Wielu z nas słysząc określenie „ogrzewanie etażowe”, zastanawia się co to znaczy? Odpowiedź jest prostsza niż się wydaje! To nic innego, jak dobrze nam znane ogrzewanie centralne – najbardziej popularny i często również najbardziej pożądany sposób grzania mieszkania. Jak działa ono w praktyce i co warto o nim wiedzieć?

Co to jest ogrzewanie etażowe?

Zrozumienie tego, co to jest ogrzewanie etażowe wymaga od nas odrobiny wyobraźni i wcale nie musi to być zawiła definicja techniczna. W ogrzewaniu tym mamy jedno, centralne źródło ciepła (stąd potoczna nazwa ogrzewanie centralne), z którego wytycza się całą instalację doprowadzającą to ciepło do różnych pomieszczeń w całym budynku. Prostota tego systemy przy jego jednoczesnej wydajności sprawia, że idealnie sprawdza się ono w miastach, zwłaszcza w wielokondygnacyjnych blokach.

Etażowe – co to znaczy?

Skąd wzięła się nazwa „etażowe”? Określenie to pochodzi z języka rosyjskiego, gdzie „etaż” oznaczał piętro lub kondygnację, a etażowe, to po prostu utworzony od tego rzeczownika przymiotnik.

Ogrzewanie etażowe – schemat i działanie

Jak działa instalacja do ogrzewania etażowego, czym cechuje się jej schemat i jak wygląda samo działanie?  Całość jest prostsza niż się wydaje!

  • Centralnym punktem jest jedno, główne źródło ciepła np. piec na wybrane przez siebie paliwo zasilające
  • Od pieca odchodzi ciąg rur (dziś są one najczęściej miedziane – z racji wysokiej wytrzymałości na wysokie temperatury i bardzo małe ryzyko przypadkowego mechanicznego uszkodzenia), które są tutaj nośnikami energii
  • Rury rozprowadzają ciepło po mieszkaniu zgodnie z opracowanym planem grzejników
  • Osobno mamy przewody do podgrzewania wody, które rozprowadzają ją po pomieszczeniach, od grzejników, po zlewozmywak w kuchni czy bojler na wodę do kąpieli w łazience
  • Układ zawsze wygląda prosto: piec (kocioł) – rury – kaloryfery

Projekt całej instalacji ogrzewania etażowego najlepiej powierzyć wykonaniu architekta technicznego, elektryka lub hydraulika – tu najlepiej jest kierować się tym, co będzie źródłem zasilania (paliwem) punktu centralnego i na tej podstawie wybrać fachowca. Montaż: realizowany wyłącznie przez ekspertów z doświadczeniem. Samodzielna próba wykonania takiej instalacji może się skończyć w najlepszym przypadku awarią, a w najgorszym – pożarem i katastrofą.

Rodzaje ogrzewania etażowego

Choć zasada działania ogrzewania centralnego jest zawsze taka sama (1 źródło ciepła i rozprowadzające go do pomieszczeń instalacje), to z racji na rodzaj paliwa wykorzystywanego do takiego grzania, możemy wyróżnić odmienne rodzaje ogrzewania etażowego. Są to:

  • Ogrzewanie węglowe etażowe – najbardziej popularne, mocno zanieczyszczające powietrze i w ostatnich latach dość intensywnie wypierane przez alternatywne, czyste źródła energii. Do grzania wykorzystuje się tu węgiel
  • Ogrzewanie etażowe elektryczne – uważane za jedno z najbardziej ekologicznych i przy tym prostych w obsłudze. Jego minusem jest niestety bardzo wysoka cena codziennego użytkowania, dlatego wciąż decyduje się na nie stosunkowo mało osób.
  • Centralne ogrzewanie kominkowe – atrakcyjne przez fakt ogrzewania domu drewnem palonym w kominku. Największa zaleta: kominek! Największa wada: szybki spadek temperatury wnętrza po spaleniu dorzuconego do kominka drewna.
  • Oraz ogrzewanie etażowe gazowe.

CO gazowe etażowe – co to jest?

Przez określenie CO gazowe etażowe należy rozumieć Centralne Ogrzewanie (CO) oparte na paliwie jakim jest gaz. W tym przypadku zasilaniem pieca nie jest węgiel, drewno ani pozyskiwana w czysty, ekologiczny sposób energia elektryczna, a płynny gaz, do którego zbiornik znajduje się zwykle na terenie posesji.

Plusem takiego ogrzewania jest prawie całkowita jego bezobsługowość – nie ma tu mowy o dorzucaniu węgla, osobnej kotłowni, pomieszczeniach dodatkowych itd. Minus to koszty wdrożenia takiej instalacji – po pierwsze cena całości takiej inwestycji jest wysoka, a po drugie formalności z nią związane potrafią się ciągnąć długimi miesiącami.

Zalety i wady ogrzewania etażowego

Korzystanie z centralnego sposobu dostarczania ciepła do mieszkań niesie za sobą wiele korzyści, ale i minusów! Jakie są zalety i wady takiego ogrzewania etażowego?

Wady ogrzewania etażowego to przede wszystkim konieczność jego regularnej konserwacji i obsługi. Główne źródło ciepła nie działa tu samoczynnie i wymaga bieżącego doglądania. Poza tym:

  • Negatywny wpływ na stan powietrza gdy mówimy o ogrzewaniu etażowym węglowym i korzystaniu z samego pieca na węgiel
  • Wysokie koszty wykonania całej instalacji, szczególnie jeśli robimy ją dla dużego domu jednorodzinnego
  • Niezbędne wygospodarowanie miejsca na piec będący głównym źródłem ciepła
  • Zanieczyszczenie środowiska – jeśli paliwem pieca jest węgiel

Zalety ogrzewania etażowego to przede wszystkim jednoczesne ogrzewanie mieszkania i wykorzystywanie tego ciepła do podniesienia temperatury wody używanej w kuchni czy łazience. Żeby podgrzać wodę na kąpiel, pranie czy zmywanie naczyń nie są konieczne dodatkowe rozwiązania. Poza tym:

  • Możliwość wyboru źródła ciepła – o ile nie mieszkamy w bloku i nie jest ono już narzucone przez istniejący system centralny
  • Niskie koszty ogrzewania przy rozsądnym wyborze paliwa zasilającego piec
  • Małe straty ciepła
  • Prosty układ i prosty schemat instalacji
  • Możliwość rozprowadzenia ciepła rurami i w pionie i w poziomie oraz między piętrami
  • W przypadku prywatnego domu – brak konieczności uzależniania się do jakiegokolwiek dostawcy energii

Gdzie stosować ogrzewanie etażowe?

Z racji na zaletę prostego dogrzewania wielu pięter budynków, to właśnie w budynkach o licznych kondygnacjach najlepiej jest stosować ogrzewanie etażowe – jest ono w tym miejscu wyjątkowo wydajne. Doskonale sprawdzi się też w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz w obiektach publicznych i firmowych – wszędzie tam, gdzie do pracy konieczne jest stale dostarczane ciepło. W większości obiektów typu biurowce czy zakłady produkcyjne, to właśnie ogrzewanie centralne jest pierwszym punktem wyboru, po który sięgają właściciele.