Lubisz mieć dużo zielonych roślin w domu? Chcesz zaaranżować ciekawą przestrzeń na domową oazę zieleni? Potrzebne będą Ci solidne kwietniki metalowe. Dzięki nim łatwiej będzie Ci odpowiednio pielęgnować rośliny i wyeksponować ich piękno. W tym artykule znajdziesz sporo praktycznych porad na temat urządzania przestrzeni na kwiaty w domu.

Dlaczego warto mieć dużo żywych kwiatów w domu?

Obecność zielonych roślin w domu wycisza i poprawia nastrój. Ułatwia relaks w domowym zaciszu i sprawia, że wnętrza są bardziej przytulne. Żywe rośliny oczyszczają powietrze z toksyn i zwiększają ilość tlenu. Sprawiają, że domownicy lepiej śpią, odpoczywają i uczą się. Poza tym wiele osób traktuje pielęgnację roślin jako swoje hobby i sprawia im to ogromną satysfakcję. Niektórzy są niemal uzależnieni od kupowania nowych kwiatów, na prezent urodzinowy czy świąteczny również chcą kolejną roślinkę. Problemem może wówczas być organizacja przestrzeni na domowy ogród, zwłaszcza gdy brakuje miejsca w mieszkaniu. Zadanie to ułatwią różnego rodzaju kwietniki metalowe stojące i wiszące. Dzięki ustawieniu doniczek na kwietnikach liście mogą swobodnie zwisać, nie przeszkadzają im wtedy ciepłe grzejniki ani podgrzewana podłoga. Co więcej, masz wtedy swobodny dostęp podczas podlewania i innych zabiegów pielęgnacyjnych.  

Kwietniki i rośliny doniczkowe – stwórz zieloną oazę w swoim domu

Rośliny ustawione na kwietnikach wyglądają pięknie i zajmują mniej miejsca, niż gdyby stały na podłodze. Masz dużo roślin? Kup kwietniki metalowe stojące z miejscem na kilka doniczek na różnej wysokości. Najładniej wyglądają rośliny w jednakowych doniczkach. Możesz ewentualnie wybrać 2 rodzaje doniczek, ale nie mieszaj zanadto wzorów i kolorów, bo wprowadzisz niepotrzebny chaos w aranżacji. Podobna zasada dotyczy wyboru kwietników – lepiej nie mieszaj kwietników w różnych kolorach, a także kwietników z prętów z tymi na stelażu ze stalowych profili. Ciekawym rozwiązaniem są również podłużne kwietniki metalowe, w których ustawia się obok siebie doniczki z roślinami. Gdzie urządzić kącik z roślinami? Większość domowych kwiatów potrzebuje sporo rozproszonego światła. Dobrze rosną przy oknie balkonowym od strony wschodniej i zachodniej. Jeśli masz wykusz w jadalni, to również to miejsce sprawdzi się do aranżacji domowej oazy zieleni. 

Poznaj różne rodzaje kwietników

Zastanawiasz się, jakie kwietniki będą ładnie wyglądały w Twoim domu? Do wyboru masz:

  • kwietniki metalowe pojedyncze na stelażu z profili lub prętów, malowane na czarno, biało lub na inne kolory, z metalową misą na wstawienie donicy;
  • kwietniki metalowe pojedyncze na stelażu z profili, z drewnianym lub metalowym blatem do ustawienia donicy;
  • kwietniki metalowe z kilkoma blatami na różnych wysokościach, zmieścisz na nich 3-4 kwiatki;
  • kwietniki podłużne na metalowym stelażu;
  • kwietniki wiszące, wykonane ze stalowych prętów, przeznaczone do mocowania na ścianie.

Dopasuj kwietniki metalowe do swoich wnętrz

Wybór konkretnego rodzaju kwietnika zależy od gustu, powierzchni przeznaczonej na domowy ogród ale też od stylu wnętrz. Niektórzy mają 2-3 duże rośliny na kwietnikach w salonie, bo wolą mieć przestrzeń na meble czy swobodne poruszanie się. Są to często szerokie figowce albo zamiokulkasy, które najładniej wyglądają na wysokich kwietnikach. W tym przypadku wystarczą takie same stojaki metalowe, które wyeksponują rośliny i podkreślą styl wnętrza. Metalowe kwietniki świetnie wyglądają w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu industrialnym albo loft. Z kolei kwietniki z białym stelażem i drewnopodobnym blatem sprawdzą się w pomieszczeniach skandynawskich. Stelaże malowane na złoty kolor idealnie podkreślą styl glamour. Ciekawym sposobem na aranżację domowego ogrodu są ścianki z zielonych roślin, ustawionych w podłużnych kwietnikach. Taką ściana z kwiatów możesz wydzielić przestrzeń na domową biblioteczkę i miejsce do czytania albo home office.

Kwietniki metalowe to stylowy i ciekawy dodatek. Nie tylko ułatwią organizację miejsca na domowe rośliny, ale też podkreśli styl wnętrz i sprawi, że wyglądają ładnie i nowocześnie.