Opowieści o uciążliwych mrówkach panoszących się w mieszkaniu i wychodzących z każdego zagłębienia, od szafek, przestrzeni przy lodówce aż po chleb, wcale nie są przesadzone! Lata temu zmagali się z nimi nasi rodzice, a i dziś mrówki faraona w domu pojawiają się coraz częściej. Skąd się biorą w domu i jak się ich pozbyć?

Skąd się biorą mrówki faraona w domu?

Faraonki to mrówki, które do Europy trafiły wprawdzie nie z Egiptu, jak mogłaby to sugerować ich nazwa, a z krajów azjatyckich i innych państw afrykańskich. Te około dwumilimetrowe, bardzo charakterystyczne owady wyjątkowo lubią żyć w sąsiedztwie człowieka, który zostawia dla nich po sobie mnóstwo jedzenia, z jakiego chętnie korzystają. Można powiedzieć, że mrówki faraona w domu, podobnie jak prusaki czy karaluchy, żerują na tym, co znajdują w mieszkaniach, a ponieważ mają w nich swobodny dostęp do jedzenia i wody, a do tego dobre warunki do rozmnażania się, to wcale nie tak łatwo jest się ich pozbyć.

Do mieszkania najczęściej dostają się z innych mieszkań znajdujących się w sąsiedztwie (bloki, budynki typu bliźniaczego), albo wprost z zewnątrz. Doskonale wyczuwają zapachy, a gdy zorientują się, że w danym domu znajdą wszystko, czego potrzebują do życia – zaczynają w nim budować swoją kolonię.

Co jedzą mrówki faraona?

Te owady należą do grupy wszystkożernej, która nie pogardzi w zasadzie niczym, co nadaje się do zjedzenia. Sięgają zarówno po produkty przetworzone, jak i nieprzetworzone, a każdy leżący na podłodze, blacie czy pod szafką okruszek, jest dla nich okazją do posiłku. Uwielbiają produkty zawierające dużo cukru i białka, więc ciasta, drożdżówki i inne domowe wypieki są dla nich rarytasami. Jedzą też owoce i mięso, nie wzgardzą karmą znajdującą się w miskach domowych zwierząt i wcisną się do każdej papierowej torebki z makaronem, płatkami owsianymi, a nawet do opakowań na przyprawy.

Czy mrówki faraona są niebezpieczne?

Same w sobie nie są one groźne, chociaż potrafią ugryźć, ale ugryzienie to nie jest szczególnie bolesne. Niestety, żerując na żywności, pozostawiają na niej liczne bakterie, wirusy i drobnoustroje, roznosząc tym samym alergeny i osłabiając jakość jedzenia. W zasadzie każdy produkt, w którym znajdziemy w domu mrówki faraona, powinniśmy wyrzucić, wiedząc, że jest on siedliskim potencjalnie niebezpiecznych bakterii.

Przeczytaj też:  Sztuka serwowania kawy. Elegancja filiżanek porcelanowych

Jak skutecznie pozbyć się mrówek faraona z domu?

Żeby skutecznie pozbyć się mrówek faraona z domu będziemy musieli opracować dość rygorystyczny plan działania. Owady te mocno przywiązują się do środowiska, które ja karmi, więc niechętnie będą chciały je opuścić. Pierwszym krokiem powinno być odcięcie nowym faraonkom możliwości dostania się do mieszkania – to ważne, ponieważ owady te komunikują się ze sobą i kiedy znajdą dobre warunki do życia, „dają znać” innym mrówkom, że mogą dołączyć do siedliska. Drugim krokiem jest podjęcie działań eliminujących te mrówki, które zostały w środku.

  • Zatkaj wszystkie pęknięcia i szczeliny, przez które mrówki mogą dostać się do domu. Zamknij okna, zaszpachluj pęknięcia przy drzwiach. Oczywiście nie zatykaj otworów wentylacyjnych! Takich rzeczy nie robi się przez wzgląd na bezpieczeństwo domowników, więc nawet jeśli mrówki miałyby wchodzić i tamtędy, to tylko tamtędy. Wokół otworów wentylacyjnych rozklej lepy – mrówki będą się do nich przyczepiać.
  • Lepy umieść też przy rurkach wychodzących z jednego pomieszczenia do drugiego i tam, gdzie ewidentnie widzisz mrówcze „trasy wędrówek”
  • Odetnij owadom dostęp do pożywienia – to klucz do ich pozbycia się. Na blatach, stołach i wierzchu szafek nie może być żadnego jedzenia!
  • Owoce i warzywa przełóż do szczelnych, plastikowych pojemników
  • Produkty sypkie z torebek – zamknij w słoikach i je zakręć
  • Dokładnie czyść blaty po każdym przygotowywaniu jedzenia
  • Zadbaj o szczelne zamknięcie kosza na śmieci i pozbywaj się worków z odpadami częściej
  • Odkurzaj i myj podłogi tak, by nie zostawały na nich resztki jedzenia, ani przypadkowe okruszki
  • Jeśli masz zwierzęta domowe – po zjedzeniu przez nich karmy, umyj miski i nie zostawiaj ich z zawartością na wierzchu
  • Wycieraj powierzchnie płaskie, umywalkę i zlewozmywak z kropel wody – to pozwoli odciąć mrówkom dostęp do picia
  • Jeżeli kolonia jest duża, sięgnij po specjalistyczne preparaty biobójcze lub spraye do pryskania mrówek. Optymalnie byłoby, gdybyś znalazł ich gniazdo (co wcale nie jest takie proste, bo może znajdować się np. pod panelami) i to właśnie to miejsce spryskał środkiem likwidującym faraonki.
  • Ostatecznie można spróbować fachowej deratyzacji mieszkania, ale skorzystanie z usług specjalisty można zostawić na koniec.
Przeczytaj też:  Kuchnie czarno drewniane – pomysły i inspiracje wykończeniowe

Czego nie lubią mrówki faraona?

Do domowych sposobów na pozbycie się mrówek należą też te, które poza czystością i regularnym chowaniem jedzenia, będą te owady odstraszać. Czego nie lubią mrówki faraona? Przede wszystkim nie przepadają one za silnymi i bardzo skoncentrowanymi zapachami. Jeśli widzisz, że mrówcza kolonia upodobała sobie jakąś trasę, rozsyp w tym miejscu np. ścieżkę:

  • Cynamonu
  • Soli
  • Silnie pachnących ziół

W ten sposób możesz też zabezpieczyć np. domowy chlebak. Wysyp w/w produkty wokół niego, a mrówki nie dostaną się do środka.

Dobrym pomysłem na to, jak skutecznie pozbyć się mrówek faraona z domu jest również wykorzystanie karmników z trutką na te owady. Pułapka polega na tym, że do karmnika wsypuje się trutkę wymieszaną z drobinkami karmy. Karma kusi mrówki, więc przy ograniczonym dostępie do jedzenia chętnie ją zjedzą, nie wiedząc, że pochłaniają przy tym truciznę. Co ważne, taki preparat działa z dość sporym opóźnieniem, więc zanim faraonki zorientują się, że produkt je truje i nauczą się do niego nie podchodzić, większość z nich i tak zostanie już wyeliminowana.