Pierwsza papuga we własnym domu to zawsze duże wyzwanie i ogrom pytań o to, jak się nią zajmować, jak uprzyjemnić jej życie i oczywiście jakiego ptaka wybrać? W sklepach zoologicznych czeka na nas duży wybór papug, ale nie każdy gatunek nada się do domu osoby początkującej w takiej hodowli!

Jakie papugi najlepsze do domu?

Wybierając pierwszą papugę zawsze należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Wśród nich: wielkość mieszkania i ilość czasu, jaki jesteśmy skłonni poświęcić do zajmowania się tym egzotycznym ptakiem. Papugi są wymagające, lubią przestrzeń i zazwyczaj nie spędzają całych dni w klatce, a korzystają z uroków mieszkania, dlatego trzeba o tym pamiętać. Każdy gatunek ma inny charakter i może się też inaczej zachowywać w towarzystwie dzieci, dlatego to ważny punkt podczas podejmowania decyzji o zakupie. Jakie papugi najlepsze do domu?

  • Piony i szkarłatki – papugi, którym nie będzie przeszkadzać, jeśli poświęcisz im mniej czasu
  • Nierozłączki – kochają towarzystwo i potrafią być wspaniałymi kompanami, ale wymagają dużo czasu i troski ze strony właściciela.
  • Papugi faliste – stosunkowo mało wymagające, łatwe w oswojeniu i – co może być argumentem za ich zakupem – dość tanie. To jeden z gatunków wyjątkowo polecany na początek, charakteryzujący się dużą mądrością i cierpliwością, dlatego też często kupowany przez osoby mające młodsze dzieci
  • Nimfy – większy gatunek papug o spokojnym zachowaniu. Z racji rozmiaru dobrze jest je trzymać w większych wolierach
  • Ary – to słynne papugi gadające i bardzo towarzyskie, lubiące za kompanów nieco starsze dzieci. Ważne: mają potężne rozmiary, więc nie zaleca się ich kupowania do małych mieszkań. Dodatkowo strasznie przeżywają rozłąkę i potrzebują dużej uwagi i towarzystwa. Nie dla osób, które wiele czasu spędzają w podróży.

Jakie są najcichsze papugi?

Donośny głos papugi i jej charakterystyczne skrzeczenie oraz „gadanie” od rana do wieczora, nie każdemu muszą odpowiadać. Jeśli cenimy domowy spokój, sprawdźmy jakie są najcichsze papugi i decydujmy się tylko na takie.

  • Do gatunków cichych należą: papugi kozie (modrolotki), senegalki, piony (zwłaszcza niebieskogłowa), katarzynki, łąkówki i szkarłatki. Nie znaczy to oczywiście, że nie odzywają się one wcale! Są po prostu najcichsze ze wszystkich, ale wiele tu też zależy od konkretnego ptaka. Indywidualistki z poniekąd cichych gatunków też potrafią być rozwrzeszczane
  • Z drugiej strony najgłośniejszymi papugami są: Ary, papugi Conures, Kakadu i Amazonki – dosłownie nie zazna się przy nich spokojnego dnia, dlatego nie powinny ich kupować osoby nerwowe, ani kochające ciszę. Tych gatunków nie da się też oduczyć głośnego trybu życia – takie już są.

Ile żyje papuga domowa?

Długość życia papugi zależy nie tylko od jej gatunku, ale i od tego jakie warunki zapewnimy jej do życia. Papugi zaopiekowane, objęte opieką weterynarza, dobrze odżywiane i szczęśliwe będą żyły dłużej, a te, którym nie będzie odpowiadać klatka, sposób żywienia czy to, że za mało się nimi zajmujemy, zaczną szybciej chorować i będą żyły krócej. Dla przykładu papugi faliste żyją w domach nawet do 8 lat (w środowisku naturalnym do 18!). Podobnie w warunkach niewoli od 5 do 8 lat żyją papugi nimfy, kakadu, amazonki czy afrykańskie, chociaż na wolności te długowieczne ptaki potrafią przetrwać nawet do 60-75 lat!

Jakie papugi przywiązują się do człowieka?

Praktycznie wszystkie domowe gatunki papug bardzo przywiązują się do człowieka i są z nim emocjonalnie związane. Podczas urlop dużo lepiej jest zabrać papugę ze sobą, choćby miała siedzieć w klatce, niż zostawiać ją w domu z zapasem jedzenia i bez opieki. Warto wiedzieć, że wśród członków rodziny papuga zawsze wybiera sobie jedną osobę, którą traktuje niemal jak członka własnej rodziny i brak tej osoby jest dla niej powodem do silnych nerwów. Specjaliści mówią, że papuga dosłownie „zakochuje się” w wybranej osobie i tak samo jak cieszy się, gdy jest ona obok, tak i cierpi, gdy jej nie ma.

 Papugi towarzyskie potrafią nie odstępować człowieka na krok i ciągle oczekują jego towarzystwa. Decydując się na hodowlę tego ptaka, dobrze poznać go z kimś, komu np. w czasie długiego wyjazdu powierzamy opiekę nad zwierzęciem. Chodzi o to, by zdążyła tę osobę polubić i by jej obecność choć na chwilę uspokoiła ją w oczekiwaniu na powrót właściciela.

Jak zajmować się papugą – podstawowe zasady

Jeśli zdecydowaliśmy już o tym, jaki gatunek tego egzotycznego ptaka wybierzemy, pora przygotować dla niego odpowiednie warunki.

  • Klatka lub woliera – wielkością dopasowana do rozmiaru ptaka i zapewniająca mu swobodę ruchów.
  • Poidełko – regularna, częsta wymiana wody. Ważne: papugi poi się wodą przegotowaną i ostudzoną lub wodą źródlaną, ale absolutnie nie mineralną! Delikatny żołądek papugi od niedobrej, przetworzonej wody ze sklepowych butelek mógłby szybko zacząć chorować. Do poidełka można też czasem podać rumianek rozcieńczony wodą (pół na pół) albo podobnie rozwodnione herbatki owocowe.
  • Miseczki na pokarm – przynajmniej dwie, papugi lubią różnorodne pokarmy, podawane osobno
  • Huśtawka do klatki – najlepiej tzw. okolne drewienko, dzięki któremu będą mogły dobrze zdzierać pazury i stabilnie „obejmować” nimi huśtawkę
  • Pokarm – zróżnicowany i koniecznie pełnowartościowy. To, czym będziemy je karmić, zadecyduje o tym, czy będą zdrowie, a ich upierzenie i kolory – piękne. W pokarmie powinny się znaleźć: nasiona trawy, owies, len, proso, mozga kanaryjska, włośnica ber, nasiona i ziarna. Warto kupować też gotowe mieszanki dla papug i dorzucać smakowite kąski w postaci owoców i warzyw: brukselki, cykorii, brokuł, kapusty, rzodkiewki, mlecza, porzeczek, agrestu, gałązek wierzby, jabłek, winogron, bananów.