Jagoda kamczacka odmiany to wyjątkowo cenne rośliny. Cieszą się coraz większą popularnością. Jest to roślina bardzo odporna na mrozy. Możemy ją zatem hodować z powodzeniem w naszym przydomowych ogródkach.

Właściwości kamczackiej jagody

Gdy posiadamy wyjątkowo dużo antyoksydantów już uznawanych za składniki, które opóźniają skutki negatywnego postępującego wieku. Poza tym jagody te polecane są do spożywania przez ludzi, którzy chorują na choroby układu krążenia czy też na cukrzycę. Jagody kamczackie zmniejszają ryzyko zawału serca, anemii oraz także mają lecznicze działanie w chorobach pokarmowego układu. Jakby tego było mało spowalniają sam rozwój jaskry oraz radzą sobie z bakteryjnymi zakażeniami. Do innego rodzaju cennych składników należy na pewno witamina C, witaminy z grupy B, wapń, fosfor, magnez czy też potas. Spożywanie jagód chroni przed promieniowaniem UV-A oraz UV-B.

Odmiany jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka odmiany to bardzo interesujący temat. Odmiany są bardzo zróżnicowane oraz każda ma inne zalety. Jedną z nich jest jagoda kamczacka Atut. Jest to polska odmiana. Posiada wysoką plenność oraz wyjątkowe smakowe walory owoców, które tak szybko nie opadają, jak w przypadku innych odmian krzewów. Odmiana ta charakteryzuje się bardzo rozłożystym pokrojem oraz rośnie do około półtora metra. Ma liście w kolorze ciemnozielonym o kształcie lekko zaokrąglonym oraz do tego pędy brunatne. Kwiaty w tej odmianie rozwijają się w połowie miesiąca maj. Są bardzo dekoracyjne. Początkowo owoce zielone tejże odmiany są fioletowe oraz ciemnieją do granatu. Lekko goryczkowate oraz słodkie jagody osiągnąć mogą długość do dwóch i pół centymetra oraz średnicą około ośmiu milimetrów. Owoce zbieramy pod koniec maja oraz czerwca.

Drugą bardzo ciekawą odmianą jest jagoda kamczacka Czelabinka. Ma bardzo charakterystyczną wielkość owoców w porównaniu z pozostałymi odmianami. Mają one interesujący gruszkowaty kształt. Do tego w smaku są bardzo kwaskowate. Krzewy te mają pokrój kulisty, a jego wysokość dochodzi do półtora metra. Ich pędy w kolorze jasnozielonym mogą rozchylać się z czasem na boki. Dają bardzo rozłożystą koronę krzewu. Owoce tejże odmiany już na początku czerwca dojrzewają. Wówczas możemy rozkoszować się ich smakiem.

Tylko od nas zależy, którą odmianę jagody kamczackiej wybierzemy. Zapoznajmy się z nimi i dokonajmy rozsądnego wyboru. Bądźmy świadomi swoich wymagań, które możemy zagwarantować roślinie. Jest to niezmiernie ważne. W innym wypadku rośliny nie będą idealne.