Oceanarium Gdańsk ma być największym obiektem edukacyjno-rozrywkowym w Polsce i w tej części Europy. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie ponad 50 tys. m2. Inwestorzy szacują, że miejsce rocznie odwiedzi nawet 2,5 mln turystów. Planowany start budowy oceanarium planowany jest na rok 2020.
Oceanarium Gdańsk największym oceanarium w Polsce
Za projekt oraz budowę gdańskiego oceanarium w całości odpowiada wrocławski inwestor, firma PFI Future, która stworzyła m.in. Afrykarium we Wrocławiu znane ze szklanego tunelu w Oceanarium. Spółka w lipcu złożyła wniosek o pozwolenie na budowę. Zakończenie procesu powstawania zaplanowane jest na 2022 rok. Szacuje się, że całość inwestycji ma kosztować ponad 450 milionów złotych.
Oceanarium Nautilus powstanie w sąsiedztwie stadionu Energa Gdańsk w Letnicy. Budynek wyrośnie na działce po prawej stronie stadionu, wzdłuż Alei Macieja Płażyńskiego.
W kompleksie Nautilus Gdańsk ma znajdować Egzotyczna Plaża, którą obejmować będzie 9 basenów oraz 400 m2 plaży z dostępem do wody, z których korzystać będzie można przez cały rok. Oprócz tego powstaną jaskinie 5D, pingwinarium oraz interaktywne centrum nauki. W kompleksie ma znajdować się także: galeria medyczna, czterogwiazdkowy hotel z zapleczem konferencyjnym oraz restauracje. Nie zabraknie również obiektów gastronomicznych, handlowych oraz tych świadczących drobne usługi.
Cały obiekt będzie liczył 300 metrów długości. Ma zajmować powierzchnie około dziesięciu stadionów piłkarskich. Główną atrakcją ma być oceanarium z żywymi zwierzętami, takimi jak: pingwiny, ośmiornice, rekiny oraz piranie. Pojawią się też rośliny występujące na co dzień w Amazonce i Oceanie Atlantyckim.
Oceanarium Gdańsk — kiedy otwarcie?
W pierwszym etapie prac ma powstać oceanarium Nautilus Gdańsk. Następnie Egzotyczna Laguna, hotel i galeria medyczna. Otwarcie Oceanarium zaplanowano na 2023 r., jednak jak w przypadku innych dużych inwestycji, na tym etapie należy ostrożnie podchodzić do tych deklaracji.
W jakich miastach jest oceanarium?
Oceanarium w Gdyni
Największe polskie oceanarium znajduje się w Gdyni, które mieści się na Molo Południowym w modernistycznym budynku wybudowanym w roku 1938. Obiekt działa w ramach Morskiego Instytutu Rybackiego. Zobaczyć w nim można 250 gatunków zwierząt, których łącznie jest tam około 1500. 68 akwariów zawiera w sobie aż 140 ton wód.
Oceanarium w Gdyni podzielone jest na sale tematyczne:
- Sala Dydaktyczna, która jest najstarszą z ekspozycji, zawiera eksponaty muzealne z historii oceanarium;
- Sala Bałtycka, w której oprócz eksponatów zobaczyć możemy piękny widok Zatoki Gdańskiej;
- Sala Rafa Koralowa z największą rafą koralową na terenie naszego kraju;
- Sala Amazonia, w której zobaczyć można między innymi ogromne anakondy;
- „Wodne zwierzęta świata”, gdzie w aż 19 zbiornikach zobaczyć można organizmy z głębin oceanów – Atlantyku i Pacyfiku (między innymi rekiny).
Afrykarium we Wrocławiu
Na terenie wrocławskiego ogrodu zoologicznego znajduje się Afrykarium, które zostało uznane przez światową branżę zoologiczną za zoologiczny cud świata. Można się tutaj zapoznać z ekosystemami związane z wodami Czarnego Lądu, a zwierzęta żyją tu w warunkach zbliżonych do naturalnych. Jest to jedyne na świecie oceanarium, które całkowicie zostało poświęcone florze i faunie z jednego tylko kontynentu.
Budynek oceanarium ma kubaturę prawie 200 tysięcy metrów sześciennych, a ekspozycje znajdują się na trzech kondygnacjach, w tym jednej podziemnej. W całym Afrykarium jest tyle wody, co w 6 basenach olimpijskich!
Największe atrakcje Afrykarium we Wrocławiu to:
- 18-metrowy tunel o przezroczystych ścianach, przez które można obejrzeć między innymi rekiny, żółwia zielonego czy płaszczki;
- zbiornik nazwany Morzem Czerwonym, który zawiera około miliona litrów wody — żyje tu nie mniej niż 60 kolorowych i często o oryginalnym wyglądzie gatunków ryb w ekosystemie rafy koralowej;
- ekspozycja „Afryka Wschodnia” , gdzie obejrzeć można poruszające się pod wodą hipopotamy nilowe;
- „Dżungla nad rzeką Kongo”, czyli dom krokodyli i manatów;
- „Wybrzeże Szkieletów”, które jest enklawą pingwinów, muren oraz mylonych z fokami kotików afrykańskich.
Aquapark w Redzie
Park wodny w Redzie łączy w sobie funkcje rozrywkowe z edukacyjnymi. W akwarium mieszczącym 330 tysięcy litrów wody mieszka około 700 gatunków ryb żyjących wśród rafy koralowej. Zbiornik zbudowany jest tak, by symulować pory dnia, a nawet fazy księżyca, dzięki czemu zwierzęta czują się w nim jak w środowisku naturalnym.
Kolejną atrakcją jest basen do nurkowania (do głębokości 2,2 metra), gdzie spod wody, przez szybę podziwiać można 15 rekinów żarłaczy. Zwierzęta można także obserwować, korzystając ze zjazdu 60-metrową zjeżdżalnią, która prowadzi podwodnym tunelem o przezroczystych ścianach. Tunel jest dobrze podświetlony, co ułatwia eksplorację podwodnego świata.
Fokarium na Helu
Fokarium jest częścią Instytutu Oceanografii należącego do Uniwersytetu Gdańskiego. Jego powstanie zapoczątkowało dostarczenie do istniejącej już wcześniej placówki badawczej rannej foki, którą nazwano Balbin. Od tej pory fokarium jest miejscem, w którym chroni się zasoby tych pięknych zwierząt na terenie Bałtyku.
W fokarium znajdują się trzy baseny, w których żyją foki szare, foki obrączkowane oraz foki pospolite – wbrew nazwie najrzadszy nad Bałtykiem gatunek foki.
Fokarium nie ma statusu ogrodu zoologicznego, a koszty biletów wstępu przeznaczane są na utrzymanie ośrodka i realizację jego działalności.