Do systemu na każdy metr sześcienny może przedostawać się nawet kilkadziesiąt litrów powietrza rozpuszczonego, pod różnymi formami. W takim razie, jak usunąć powietrze w instalacji c.o. w skuteczny sposób? Należy wyposażyć układ w system oparty na jego ciągłej i automatycznej eliminacji, czyli w separator powietrza. W artykule przedstawiamy zasadę działania urządzeń z serii DISCALSLIM®, które rekomendowane są dla instalacji wyposażonych w kocioł wiszący. Zapraszamy do lektury!

Jak pozbyć się rozpuszczonego powietrza z wody i uniknąć negatywnych skutków jego obecności w instalacji?

Powietrze w instalacji wpływa na niekorzystne warunki jej pracy, które mogą prowadzić m.in. do:

  • obniżenia wydajności i sprawności pompy;
  • zakłóceń w cyrkulacji wody;
  • korozji instalacji, czyli powstawaniu i zanikaniu pęcherzyków powietrza w kanałach przepływowych pomp, rurociągach czy armaturach;
  • korozji elektrochemicznej;
  • zmian ciśnienia wody w systemie.

Obecność powietrza i jego skutki przyczyniają się więc do wzrostu kosztów eksploatacji i konserwacji instalacji, a także do znacznie wyższych rachunków za ogrzewanie. Natomiast Instalacja, w której zamontowany jest separator powietrza, jest chroniona przed wszystkimi negatywnymi zjawiskami i problemami, które zostały wymienione wyżej.

Jak pozbyć się powietrza z wody? Rozwiązanie dla nowoczesnego systemu ciepła

Jeśli chcesz zapewnić optymalną sprawności instalacji wyposażonej kocioł gazowy, zapoznaj się z asortymentem marki Caleffi – m.in. separatorem powietrza z serii DISCALSLIM®. Poniżej znajdziesz jego pełną charakterystykę i poznasz zasadę działania, które czynią urządzenie najlepszym rozwiązaniem w eliminacji powietrza dla instalacji z kotłem.

Separator powietrza DISCALSLIM® marki Caleffi

Separator powietrza z serii 551 usuwa powietrze w sposób automatyczny i ciągły pod każdą postacią – również w formie mikropęcherzyków. Dostępne są dwie wersje urządzenia – dla instalacji wykonanych z miedzi oraz ze stali. DISCALSLIM® to kompaktowa wersja separatora powietrza, które nie wymaga specjalnie wydzielonej przestrzeni montażowej. Urządzenie może zostać umieszczone w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

DISCALSLIM® od Caleffi – zasada działania separatora powietrza

Budowa wewnętrzna separatora powietrza wpływa na bardzo niską stratą ciśnienia. Specjalne kanaliki powodują, że część strumienia wody prowadzona jest prosto do komory gromadzenia powietrza, gdzie spowalnia i trafia na pionowe elementy, które powodują zawirowania. To właśnie mikrowiry umożliwiają separację mikropęcherzyków z medium i gromadzenie się ich w dolnej części komory. Tam ich objętość ulega zwiększeniu, przez co usuwane są do górnej części urządzenia. Zgromadzone powietrze powoduje opadanie pływaka i otwarcie przewodu upustowego – który został wyposażony w kapturek higroskopijny. Marka Caleffi stosuje ten element w swoich produktach już od kilkudziesięciu lat. To innowacyjne rozwiązanie, które zapobiega wyciekom wody w przypadku ewentualnej awarii odpowietrznika.

Wskazówki montażowe separatora – kluczowy aspekt wpływający na optymalną pracę instalacji

Separator powietrza należy montować na przewodzie zasilającym instalację, ponieważ to właśnie w tym miejscu gromadzi się największa ilość mikropęcherzyków. Przyłącze urządzenia możemy obracać, co pozwala na montaż na odcinkach pionowych oraz poziomych. W celach konserwacyjnych separatora należy zastosować zawory odcinające – przed i za urządzeniem.

Warto pamiętać, że wyposażenie instalacji w urządzenie nie wyklucza konieczności stosowania odpowietrzników.

Co w sytuacji, gdy nie wyeliminujemy problemu z obecnością powietrza w systemie w szybki i skuteczny sposób? W skrajnych przypadkach może ono spowodować uszkodzenia instalacji, a także wyposażonych w nią urządzeń. Dlatego, aby rozwiązać problem z zapowietrzaniem się układu, konieczny jest montaż odpowiedniego separatora powietrza. W przypadku instalacji z kotłem optymalnym wyborem będzie urządzenie z serii DISCALSLIM®