Kupując drzwi wejściowe, zwracamy szczególną uwagę ich wygląd, estetykę oraz solidne wykonanie zapewniające bezpieczeństwo i skuteczną izolację termiczną. Jednym z ważnych aspektów, o którym również należy pamiętać już na etapie projektowania domu, jest sposób ich otwierania.
W którą stronę powinny otwierać się drzwi zewnętrzne? Czym sugerować się wybierając kierunek otwierania drzwi wejściowych? Kiedy musimy wybrać drzwi otwierane do środka? Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.
Kierunek otwierania drzwi zewnętrznych
W polskim prawie budowlanym nie zostały zawarte regulacje, które określałyby kierunek otwierania drzwi zewnętrznych w domach jednorodzinnych, dlatego właściciele domów mają pełną swobodę w tej kwestii. W związku z tym, podczas wyboru drzwi zewnętrznych można kierować się przede wszystkim funkcjonalnością i swobodą ich użytkowania.
Na początek warto wyjaśnić, jak określić kierunek otwierania drzwi. Najpierw musimy stanąć przed drzwiami tak, aby otwierały się w naszym kierunku, a następnie sprawdzić, z której strony zamontowane są zawiasy.
- drzwi lewe – to skrzydła drzwiowe posiadające zawiasy po lewej stronie,
- drzwi prawe – posiadają zawiasy zamontowane z naszej prawej strony.
Drzwi wejściowe otwierane do wewnątrz
Drzwi otwierane do wewnątrz to dobre rozwiązenie jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca. Zastosowanie takich drzwi w ciasnym wnętrzu lub małym przedpokoju może okazać się niepraktyczne. Kupując takie drzwi, warto także pomyśleć o kierunku montażu, tak aby drzwi po otwarciu nie blokowały nam dostępu do włącznika światła lub nie kolidowały z meblami i innymi drzwiami wewnętrznymi. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest otwieranie drzwi na pustą ścianę. W przypadku drzwi wewnętrznych jako zaletę wymienia się większe bezpieczeństwo wynikające z zawiasów znajdujących się wewnątrz domu, co ma utrudniać ich potencjalne uszkodzenie i wyważenie drzwi.
Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz
Jeśli posiadasz w domu przedpokój o niedużej przestrzeni, w którym dodatkowo znajduje się szafa czy wieszak na ubrania, zdecydowanie wygodniejszą opcją będą drzwi otwierane na zewnątrz, które nie będą powodowały ograniczonej zdolności poruszania. Jako zaletę drzwi otwieranych na zewnątrz często podaję się ich większą szczelność w przypadku silnego wiatru, ponieważ jego działanie dociska skrzydło do ościeżnicy. Tego rodzaju drzwi zapewniają także łatwiejszą ewakuację czy ucieczkę w przypadku zagrożenia. Decydując się na skrzydło drzwiowe otwierane na zewnątrz, zdecydowanie warto zadbać o odpowiednie zadaszenie wejścia do domu, które ochroni nas przed deszczem podczas ich otwierania. Tego rodzaju skrzydło nie sprawdzi się, jeśli do domu prowadzą schody z małym podestem, uniemożliwiającym swobodne i wygodne otworzenie drzwi.
Jeśli nadal zastanawiasz się, która z przedstawionych opcji będzie lepszym rozwiązaniem, zawsze możesz skorzystać z porady doświadczonych fachowców z Domo Strefy. Oprócz profesjonalnej obsługi znaleźć można tu również szeroki wybór drzwi, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych wielu znanych producentów. Co więcej, sklep w swojej ofercie posiada także stolarkę okienną, rolety i żaluzje, co umożliwia wielu klientom zrobienie kompleksowych zakupów.
Sposób otwierania drzwi zewnętrznych w blokach
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku drzwi wejściowych do mieszkań mieszczących się w bloku. Tutaj prawo budowlane, a dokładnie rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 17 lipca 2015 roku stanowi, że drzwi te muszą otwierać się do środka. Powodem takiego rozwiązania jest bezpieczeństwo mieszańców podczas ewentualnej ewakuacji – drzwi otwierane na zewnątrz mogłyby zmniejszać drożność drogi pożarowej. Zasada ta nie dotyczy drzwi do mieszkań, które nie znajdują się w ciągu komunikacyjnym.
Prawo budowlane a kierunek otwierania drzwi
O ile przy wyborze drzwi zewnętrznych do domu nie musimy martwić się o przepisy, a tyle w przypadku drzwi do mieszkania należy wcześniej upewnić czy wybrane przez nas drzwi spełniają odpowiednie wymagania dotyczące kierunku otwierania. Co więcej, wspomniane wyżej rozporządzenie, zawiera także przepisy dotyczące drzwi łazienkowych oraz drzwi stanowiących wyjście ewakuacyjne. Warto wiedzieć, że w tych przypadkach skrzydła drzwiowe muszą być drzwiami otwieranymi na zewnątrz. Wymogi te podyktowane są względami bezpieczeństwa.
Jak powinny otwierać się drzwi zewnętrzne? – podsumowanie
Prawo budowalne nie narzuca żadnych zasad dotyczących kierunku otwierania drzwi zewnętrznych w budynkach jednorodzinnych. Oba omówione tutaj rozwiązania posiadają swoje wady i zalety, dlatego też każdy właściciel domu powinien dokonać wyboru skrzydła drzwiowego pasującego do jego indywidualnych wymagań. Wybierając drzwi zewnętrzne, warto oprócz ich wyglądu i jakości, uwzględnić przede wszystkim ilość dostępnego miejsca zarówno przed wejściem do domu jak i w wiatrołapie.