Szarotka od lat wzbudza u nas zachwyt. Pomimo tego, że jest niewielka oraz „ubrana” bardzo skromnie, to zachwyca nas od pierwszego spojrzenia. Wiele osób w związku z tym podziwem zastanawia się czy posadzić ją sobie w ogrodzie?

W ogrodzie oraz w pojemnikach

Okazuje się, że szarotka może cieszyć nasze oko w ogrodzie. Jednak musimy pamiętać, że najlepszym dla niej miejscem będzie jednak ogród skalny. Powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby móc upodobnić go do jej naturalnego środowiska. Podłoże powinno mieć w sobie pokruszone kamienie wapienne, a ich odłamki nieco większe powinniśmy rozmieścić w jej pobliżu.

Podobne warunki powinniśmy potrafić zapewnić jej w rabacie albo też w sporym pojemniku. Najrozsądniej będzie wybrać pojemnik kamienny, który możemy ustawić na swoim tarasie. W sąsiedztwie bliskim posadzić możemy inne rośliny, które także są wapniolubne. Świetnie sprawdzi się w tym temacie iglica skalna, pierwiosnek łyszczak czy też goryczka.

Poznajmy tajniki uprawy szarotki

Na pewno musimy dla niej wybrać miejsce, które będzie bardzo dobrze nasłonecznione. Kwiatostany będą nam zielenieć w półcieniu. Jeśli chodzi o miejsce uprawy, to powiedzieliśmy już sobie, że roślinę najlepiej będzie sadzić pomiędzy fragmentami wapiennych skład czy też na kamiennym murku bądź w szczelinach skład wapiennych.

A jak z podłożem? Podłoże na pewno musi być przepuszczalne. Powinno być także wzbogacone o drobny wapniowy żwir. Odczyn może tutaj być obojętny czy też lekko zasadowy. Na pewno w przypadku tej rośliny zauważyliśmy kutnerową okrywę liści. To ona właśnie jest odpowiedzialna za ochronę rośliny przed utratą wody. To właśnie dlatego szarotka świetnie znosi jej niedobory. W ogrodzie raczej powinniśmy ją podlewać jedynie podczas suszy. Zimą z kolei musimy obowiązkowo zabezpieczyć jej korzenie przed zalaniem. Możemy zatem na tenże okres postawić nad szarotką niewielki daszek, który będzie wykonany z tworzywa przeźroczystego, a jednocześnie będzie ją osłaniał przed opadami deszczu.

Polacy bardzo często zastanawiają się jak wygląda jej odporność na mróz. Szarotka alpejska zimuje najlepiej pod warstwą śniegu. Utrzymuje się on, aż do wiosny. Jeżeli w tymże okresie nie ma już białek kołderki śnieżnej, to wystarczy, że roślinę okryjemy dokładnie gałązkami iglaków.

Bardzo ważnym aspektem jest także rozmnażanie roślin. Wygląda to w ten sposób, że zbieramy nasiona dojrzałe oraz wysiewamy je w miesiącu maju oraz czerwcu do skrzyneczek balkonowych. Już dosyć wczesną wiosną podzielić je możemy na okazy rozrośnięte.

Jeśli będziemy stosować się do tych zasad, to na pewno będziemy mogli pochwalić się pięknymi okazami.