Jakość niektórych pomp ciepła wyprodukowanych w Azji pozostawia wiele do życzenia, co podkreśla wiceprezes NFOŚiGW podsumowujący działanie programu Czyste Powietrze. Co więcej, część z tych urządzeń nie posiada badań parametrów technicznych przeprowadzonych w akredytowanym laboratorium, a deklaracje w tym kontekście są niezgodne z rzeczywistością.

Z wyników badań przeprowadzonych przez Stiebel Eltron wynika, że dla Polaków marka zamawianej pompy ciepła nie jest czynnikiem decydującym. Jednak zdaniem ekspertów, warto rozważyć inwestycję w sprzęt renomowanych dostawców i uwzględnić podejście systemowe przy planowaniu projektu. Takie podejście uwzględnia nie tylko koszt zakupu, ale także wsparcie ekspertów, opiekę specjalistów oraz serwisowanie urządzeń.

Wg opinii Stiebel Eltron, producenta pomp ciepła i systemów wentylacyjnych, marka zamawianej pompy ciepła zajmuje piąte miejsce wśród najważniejszych czynników decydujących o wyborze urządzenia według Polaków. Jednak z perspektywy specjalistów i rekomendacji NFOŚiGW, znaczenie to jest większe, niż się ogólnie uważa. Dlatego Fundusz zaleca osobom zainteresowanym inwestycją w pompę ciepła korzystanie z oferty firm, które działają na rynku od lat, zwłaszcza do momentu wprowadzenia nowych regulacji dotyczących parametrów technicznych urządzeń.

Jakub Kapuśniak, ekspert Stiebel Eltron, producenta technologii grzewczych i wentylacyjnych, komentuje wyniki badań, mówiąc: „Z naszych badań wynika, że dla Polaków kluczowymi aspektami przy wyborze pompy ciepła są jej niezawodność, moc grzewcza i efektywność energetyczna. To zrozumiałe, ale warto zwrócić uwagę, że producenci renomowani, którzy posiadają know-how i doświadczenie, oferują urządzenia zgodne z deklaracjami producenta i oczekiwaniami klientów. Jednocześnie cena urządzenia jest ważnym czynnikiem, ale nie zawsze jest gwarantem odpowiedniej jakości. Wybór urządzenia opierający się jedynie na jego cenie nie zawsze jest rozsądny.”

Według ustaleń NFOŚiGW, deklarowane parametry techniczne niektórych pomp ciepła sprowadzanych z Azji różnią się od rzeczywistych parametrów. Ze względu na brak obowiązujących przepisów, parametry te mogą być oceniane jedynie na podstawie deklaracji importera, co prowadzi do nadużyć. W praktyce oznacza to, że klienci otrzymują słabej jakości produkty za wygórowane ceny. Dodatkowo, niektórzy dostawcy stosują nieuczciwe praktyki wobec klientów. Fundusz rozważa wprowadzenie nowych kryteriów do Programu Czyste Powietrze, w ramach którego można uzyskać nawet 135 tys. zł dofinansowania na zakup pompy ciepła.

W związku z tym, aspekt marki, z której urządzenia korzystamy, jest ważny i powinien być uwzględniany. Warto zaufać rekomendowanym dostawcom, którzy mają doświadczenie na rynku i oferują rozwiązania zgodne z oczekiwaniami. Jakub Kapuśniak podkreśla, że marka odgrywa istotną rolę w całym procesie, zapewniając nie tylko jakość urządzenia, ale także wsparcie na każdym etapie inwestycji, począwszy od projektu, montażu, aż po serwis i gwarancję.

Dla Polaków, według wyników badania, najważniejszymi czynnikami przy wyborze pompy ciepła są cena (54%), pobór prądu (52%) oraz producent (28%).

Badanie zostało przeprowadzone przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel w dniach 26.06-03.07.2023 r.

Z badań Stiebel Eltron wynika, że marka i renoma producenta pozostają ważne lub bardzo ważne dla 67% respondentów, jednak w zestawieniu najistotniejszych cech pomp ciepła ten aspekt zajmuje dopiero ósme miejsce.

Pompy ciepła to zaawansowane technologicznie urządzenia i to kto jest ich wytwórcą po prostu ma znaczenie. Marki od lat obecne na rynku mogą oferować najlepsze rozwiązania, bo mają potencjał, aby ciągle udoskonalać technologie. Dodatkowo ich potencjał pozwala zapewnić wsparcie na każdym etapie inwestycji. Od projektu, w tym jego inżynierskiego sprawdzenia, przez fachowy montaż aż po odpowiedni serwis i gwarancję. Na każdą z tych kwestii inwestor powinien zwrócić uwagę. Te elementy składają się na łączny koszt inwestycji w całym okresie użytkowania – podsumowuje Jakub Kapuśniak, ekspert Stiebel Eltron.