Czy wiesz, że trwa budowa w Warszawie największego wieżowca? Varso Tower powstaje w kompleksie o nazwie Varso Place. Wieża ma mieć wysokość trzystu dziesięciu metrów. Poznajmy szczegóły.

Warszawski drapacz chmur

Varso Tower to bardzo duże przedsięwzięcie. Ma to być prawdziwy drapacz chmur, który będzie wyższy od Pałacu Kultury i Nauki. Jednocześnie ma być najwyższym budynkiem we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Gdzie powstaje ta zaskakująca inwestycja? Powstaje w bezpośredniej okolicy Dworca Centralnego w Warszawie.

Projektem zajęła się pracownia o nazwie Foster and Partners. Wszystkie dogląda jeden z najsłynniejszych architektów na świecie – Norman Foster.

Budowa

Na chwilę obecną jest już gotowy środkowy z dokładnie trzech budynków. Chodzi o Varso 1. Jeśli chodzi o Varso 2, to na chwilę obecną trwają tam wykończeniowe prace. Cała konstrukcja Varso Tower ma czterdzieści pięć pięter. Z tego dziewiętnaście pokrytych jest już elewacją. W wieżowcu noszącym nazwę Varso 1 większość zajmuje NYX (hotel). Oba budynku już niebawem pozostaną oddane do użytku.

Możemy obserwować cały czas trwające prace budowlane. Już nie możemy się doczekać kiedy będzie można wejść do całego kompleksu prostu z podziemia kultowego Dworca Centralnego. Bardzo ciekawym elementem wystroju będzie ręcznie szkliwiona oraz ceramiczna mozaika na ścianach. Będzie ona wykonana przez jednego z rzemieślników warszawskich. Niedaleko powstanie zielony oraz wewnętrzny plac wraz z kawiarnią. Zapowiada się tę strefę jako strefę spotkań oraz odpoczynku. Z niej będzie można odbyć prawdziwą podróż panoramiczną windą bezpośrednio na taras widokowy, który będzie się znajdował na wysokości dwustu trzydziestu metrów.

Najwyższy punkt widokowy

Wszystkie trzy budynku będą połączone ogólnodostępnym oraz wewnętrznym pasażem. Każdy będzie mógł się poruszać ciągiem krytym prawie 200 metrowym od podziemnego przejścia do Dworca Centralnego do ulicy Chmielnej. Poza tym turyści oraz Warszawiacy będą mogli wjechać jedną z dokładnie dwóch panoramicznych wind na taras górny wieży Varso Tower. Będzie to punkt widokowy, który umieszczony będzie na dwieście trzydziestym metrze. Atrakcja ta ma być płatna. Zarówno na tarasie najwyższym, jak i także na pasażu zaplanowano powstanie restauracji oraz kawiarni. Na parterze powstaną nieduże spożywcze sklepy oraz punkty usługowe jak kiosk, kwiaciarnia, drogeria, pralnia czy też apteka. Budynku zaprojektowane zostały w kaskadowy sposób. Był to oczywiście zaplanowany zabieg projektantów.