W 2024 roku Stiebel Eltron obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia, a w jego ofercie pojawiają się istotne nowości. Marka wprowadza nowe rozwiązania w segmencie wentylacji i rekuperacji, przewidując wzrost znaczenia tej kategorii produktów.

Nie zapomina również o segmencie rozwijanym już od niemal 50 lat – pompach ciepła, będących efektywnym rozwiązaniem na wyzwanie obniżenia kosztów ogrzewania. Ten aspekt jest istotny w kontekście zbliżającego się końca obowiązywania ustawy ograniczającej ceny prądu.

Nowości Stiebel Eltron: wentylacja, rekuperacja i ogrzewacze ciepłej wody

Stiebel Eltron planuje zwiększyć wydajność systemów wentylacyjno-rekuperacyjnych o kilkadziesiąt procent, zarówno dla urządzeń centralnych (VRC), jak i decentralnych (VLR). Urządzenia osiągną poziom wydajności rzędu 600m3/h dla VRC i 100m3/h dla VLR. Dodatkowo, montaż tych urządzeń będzie jeszcze bardziej uproszczony dzięki „odchudzeniu” urządzeń centralnych i wprowadzeniu radiowej komunikacji w rekuperatorach decentralnych.

Skupiamy się na rozwoju rozwiązań tego typu przewidując, że będą one zyskiwać na znaczeniu, szczególnie w kontekście nowego budownictwa – mówi Rafał Krasowski, dyrektor sprzedaży dystrybucyjnej Stiebel Eltron.

Rozwój tego segmentu jest związany z coraz wyższą efektywnością energetyczną nowych budynków, co wynika z rozwoju technik budowlanych. Nowe budynki stają się coraz szczelniejsze, dlatego montaż nowoczesnych systemów wentylacyjnych jest konieczny, aby zapewnić odpowiednią wymianę powietrza. Jednocześnie rekuperacja pozwala odzyskać nawet 90% ciepła wytwarzanego przez domowników czy urządzenia AGD, co jest istotne dla efektywnego wykorzystania energii.

W przyszłości realne potrzeby energetyczne budynków mieszkalnych czy usługowych będą naprawdę niewielkie. Kluczową rolę dla zapewnienia odpowiedniej ilości ciepła będzie odgrywać właściwa wentylacja i rekuperacja. Rewolucję tę możemy spodziewać się w perspektywie 10 lat, ale już teraz zauważalny jest zdecydowany wzrost popularności rozwiązań tego typu. W 2023 roku sprzedano ich około 50% więcej – komentuje Rafał Krasowski.

Zmienia się również oferta Stiebel Eltron w segmencie przepływowych ogrzewaczy wody.

W przepływowych ogrzewaczach przejdziemy ze sterowania hydraulicznego na elektroniczne. To przełoży się na większy komfort dla użytkownika w zakresie precyzji osiągnięcia i utrzymania dopływu wody o pożądanej temperaturze. Dodatkowo nowe urządzenia wytwórcy rozwiązań grzewczych i wentylacyjnych działają z polską aplikacją na IOS i Android, co ułatwia ich obsługę – podsumowuje Rafał Krasowski. 

50 lat doświadczeń w rozwijaniu technologii pomp ciepła

Nadal obserwuje się duże zainteresowanie efektywnymi systemami energetycznymi. Prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wskazują na przewidywany wzrost sprzedaży pomp ciepła o ponad 10% do końca 2024 roku. Według badań Stiebel Eltron, pompy ciepła stanowią preferowane źródło ciepła wśród konsumentów. Postęp technologiczny dotyczy również tego segmentu produktowego.

Wdrażane są w nich rozwiązania, które sprawiają, że urządzenia te stają się bardziej efektywne i ekologiczne. Wysokowydajne pompy ciepła potrafią skutecznie ogrzewać pomieszczenia nawet przy temperaturach zewnętrznych sięgających -25 stopni Celsjusza. Pracujemy nad kolejnymi innowacyjnymi rozwiązaniami, będącymi odpowiedzią na  rosnące wymogi prawne i oczekiwania klientów. Ich wdrożenia można się spodziewać w 2025 roku – mówi Rafał Krasowski.

Polacy jako główny czynnik determinujący decyzję o zmianie źródła ogrzewania traktują ograniczenie kosztów. Pompy ciepła w połączeniu z fotowoltaiką wydają się być ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem.

Dla Polaków w kontekście pomp ciepła kluczowymi aspektami są ich niezawodność, moc grzewcza i efektywność energetyczna. Takie podejście jest w pełni uzasadnione. Warto jednak pamiętać, że to czy zakup pompy ciepła przyniesie pożądane efekty, zależy od uwzględnienia indywidualnych potrzeby danego budynku na etapie tworzenia projektu instalacji, a potem fachowego montażu, obsługi i serwisu urządzenia – zwraca uwagę Adam Koniszewski, dyrektor ds. inwestycji Stiebel Eltron.