Białe, drewniane żaluzje to piękna dekoracja, z pomocą której można stworzyć we wnętrzu olśniewający efekt. Czy jednak wymagają specjalnej pielęgnacji i większego nakładu pracy niż w przypadku innych typów żaluzji? Sprawdziliśmy, co cechuje białe żaluzje i jak je czyścić, by przez długi czas zachwycały pięknym wyglądem.

Gdzie najbardziej pasują białe, drewniane żaluzje?

Białe, drewniane żaluzje to fantastyczne uzupełnienie stylowego domu. Zarówno szlachetny materiał, jak i kolor sprawiają, że niepozorna osłona okienna staje się pierwszoplanowym akcesorium dekoracyjnym. Biel jest bazą wielu najmodniejszych stylów. W zależności od obranego designu w bieli urządzisz mieszkania w prostym stylu skandynawskim, przytulnym rustykalnym, kubistycznym nowoczesnym i wielu innych. Białe żaluzje w każdym wypadku kapitalnie podkręcą wymarzony efekt! To element, w który warto zainwestować. Tańsze rozwiązania, takie jak rolety, zdecydowanie nie są tak stylowe i eleganckie jak żaluzje. Z kolei cena żaluzji zewnętrznych jest tak wysoka, a przy tym efekt dekoratorski tak znikomy, że tę najbardziej luksusową opcję lepiej rozpatrywać wyłącznie w kontekście konieczności, np. zabezpieczenia domu.

Zainspiruj się efektownymi stylizacjami białych, nowoczesnych żaluzji

Czy białe żaluzje są narażone na uszkodzenia i zmianę koloru?

Czy jednak o drewniane żaluzje trzeba specjalnie dbać? Nawykowo myślimy o drewnianych meblach jako o elementach wymagających szczególnej konserwacji i impregnacji. Oczywiście dużo zależy od jakości produktu, ale zasadniczo w przypadku żaluzji nie musisz wykonywać żadnych specjalistycznych zabiegów. Ze względu na przeznaczenie tego produktu – osłona okna, zaciemnienie i ochrona przed słońcem – producenci powinni zagwarantować odporność poszczególnych elementów na popularne czynniki środowiskowe takie jak kurz czy niewielkie wahania temperatur. Pewną nieoczekiwaną zaletą białych żaluzji jest to, że nie wypłowieją od słońca – dzięki najbardziej odbijającej promienie słoneczne barwie są odporne na tego typu uszkodzenia. Wysokiej jakości nowoczesne białe żaluzje znajdziesz np. tutaj: https://clicky.pl/.

Czy na białych żaluzjach bardziej widać kurz?

Słońce nie jest zbyt dużym zagrożeniem dla żaluzji, ale sporo emocji może budzić kwestia zabrudzeń. Wybór białych elementów wyposażenia zawsze obarczony jest wątpliwością, bo to na jasnych powierzchniach najbardziej widać kurz. Na szczęście, jeśli odpowiednio dobierzesz białe żaluzje drewniane do pomieszczenia, nie będą się na nich gromadziły warstwy kurzu. Pamiętaj, by do pomieszczeń, w których panują specyficzne warunki – np. kuchni i łazienki – wybrać produkt z materiału, który dobrze zniesie wilgoć. Wystarczy, że regularnie zadbasz o czystość białych żaluzji, a posłużą Ci wiernie przez długi czas. Jak to zrobić najlepiej?

Ręcznie robione, białe, drewniane lamele zachwycają pięknem w każdym detalu.

Jak bez wysiłku czyścić drewniane żaluzje?

Aby skutecznie umyć drewniane żaluzje, przygotuj ściereczkę i miskę ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Pamiętaj, aby dokładnie wykręcać ściereczkę – gromadzenie się i wsiąkanie wody w lamele może mieć katastrofalne skutki dla żaluzji. Z tego też względu nie należy myć drewnianych żaluzji pod bieżącą wodą. Aby ułatwić sobie pracę, możesz skorzystać z dwóch sposobów na umycie żaluzji. Pierwszy jest najszybszy i sprawdza się przy częstym stosowaniu i niezbyt zabrudzonej powierzchni. Wystarczy obrócić lamele pionowo, tak, by uzyskać w miarę równą, płaską płaszczyznę. Powstały prostokąt przetrzyj w całości, uważając, by nie naciskać zbyt mocno na lamele i nie wykrzywić ich. Drugi, dokładniejszy sposób na mycie żaluzji to posłużenie się specjalną ściereczką-szczotką. Składa się ona z kilku wałeczków, które za jednym pociągnięciem wyczyszczą kilka lameli naraz. To w miarę szybka metoda, która na dodatek nie grozi uszkodzeniem żaluzji.