięciu stadionów piłkarskich. Główną atrakcją ma być oceanarium z żywymi zwierzętami, takimi jak: pingwiny, ośmiornice, rekiny oraz piranie. Pojawią się też rośliny występujące na co dzień w Amazonce i Oceanie Atlantyckim.

Oceanarium Gdańsk — kiedy otwarcie?

W pierwszym etapie prac ma powstać oceanarium Nautilus Gdańsk. Następnie Egzotyczna Laguna, hotel i galeria medyczna. Otwarcie Oceanarium zaplanowano na 2023 r., jednak jak w przypadku innych dużych inwestycji, na tym etapie należy ostrożnie podchodzić do tych deklaracji.

Dodaj komentarz